Ľudia si požičiavajú aj na plastické operácie, bager či dokonca Rolls Royce, ukázala štatistika.

Roland Regely | rubrika: Článok | 17. 3. 2020
Počet žiadostí o spotrebiteľské pôžičky v posledných piatich rokoch citeľne vzrástol. Najčastejšie si požičiavame na práčku, chladničku, no čoraz viac i na plastické operácie. To sú umožňujú pôžičky na čokoľvek.
Ľudia si požičiavajú aj na plastické operácie, bager či dokonca Rolls Royce, ukázala štatistika.

Zdroj: Shutterstock

Úvery Slováci využívajú predovšetkým na zaobstaranie nového bývania, auta či elektroniky, alebo na pokrytie nečakaných výdavkov, keď im napríklad doslúži práčka alebo chladnička. Stále častejšie však  žiadajú o úver aj na nákup netradičných vecí, ako plastická operácia pŕs, malý bager na cintorín či luxusnú limuzínu Rolls Royce za takmer pol milióna eur. Niektoré žiadosti o úver prinášajú navyše aj kuriózne situácie. 

Pôžičku neberte ako prvú možnosť

Ešte pred tým, než si vezmete úver, mali by ste dobre zvážiť, či pôžičku skutočne potrebuje a či neexistujú iné možnosti riešenia vašej situácie. Nie je od veci sa zamyslieť, či je skutočne potrebné kupovať napríklad najaktuálnejší model vychyteného mobilu alebo vám postačí aj lacnejší variant. Myslite na to, že doba využívania veci, na ktorú si idete požičať, by mala byť dlhšia ako obdobie, počas ktorého ju budete splácať. „Dobre by ste mali tiež zvážiť, od koho si úver budete brať. Dôležitým kritériom pre výber pôžičky sú jej celkové náklady, nielen úroková sadzba," radí Miroslav Zborovský, ombudsman klientov spoločnosti Home Credit.

 

Úver musí prejsť schvaľovaním - riskom    

Čo majú všetky nákupy na úver spoločné je, že musíte prejsť procedúrou jeho schválenia, tzv. riskom. Pomerne často tu však prichádza aj ku kurióznym situáciám. Pri schvaľovaní on-line ste väčšinou požiadaní, aby ste naskenovali váš občiansky preukaz a poslali aktuálne "selfie". Podľa informácií dostupných od nebankových inštitúcií na Slovensku tak vzniká celá galéria obrazov zo života ľudí. „Od vyšpúlených profi manekýnok, až po scény z priestorov toaliet s vtipnými siluetami v zrkadlách."

Aké boli kuriózne žiadosti o úver v roku 2019?

„Stretli sme sa aj s tým, že klientka žiadala o úver na estetickú úpravu zubov. Dôvodom, ktorý uviedla, bolo, že chcela dôstojne vystupovať v médiách, v ktorých mala propagovať svoj nový projekt," uvádza Martin Popík, riaditeľ divízie risku spoločnosti Home Creditu. Zároveň prezrádza, že najdrahším automobilom, na ktorý bola podaná žiadosť o úver v minulom roku v Home Credite, bol Rolls Royce v hodnote takmer pol milióna eur. Kuriózna bola podľa neho tiež žiadosť hrobára o pôžičku na malý bager, s ktorým sa chcel pohodlne vytočiť medzi hrobmi.

„Žiadosť, kedy požičaný obnos bol určený na financovanie plastiky pŕs, by nebola až tak zaujímavá, keby žiadateľom nebol muž,“ dopĺňa Popík. V snahe získať, čo najväčšiu výšku úveru, zaškrtol snaživý žiadateľ, že jeho Dacia Logan má aj automatickú aj manuálnu prevodovku, farba je metalíza aj perleťová a strecha sklápacia, ale aj pevná. Samozrejme, že takéto postupy sme schopní ľahko rozkľúčovať a u našich zamestnancov to aspoň prinesie úsmev na tvári," dodáva Martin Popík. 

Pozor na podvody s dokladmi

Oddelenie risku však neschvaľuje len vtipné žiadosti o úver, ale snaží sa aj upozorniť na nové trendy v podvodných obchodoch. Typickým príkladom minulého roka patrili podvody, kedy došlo k požičaniu mobilu a občianskeho preukazu od starších osôb, ktoré si takto v e-shope nevedomky objednali najnovší model luxusného mobilného telefónu. Podvedený sa často o transakcii dozvedel, až keď mu prišla výzva k úhrade.

Modely overenia osôb sú nastavené tak, že ak sa objaví situácia vystupujúca z bežného správania sa spotrebiteľov, finančná inštitúcia je na to hneď upozornená. „My tak môžeme včas zaradiť do preverenia ďalší prvok, ako je napríklad spätný hovor a vďaka tomu zabránime týmto nekalým praktikám," sumarizuje možnosti moderných technológií Martin Popík. Aj vďaka tomu sa im údajne darí schvaľovať takých klientov, ktorí svoj úver bez problémov zvládnu splatiť.

Redakcia Finance.sk radí:

Anketa

Koľko máte úverov a pôžičiek?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce