Vedeli ste, že od apríla platí nové dopravné značenie? Takto sa zmenili značky

Roland Regely | rubrika: Článok | 16. 6. 2020
V apríli 2020 prišlo k významnej úprave dopravných značiek na Slovensku.
Vedeli ste, že od apríla platí nové dopravné značenie? Takto sa zmenili značky

Zdroj: Shutterstock

V apríli 2020 prišlo k najvýraznejšej zmene pravidiel cestnej premávky od roku 2009, kedy vznikol zákon 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a jeho vykonávacia vyhláška. Čo všetko sa zmenilo? Je toho pomerne veľa. Z pohľadu vodiča ide najmä o nové povinnosti, nové maximálne povolené rýchlosti, nové dopravné značenie vrátane nového číslovania dopravných značiek. V roku 2020 tak už začneme vídať nové grafické symboly či značky. Význam niektorých menej známych či nových si priblížime v dnešnom článku. 

Nové dopravné značenie by okrem budúcich majiteľov vodičákov malo zaujímať predovšetkým aj vodičov, ktorý už oprávnenie na vedenie vozidla majú

Čo všetko priniesli nové pravidlá?

Vyhláška 9/2009 Z.z., ktorá značky do 1.4. zahŕňala, síce nezanikla, ale podstatná časť z nej bola vyňatá a pretransformovaná do novej výhlášky č. 30/2020 Z.z. o dopravnom značení. Jadro toho, čo poznáme ako dopravné značenie, však ostalo nezmenené. Stále budeme musieť poznať význam zvislých a vodorovných značiek; dopravných zariadení; svetelných signálov a pokynov policajta. A napriek tomu, že došlo k zmene pri členení týchto skupín (výstražné, regulačné, informačné a ich podskupiny), podstatný rozdiel v použití symbolov a ich celkovom význame nenastal.

Za pozitívnu zmenu vyhlasujú odborníci najmä zmeny o konci platnosti zvislej dopravnej značky umiestnenej na vozidle. Často sme svedkami toho, že takáto značka, umiestnená napr. na vozidle cestnej údržby, nemá na ceste ukončenie. Či už pre nedbalosť toho, kto cestu označuje, alebo pre neznalosť zákona. Toto je však s novou vyhláškou elegantne vyriešené ustanovením, ktoré uvádza, že platnosť zvislej značky umiestnenej na vozidle sa končí 100m v smere jazdy za takýmto vozidlom. Prípadne 100m za posledným vozidlom skupiny, ak je tam takýchto vozidiel viacej. Platí to aj vtedy, ak sa takéto vozidlo pohybuje. 

 

Viac piktogramov, iná veľkosť aj farba značiek

Nové zobrazenie, ktoré je použité na dopravných značkách má pôsobiť prehľadnejšie a zreteľnejšie. Aj preto sú na nových značkách použité nové piktogramy, ktoré doposiaľ neexistovali, prípadne boli v zákone zakotvené len textovo. Pribudol napríklad symbol korčuliara symbolizujúci tiež osoby pohybujúce sa pomocou skejtbordu, kolobežky (bez motora) alebo iné obdobné koliesko zariadenie na presúvanie. 

dopravné značenie 2020 chodci

Príchod nových elektrických zariadení do premávky akými sú napríklad malé elektrické vozidlá (kolobežky), e-bicykle či elektromobily sa tiež premietli v nových dopravných značeniach. 

nové dopravné značky e-bicykle

Symbol koľajových vozidiel označuje okrem vlaku aj električku. 

nové dopravné značenie električky 2020

Centrum mesta i bezemisné zóny

Po novom sa tiež bude označovať centrum mesta, priemyselná zóna či bezpečné parkovanie pre nákladné vozidlá. Tieto značky prišli najmä zo západných krajín, kde ich bežne využívajú.

bezemisné zóny a bezpečné parkovanie

Pribudla aj nová výstražná značka. Týka sa značenie železničného priecestia. Značenie železničného priecestia do 1.4.2020 počítalo s rozdelením značiek na priecestia so závorami a bez nich. Po novom ostalo len označenie samotného priecestia bez rozdielu zabezpečenia.

nové dopravné značenie priecestie

Najzaujímavejšími novinkami sú značky, ktoré sa zrejme aj čoskoro budú najviac používať. Ide o regulačné značky, ktoré označujú vyhradený pruh pre verejnú dopravu, povinné zastavenie vozidla a nízkoemisnú zónu. Posledná spomínaná značka je úplnou novinkou v zákone - nízkoemisné zóny budú čoskoro súčasťou života v mestách na Slovensku - vyplýva to z opatrení prijatých Európskou úniou.

bezemisné zóny 2020

Ďalšími regulačnými značkami sú označenia umožňujúce jazdu po krajnici, ktoré sú tiež absolútnou novinkou. Názorne dopĺňajú spôsob, akým sa má využívať celá šírka cesty zákonným spôsobom.

jazda po krajnici značka

Diaľnica bude označená zelenou, rýchlostná cesta mení názov

Mení sa tiež spôsob označenia diaľnice, avšak len vo farbe - namiesto modrej pribudne zelená. Inak bude označený aj úsek diaľnice spoplatnený diaľničnou známkou. Rýchlostná cesta bola premenovaná na cestu pre motorové vozidlá, preto došlo k úprave aj tejto značky. 

diaľnica označenie 2020

Novú grafiku má aj tunel, kilometrovník sa zmenil zo žltej farby na bielu a značka náhradnej trasy je úplne nová. Nová značka bude určovať smer jazdy po trvalo určenej náhradnej trase k diaľnici. 

 nové dopravné značky 2020 tunel

Novinkou bude tiež značka označujúca možnosť otočenia sa na križovatke. 

nová dopravná značka otočenie sa

Na záver ešte treba spomenúť, že farby sa menili aj pri niektorých ďalších značkách - najmä pri pruhových, ktoré boli predtým modrou farbou - teraz sú na bielom podklade.

koniec obchádzky značka 2020

smer na ceste značky 2020

nové dopravné značenie smer cesty

Anketa

Aký dopravný prostriedok používate najčastejšie?

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:

2/10 V školskej zóne:

3/10 Vodič motorového vozidla nesmie predchádzať iné motorové vozidlo na diaľnici:

4/10 Prenosné zvislé dopravné značky sú nadradené:

5/10 Na krajnicu smie vodič motorového vozidla vojsť:

6/10 Ak vodič autobusu alebo trolejbusu vychádza z vyhradeného jazdného pruhu do priľahlého jazdného pruhu, vodič jazdiaci v tomto pruhu:

7/10 Zníženou viditeľnosťou sa rozumie:

8/10 Dať prednosť v jazde sa rozumie:

9/10 Vodič:

10/10 Účastník dopravnej nehody:

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+20
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok