Komentár: Vylieči koronavírus firma, za ktorej zrodom stojí Čech?

Lukáš Baloga | rubrika: Článok | 20. 3. 2020
Všetci netrpezlivo čakajú na výsledky experimentálneho lieku Remdesivir spoločnosti Gilead Sciences, ktorej súčasťou je aj český vedec Antonín Holý.
Komentár: Vylieči koronavírus firma, za ktorej zrodom stojí Čech?

Zdroj: Shutterstock

Komentár analytika ProfitLevel Lukáša Balogu

Gilead Sciences je biofarmaceutická spoločnosť zaoberajúca výskumom, vývojom a komercializáciou terapeutík na zlepšenie starostlivosti o pacientov trpiacich život ohrozujúcimi chorobami. Zameriava sa primárne na HIV, AIDS, ochorenie pečene a závažné kardiovaskulárne a respiračné stavy.

Firma Gilead Sciences so zameraním najmä na liečbu HIV vznikla v roku 1990, keď sa k Michaelovi L. Riordanovi a Erikovi De Clerq pridal český vedec Antonín Holý, čím vznikla takzvaná ,,najsvätejšia trojica‘‘ (,,Holly trinity‘‘). Najväčším triumfom Antona Holého bol objav antivirotika, ktoré sa dodnes využíva pri liečbe HIV a hepatitídy typu B.

Po piatich rokoch od svojho vzniku spoločnosť vstúpila na americkú burzu NASDAQ. V tej dobe už ťažila aj zo spolupráce s Holým. Jeho lieky totiž patrili a dodnes patria medzi jedny z najúspešnejších a najlepšie zarábajúcich liekov, ktoré Gilead Sciences predáva.

Spoločnosť v pokračuje vo vývoji lieku proti HIV a v nedávno sa im podaril výrazný úspech, keď aplikáciou lieku dokážu pacientovi zvýšiť imunitné funkcie, čo vedie k menšiemu vírusovému rezervoáru a zmierneniu reakcií organizmu po prerušení liečby.

Trhy veria v úspech, Gilead Sciences už výrazne narástol na hodnote

Jedným z najväčších úspechov spoločnosti je testovanie ich experimentálneho lieku Remdesivir na liečbu koronavírusu, ktorý je nasadený v USA pre liečbu pacientov v kritickom stave. Pôsobenie v USA je bezpochyby výhodou pre Gilead Sciences, keďže tu existuje postup pre využitie zatiaľ neschválených liekov pri experimentálnej liečbe. Remdesivir vyvinuli pôvodne proti Ebole, avšak  pri tejto chorobe sa ukázal len ako obmedzene účinný. Avšak neskôr zafungoval proti SARS a MERS, čo sú koronavírusy, podobne ako SARS-CoV-2.

Ako ukazuje graf, hodnota spoločnosti od začiatku tohto roka vzrástla o viac ako 23 %. Hlavným dôvodom je spomínaný potenciálny liek na koronavírus. Na druhej strane, spoločnosť rovnako ako ostatné sa v posledných dvoch dňoch nevyhla prepadu z dôvodu prelievania investícii investorov do menej rizikovejších aktív.

Komentár: Vylieči koronavírus firma, za ktorej zrodom stojí Čech?

Zdroj: Tradingview.com

Všetci netrpezlivo čakajú na výsledky experimentu

Gilead podal okolo 1 000 pacientom so stredne ťažkými až ťažké príznakmi koronavírusu Remdesivir v rôznych dávkach ako súčasť štúdie fázy 3 po vyhlásení Svetovej zdravotníckej organizácie. Podľa WHO môže ísť o „jediný liek v súčasnosti, ktorý môže mať skutočnú hodnotnú účinnosť" pri liečbe rýchlo sa šíriaceho ochorenia. Gilead uviedol, že výsledky týchto skúšok očakáva už v budúcom mesiaci a sľúbil, že v najbližšom období a „čo najskôr“ zvýši zásoby. Po pätnástich dňoch, ktoré by mali uplynúť od spustenia experimentálnej liečby tento týždeň, výskumníci porovnajú liečenú skupinu s kontrolnou skupinou, aby zistili, či existuje nejaký náznak účinku lieku. Ak áno, hodnota Gilead Sciences bude jednoznačne rásť.
 

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok