Ako legálne prespať v prírode na Slovensku? Ak si nedáte pozor, hrozí pokuta

Roland Regely | rubrika: Článok | 25. 8. 2020
Prespávanie vo voľnej prírode na Slovensku je často na hranici zákona. Treba si všímať stupeň ochrany i platné zákazy.
Ako legálne prespať v prírode na Slovensku? Ak si nedáte pozor, hrozí pokuta

Zdroj: Shutterstock

Dovolenka na Slovensku je tohtoročný hit. Dokazujú to preplnené Tatry či akvaparky praskajúce vo švíkoch. Dovolenkovať doma však možno aj v iných podmienkach.

Kempovanie, prespávanie pod holým nebom alebo poriadny „čunder“ si aj tento rok získali množstvo našincov. Poznáte pravidlá prespávanie v lese či voľnej prírode? V tomto článku poukážeme na mieste, na ktorých (ne)možno legálne prespávať a aj tiež na to, čo vám v prípade odhalenia hrozí. Každý správny turista by mal vedieť, že stanovanie nie je povolené kdekoľvek.

Stupne ochrany od nula do päť

Územná ochrana prírody a krajiny hovorí okrem iného aj o stanovaní. Pre územie Slovenskej republiky vymedzila 5 stupňov ochrany – od základného prvého, ktorý platí pre celé územie Slovenska a predstavuje akýsi všeobecný rámec ochrany prírody a krajiny, až po ten najprísnejší piaty stupeň. Pod päťku potom už spadajú územia európskeho či svetového významu. Platí, že vyšší stupeň ochrany vždy rozširuje stupeň predchádzajúci.

Základné pravidlá pre spánok v prírode

  • v lese nikdy nerozkladajte otvorený oheň          

  • ak chcete prespať v chránenej oblasti, hľadajte vyhradené miesta, nespite mimo nich prípadne len tak vo voľnej prírode - narúšate prirodzené prostredie zvierat a porušujete zákon

  • miesto na spanie vždy začnite hľadať skôr, než sa začne stmievať

  • vyhýbajte sa priestranstvám s osamelými stromami, ktoré môžu byť častým cieľom bleskov

  • ak máte čas, nájdite si náhradné miesto na spanie, kam sa v kríze môžete presunúť

  • do batohu si nezabudnite zabaliť zdroj svetla, doklady, výbavu na prenocovanie, mobilný telefón, pitnú vodu a dostatok jedla

 

Čo znamená druhý stupeň ochrany?

Druhý stupeň ochrany platí pre tzv. územia chránených krajinných oblastí označené CHKO, ak nie je ustanovené inak. Tento stupeň ochrany priamo zakazuje niektoré ľudské aktivity, k iným je nutné získať súhlas orgánu ochrany prírody (výstavba lesných ciest, organizovanie verejných podujatí, budovanie turistického chodníka a pod.). 

Druhý stupeň ochrany môže v tej-ktorej oblasti znamenať zákaz vstupu pre motorové vozidlá či zákaz zakladania ohňa. Každé územie má svoje vlastné pravidlá a mali by byť dostupné pre návštevníkov či už online alebo pri vstupe do konkrétneho územia.

Druhý stupeň znamená, že v oblasti môžete nocovať, resp. nie je to priamo zakázané.

Výhrady na stanovanie vo voľnej prírode a stupni ochrany dva mimo oficiálnych táborísk môžu mať vlastníci alebo užívatelia dotknutých pozemkov (obec, súkromný vlastník, obhospodarovateľ, užívateľ alebo vlastník poľovného revíru), ktorí môžu v zmysle svojich kompetencií vaše táborenie pri náhodnom objavení riešiť v rôznom stupni správneho konania.

  • 1. zóna - celé územie Slovenska

  • 2. zóna - CHKO

  • 3.-5. zóna - zakázané táborenie aj bivakovanie, pohyb iba od východu do západu Slnka

  • Národná rezervácia a pamiatky - najprísnejšie zákazy za účelom ochrany

kde mozno prespavat legalne?

Zdroj: 4camping.sk

Dá sa teda voľne bivakovať iba v 1. a 2. ochrannom pásme, čokoľvek vyššie už je bez šance. Na súkromných pozemkoch nesmiete ani nocovať bez súhlasu majiteľa. Prenocovať v bivaku musíte tak, aby ste les žiadnym spôsobom neničili (týka sa rastlín, živočíchov aj pôdneho prekrytia).

Zákaz stanovania od tretieho stupňa

Vyslovený zákaz stanovania nájdete “až” pri treťom stupni ochrany, ktorý okrem stanovania zakazuje aj bivakovanie, táborenie či skalolezecký alebo horolezecký výstup. Ak nie je ustanovené inak, do tretieho stupňa ochrany spadá územie národných parkov či chránených areálov, ktoré však môžu mať aj vyššie stupne ochrany. 

Ostatné - vyššie stupne ochrany tento tretí stupeň “len” rozširujú, čo znamená, že na území vo štvrtom či piatom stupni ochrany platia aj zákazy tretieho stupňa – teda aj zákaz stanovania a podobných aktivít.

Ochrana jednotlivých oblastí je vykonávaná lesnou strážou alebo aktivistami. Mali by sme pred každou takouto nocou vo voľnej prírode uvažovať nad tým, či tým neporušujeme zákon a pravidlá a či je to skutočne nutnosť. Pred cestou venujte trochu času skúmaniu lokality z dostupných zdrojov (sprievodca, mapa, internet, často na poslednú chvíľu i miestne potraviny či krčma), vyhnete sa tak nepríjemnostiam.

Ak nevyhradia miesto na prenocovanie, máte smolu

Každá z chránených oblastí si určuje či miesto na prenocovanie resp. stanovanie vyhradí. Nocovanie vo voľnej prírode riešia návštevné poriadky jednotlivých národných parkov. Pokiaľ sa rozhodnete prenocovať v chránenom území mimo miesta na to vyhradených, riskujete vysokú pokutu.

Výška pokuty nie je stanovená zákonom a tak vám jej ochrancovia môžu vystaviť aj vysokú pokutu, ktorá má odstrašiť od ďalšieho takéhoto konania nielen vás, ale aj všetkých ostatných.

Anketa

Aký typ ubytovania na Slovensku preferujete?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register