Čo robiť, ak do vás nabúra auto bez PZP alebo vodič utečie z miesta nehody?

Roland Regely | rubrika: Článok | 2. 12. 2020
Útek vinníka z miesta škodovej udalosti nie je, žiaľ, ničím netradičným. Často je za ním skrat, strach prevziať zodpovednosť za náhradu škody, chýbajúce poistenie PZP či alkohol. Poradíme vám, ako v takýchto situáciách správne postupovať.
Čo robiť, ak do vás nabúra auto bez PZP alebo vodič utečie z miesta nehody?

Zdroj: Shutterstock

Určite sa už stalo vám alebo vašim známym, že ste večer auto zaparkovali pred panelákom a ráno ste si našli škrabnutie na dverách, preliačinu na plechoch či poškodené bočné zrkadlo spôsobené vedením iného vozidla. Podobné situácie sa stávajú aj na parkoviskách pri obchodných centrách, supermarketoch, nemocniciach či akýchkoľvek verejných parkoviskách, kde ste nechali svoje auto na chvíľu bez dozoru. V lepšom prípade si človek nájde za stieračom aspoň telefonický kontakt, v tom horšom len poškodené auto. Na slovenských cestách sa totiž stále pohybuje mnoho vozidiel bez PZP poistenia. Pod hrozbou pokuty za nesplnenie zákonnej povinnosti či pre strach z prevzatia zodpovednosti za spôsobenú škodu sa vodiči v niektorých prípadoch rozhodnú radšej utiecť. 

Ako v takejto situácii postupovať?

Ak vaše vozidlo poškodí neznámy vinník, ktorý z miesta činu ušiel bez zanechania akéhokoľvek kontaktu, je potrebné, aby ste na miesto privolali políciu, a to aj v prípade, ak odhadovaná škoda nie je vyššia ako 3 990 eur. Zároveň sa poobhliadnite po okolí a oslovte okoloidúcich, či niečo nevideli. Aj informácie o farbe či type vozidla môžu byť v týchto situáciách nápomocné. Nezabudnite si vypýtať od  svedkov aj kontakt. Všetky zhromaždené informácie odovzdajte polícii. 

 „Je dôležité, aby si poškodený spôsobené škody na svojom vozidle dôkladne fotograficky zdokumentoval, pričom odporúčam odfotiť aj časti, ktoré na prvý pohľad nejavia známky viditeľného poškodenia. Táto fotodokumentácia bude neskôr užitočná pri žiadosti o náhradu škody v poisťovni,“ odporúča Juraj Páleš, riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali.

Odhad vzniknutej škody totiž nemusí byť vždy jednoduchý. Môže sa stať, že isté poškodenia poškodený zistí až neskôr pri dôkladnejšej obhliadke v servise alebo pri používaní vozidla. 

Získať náhradu škody môžete v takýchto situáciách viacerými spôsobmi.

 

Preplatenie škody z PZP vinníka  

Aj keď vinník z miesta nehody ušiel, automaticky to neznamená, že sa mu podarilo beztrestne vyhnúť sa zodpovednosti. Privolanie polície na miesto činu je preto v takýchto prípadoch kľúčové. Polícia dokáže v mnohých prípadoch vinníkov vypátrať vďaka záznamom z bezpečnostných kamier či svedectvám očitých svedkov. 

 „Ak sa polícii podarí dopátrať vinníka a ten má platné poistenie PZP, preplatenie škôd si môžete nárokovať u jeho poisťovne. Platnosť jeho PZP poistenia si viete jednoducho overiť prostredníctvom ŠPZ vozidla vinníka cez stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov,“ radí Juraj Páleš. 

Vodič, ktorý odišiel z miesta škodovej udalosti, sa však dopustil priestupku, za čo mu môže hroziť pokuta vo výške od 300 do 1 300 eur, ale aj zákaz viesť motorové vozidlo na 1 až 5 rokov. 

Garančný fond SKP  

V niektorých prípadoch však vinník z miesta nehody utečie práve z dôvodu neplatného alebo ani neuzatvoreného poistenia PZP. 

„Ak polícia určí vinníka a ten nemá uzatvorené alebo platné poistenie PZP, náhradu vzniknutej škody poskytne poškodenému Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Tá si však bude preplatenie celej tejto škody následne vymáhať od nepoisteného vinníka,“ upozorňuje Juraj Páleš z poisťovne Generali.

Havarijné poistenie

Ak sa však polícii nepodarí vinníka nájsť, poškodený si bude musieť opravu vozidla hradiť z vlastného vrecka. Pre majiteľa vozidla je tak najjednoduchšie, ak má uzatvorené havarijné poistenie, ktoré v takýchto prípadoch vzniknutú škodu na vozidle preplatí. Poisťovňa bude od vás ako poškodeného potrebovať nahlásenie poistnej udalosti, podrobnú fotodokumentáciu vzniknutej škody a zápis polície z miesta nehody. 

Výhodou havarijného poistenia je, že si ho môžete vyskladať na mieru vašim potrebám. V prípade každej poisťovne máte na výber zo 4 balíkov poistného krytia a pre komplexnú ochranu si môžete dopoistiť aj ďalšie riziká podľa vášho výberu.

Poistenie PZP je povinnosťou každého vodiča vlastniaceho motorové vozidlo. Koncom roka sa tiež blíži termín, kedy mnohým vodičom končí zmluva. Ak nezmeníte poisťovňu, poisťovna vám zašle nové poistné na ďalšie obdobie vopred (rok). Výpoveď poistnej zmluvy povinného zmluvného poistenia je nutné doručiť do poisťovne 6 týždňov pred začiatkom vášho poistného obdobia (tzv. výročia zmluvy – dátum, ktorý figuruje na zmluve ako začiatok poistenia). 

Anketa

Akým spôsobom si dohadujete PZP?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok