Od 1. októbra sa opäť sprísňujú protipandemické opatrenia. Tu je ich prehľad

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 29. 9. 2020
Nakazených, resp. pozitívne testovaných na covid-19 pribúda. To si vyžiada ďalšie sprísnenie opatrení na zabránenie šírenia: režim na hraniciach sa síce nesprísni avšak zakážu sa svadby, hromadné podujatia, obmedzia sa reštaurácie či obchody.
Od 1. októbra sa opäť sprísňujú protipandemické opatrenia. Tu je ich prehľad

Zdroj: Shutterstock

Výsledkom včerajších rokovaní ústredného krízového štábu je sprísnenie ďalších protipandemických opatrení, ktoré vstúpia v platnosť vo štvrtok 1. októbra.

Týkajú sa predovšetkým týchto oblastí: 

Tip: Nová pandemická PN po 1. septembri. Kto na ňu má nárok?

Zdroj: Shutterstock

Cestovanie na Slovensko zo zahraničia

Prístup k Rakúsku a Maďarsku sa zatia nemení. Podľa Mikasa máme porovnateľné problémy ako susedia a preto by iné opatrenia aj tak pravdepodobne nepriniesli želaný efekt.

Česká republika zostáva i naďalej v zozname rizikových krajín. Pri návrate je nutné mať negatívny RT-PCR test alebo podstúpiť 10-dňovú  karanténu. 

Aké povinnosti plati v súčasnosti pri cestovaní zo zahraničia sa dočítate na portále korona.gov.sk.

Hromadné podujatia sú zakázané

Za pôvodcu a ohnisko nákazy označil hlavný hygienik Ján Mikas rôzne firemné večierky, svadby či iné rodinné stretnutia. Z toho vyplýva zákaz pre všetky hromadné, športové a cirkevné podujatia až na výnimky: 

  • sobáše
  • krsty
  • pohreby
  • zasadnutie orgánov verejnej moci

Výnimku môžu mať podujatia, kde budú mať všetci účastníci negatívne výsledky RT-PCR testu a toto podujatie bude nahlásené na príslušný regionálny úrad verejného zravotníctva.

Na kary, či oslavy po krste alebo sobáši sa výnimka nezťahuje. Tie sú zakázané.

"Čo by som chcel zdôrazniť sú rodinné oslavy. Tie nevieme nejakým spôsobom zakázať. Dôrazne odporúčame, aby sa tieto rodinné oslavy preložili na inú vhodnú dobu.", apeloval Mikas na tlačovej besede.

 

Stravovacie zariadenia: obmedzená prevádzka, výdaj cez okienko

Reštaurácie a stravovacie zariadenia sa musia pripraviť na obmedzenú otváraciu dobu a to od 6.00 do 22.00 hodín. 

Rozvoz stravy a nápojov nie je časovo obmedzený. Rovnako tak nie je obmedzený ani predaj a výdaj stravy cez okienko.

"Chceli by sme veľmi odporúčiť ľuďom, aby rúško z tváre v reštaurácii mali dole iba počas jedenia a pitia. Počas celého ostatného pobytu v reštaurácii alebo v bare by mali mať rúško nasadené.", doplnil premiér Igor Matovič informácie o pobyte zákazníkov v reštauráciách.

Obchody, rúška a vyhlásenie núdzového stavu

V interiéri, teda vo vnútri, budú rúška povinné. Rúška sú povinné v interiéri aj pri športových aktivitách (napríklad v posilňovni)

V exteriéri, teda vonku, by ste si mali rúško nasadiť vždy, ak sa vo vašej blízkosti nachádza cudzia osoba a nemôžete si udržať aspoň dvojmetrový odstup.

Premiér Igor Matovič ďalej uviedol: "V prípade obchodov a obchodných domov pristupujeme k opatreniam, ktoré sme tu už mali. To znamená, že bude obmedzený počet pracovníkov na prevádzku". Pristúpilo sa k zatiaľ tomu najmiernejšiemu obmedzeniu a to 10 metrov štvorcových na jedného zákazníka. Dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi by mal zostať zachovaný a to najmä pri radoch pri pokladni. Slováci toto nariadenia viac menej dodžiavajú neustále, takže s tým by sme nemali mať väčší problém. Rovnako ako dezinfekcia na ruky a rúško na tvári sú už vyžadované automaticky.

To či bude, alebo nebude vyhlásený núdzový stav, rozhodne krízový štáb na rokovaní v stredu 30. septembra. V pondelok avizované opatrenia vstúpia v platnosť vo štvrtok 1. októbra 2020.

Anketa

Suhlasíte s opatreniami, ktoré zavádza vláda na zmiernenie šírenia epidémie?

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

10. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

10. 7. 2025 | Barbora Magočová

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok