Komentár: Nástrahy „štátnej“ digitálnej meny

Lukáš Baloga | rubrika: Článok | 23. 4. 2021
Čína zavádza digitálny jüan vo viacerých čínskych mestách, Veľká Británia otvorene vyjadrila zvažovanie implementácie britcoinu, Švédsko dokončilo technický pilotný plán auvedenia CBDC do prevádzky už v roku 2026 a Bahamy práve predstavili prvé CBDC na svete.
Komentár: Nástrahy „štátnej“ digitálnej meny

Zdroj: Shutterstock

Komentár hlavného analytika ProfitLevel Lukáša Balogu

Centrálne banky na celom svete už dlhšiu dobu zvažujú zavádzanie digitálnych mien. Donedávna nemysliteľný a častokrát exotický pojem digitálna mena centrálnej banky (CBDC) je v súčasnosti zvučnou témou.

Centrálni bankári majú čoraz väčší záujem o spustenie digitálnych mien. Podľa Banky pre medzinárodné platby až 86 % svetových centrálnych bánk vynakladá úsilie na výskum a vývoj digitálnych mien. Krajiny, ktoré v najväčšom podiele využívajú bezhotovostné platby, sú najbližšie k zakomponovaniu CBDC do každodenného života.

Čína zavádza digitálny jüan vo viacerých čínskych mestách, Veľká Británia otvorene vyjadrila zvažovanie implementácie britcoinu, Švédsko dokončilo technický pilotný plán a  uvedenia CBDC do prevádzky už v roku 2026 a Bahamy práve predstavili prvé CBDC na svete.

Prichádzajúce zmeny

Silvana Tenreyro, členka výboru pre menovú politiku anglickej centrálnej banky, poukázala na to, že pandemický prechod k online nakupovaniu „zvyšuje náklady na hotovosť“. Podľa jej slov bude dopyt po digitálnych platbách v budúcnosti aj naďalej stúpať. Centrálne banky najrozvinutejších krajín zdôrazňujú, že ich projekty digitálnej meny sú spoločné a nie konkurenčné. Nikto však nechce, aby bola jeho vlastná mena nahradená súkromnou menou mimo ich kontroly, nehovoriac o iných centrálnych bankách.

ECB avizovalo obzvlášť žiaduce inovácie, ktoré by užívateľnosť digitálneho eura mohli uľahčiť, konkrétne „programovateľnosť“, zabudovanú kapacitu pre automatizované transakcie a „inteligentné“ zmluvy.

Hlavným cieľom bude pre ECB zabezpečiť bezpečnosť súkromia digitálneho eura. Na druhej strane však neprichádza do úvahy poľavenie v európskych pravidlách v oblasti prania špinavých peňazí a korupcie. Z toho vyplýva, že úplná anonymita platieb v rámci Európskej únie nie je zatiaľ možná.

Je zrejmé, že CBDC nemôže byť náhradou za peniaze komerčnej banky, pretože požičiavanie nemôže fungovať na úrovni CBDC rovnako ako v komerčnej alebo retailovej banke. Následne sa vynára obava, že CBDC by mohlo podkopať komerčné banky, ak by každý používal digitálne eurá spravované a umiestnené v ECB.

Ako zareagujú kryptomeny?

Pri otázke dopadu uvedenia digitálnych mien centrálnych bánk na kryptomeny sa ľudia rozdeľujú na dva tábory. Jedna skupina hovorí o úplnom vytlačení kryptomien a nahradením CBDC aj kvôli možnosti, že vlády zakážu nákupy kryptomien.

Druhá skupina však hovorí o väčšej vzácnosti a preklasifikovaní kryptomien z pôvodnej funkcie - nástroj na platby - na uchovávateľa hodnoty. Ak by sa kryptomeny stali uchovávateľom hodnoty, bolo by ich možné prirovnať k zlatu alebo inému špekulatívnemu aktívu.

CBDC však predstavuje vážne riziko pre stablecoiny - teda kryptomeny, ktoré reflektujú hodnotu podkladového aktíva. Najznámejším príkladom je Libra, ktorú plánuje zaviesť Facebook. Stablecoiny emitované súkromnými inštitúciami budú vytlačené a následne nahradené digitálnymi menami, za ktorými stojí štátna autorita.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Školáci oslavujú: Polročné prázdniny sa vracajú po dvoch rokoch

12. 3. 2025 | Redakcia

Školáci oslavujú: Polročné prázdniny sa vracajú po dvoch rokoch

Minister školstva Tomáš Drucker prináša zmenu, ktorú mnohí vítajú s otvorenou náručou – polročné prázdniny sa vracajú späť do školského kalendára. Po dvoch rokoch, kedy boli tieto prázdniny... celý článok

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Peniaze Slovákov sa znehodnocujú: Čo robiť, aby ich inflácia „nezjedla“?

Rok 2025 môže priniesť ďalší nárast inflácie, a to v dôsledku vládnych opatrení, ktoré zvyšujú dane a DPH. Ako sa pripraviť na tento scenár a ochrániť svoje úspory pred znehodnotením?... celý článok

Slovákov zaťaží úplne nová daň, potvrdil minister. Mohla by zaplatiť celú konsolidáciu

11. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovákov zaťaží úplne nová daň, potvrdil minister. Mohla by zaplatiť celú konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický potvrdil, že plánuje zavedenie novej dane z hazardu. Tá by mohla pokryť značnú časť financií potrebných na konsolidáciu. Slovensko je známe svojím... celý článok

Máte malý plat? Nezdá sa vám to. Nová kalkulačka vypočíta, koľko by ste mali zarábať

7. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Máte malý plat? Nezdá sa vám to. Nová kalkulačka vypočíta, koľko by ste mali zarábať

V období, keď inflácia dosahuje dvojciferné čísla, mnohí zamestnanci pociťujú, že ich mzdy nedokážu držať krok s rastúcimi cenami. Inflačná mzdová kalkulačka je nástrojom, ktorý vám... celý článok

Nemať deti na Slovensku je mimoriadne drahé, bezdetní Slováci sú najväčší „chudáci“ Európy

5. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Nemať deti na Slovensku je mimoriadne drahé, bezdetní Slováci sú najväčší „chudáci“ Európy

Slovensko sa ocitá na nelichotivom mieste v rámci Európskej únie, keď príde na príjmy bezdetných jednotlivcov. Podľa najnovšej analýzy XTB zarábajú priemerní Slováci bez detí najmenej... celý článok