Nezvládate splácať úver? S bankou treba komunikovať a problém riešiť

Miroslav Homola | rubrika: Článok | 5. 11. 2018
Dostať sa do finančných problémov je nepríjemná záležitosť. Niekedy si to človek spôsobí nezodpovedným správaním, inokedy je to nepredvídateľná životná okolnosť. Čo robiť v prípade, že nedokážete splácať úver?
Nezvládate splácať úver? S bankou treba komunikovať a problém riešiť

Zdroj: Shutterstock

Ako na omeškanie reaguje banka

Ak prestanete splácať svoje záväzky voči banke, či už je to úver alebo len kreditná karta, banka vás na to upozorní. Väčšinou ide o poštové alebo e-mailové upozornenie, prípadne vás budú kontaktovať telefonicky. V tomto bode je dôležité s bankou komunikovať, vysvetliť im okolnosti, prípadne dôvod omeškanej splátky.

Zatajovaním sa, nedvíhaním telefonátov a ignorovaním korešpondencie sa situácia môže ešte zhoršiť. Rozumnejšou cestou je problém konfrontovať priamo s pracovníkmi banky. Ak aj napriek výzvam banky, nebudete omeškanie splátky riešiť, nasledujúcim krokom sú už peňažné upomienky.

Situácia môže vyeskalovať až do takého bodu, že od vás bude banka žiadať zaplatenie celého úveru naraz. Tak by sa premenila suma nezaplatených splátok na celkovú sumu úveru. Celý problém môže vyvrcholiť až exekučným konaním.

 

Ako postupovať správne

V prvom rade je potrebné bezodkladne kontaktovať banku. Dôležité je však problém riešiť podľa možnosti hneď, nie až po niekoľkých mesiacoch splátkovej neschopnosti. Ak budete takúto situáciu riešiť ešte v jej začiatkoch, je veľmi pravdepodobné, že spolu s bankou nájdete vhodné riešenie. Keď už budete s bankou v kontakte, mala by vám ponúknuť možné riešenia.

Možnosti riešenia

Existuje mylná predstava, že banky sú skôr automatizované počítače, ktoré neposudzujú aj ľudskú stránku veci. To je veľký omyl. V takýchto prípadoch banka posudzuje každého klienta individuálne. Pozrie sa na vašu predošlú platobnú históriu a posudzuje aj váš prístup k danej veci.

Samozrejmosťou je aj nahliadnutie do úverového registra, či nemáte podobné problémy aj v súvislosti s inými úvermi. Možnosti riešenia sú napríklad predĺženie splatnosti úveru, odklad splácania, odpustenie časti úveru, refinancovanie a podobne.

Treba však podotknúť, že odklad a zníženie splátok, prípadne refinancovanie úveru nie je povinnosť banky. To znamená, že ide o čisto ústretový krok voči vám a práve preto je veľmi dôležité, aby ste sa k takémuto problému postavili zodpovedne.

1. Odklad splátky

Odklad splátky istiny alebo celého úveru vám banka poskytne podľa vlastného uváženia. Potrebné je však podať písomnú žiadosť, ak vám takúto možnosť banka poskytne. Musíte si však uvedomiť, že odpustené splátky budete musieť doplatiť. Po uplynutí obdobia odkladu sa väčšinou odpustené splátky rovnomerne rozdelia do splácania úveru. Takýto odklad sa väčšinou poskytuje na maximálne 6 mesiacov. Dôvod platobnej neschopnosti však musí byť relevantný, čiže strata zamestnania, prípadne smrť živiteľa rodiny a podobne.

2. Refinancovanie

Refinancovanie je ďalšou možnosťou riešenia problému. Tento krok je však výhodnejší pre ľudí, ktorí majú niekoľko úverov a potrebujú ich spojiť do jedného. Môžu si tak nie len znížiť splátku, ale aj sprehľadniť finančné výdavky. Samozrejme, banka ho neponúkne, respektíve neschváli každému, kto o to požiada. Opäť sa preveruje bonita klienta, čiže schopnosť splácať svoje záväzky riadne a včas, prípadne aj vaša splátková minulosť.

3. Predĺženie splatnosti

Od banky môžete dostať aj možnosť predĺženia splatnosti úveru. V praxi to znamená, že si predĺžite celkové splatenie úveru o také časové obdobie, aby sa vám mesačná splátka znížila na sumu, ktorú budete schopný splácať. Opäť však treba podotknúť, že tým pádom aj viac preplatíte. Takže ak je pri vašom úvere možnosť predĺžiť dobu splatnosti s tým, že to splátku dostatočne zníži, mohlo by to byť pre vás ideálne riešenie.

Ako predísť neschopnosti splácať úver:

  • Nepreceňte svoju platobnú schopnosť.
  • Nadstavte si zvládnuteľné splátky (dobou splatnosti, výškou úveru).
  • Úver si vždy poistite.
  • Komunikujte s bankou (pri akýchkoľvek problémoch).

Anketa

Bola na Vás niekedy uvalená exekúcia?

Čo znamená skratka RPMN?

Ako funguje kontokorentný úver?

Čo je to akontácia?

Čo je to životné minimum?

Chcete banke predčasne splatiť úver vo výške 10 000 €. Banka si účtuje poplatok za predčasné splatenie 5 %. Akú sumu budete potrebovať na predčasné splatenie úveru?

Čo znamená pojem poistná suma?

Čo je to deflácia?

Ako funguje termínovaný vklad?

Aký typ podielových investičných fondov je najmenej rizikový?

Kto je poistník?

Miroslav Homola

Miroslav Homola písal pre denník Finance.sk od roku 2017 do 2019. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register