Parkovanie pre rodiny s deťmi - kto a kedy tam vlastne môže parkovať?

Roland Regely | rubrika: Článok | 12. 3. 2020
Mnohé parkoviská ponúkajú možnosť parkovania pre rodiny. Kto v skutočnosti môže tieto státia využívať? Kedy za neoprávnené parkovanie môžete dostať pokutu?
Parkovanie pre rodiny s deťmi - kto a kedy tam vlastne môže parkovať?

Zdroj: Shutterstock

Sú širšie a v bezprostrednej blízkosti ku vchodu do obchodov či bytovky. Parkovacie miesta pre rodiny sú už bežnou súčasťou parkovísk aj na Slovensku. Často sa nachádzajú bližšie k hlavným vchodom, aby deti vybiehajúce z auta nemali veľa príležitostí utiecť rodičom a vbehnúť pod idúce auto. 

Väčšie parkovacie miesto znamená tiež možnosť pohodlne otvoriť dvere dokorán, vybrať dieťa z autosedačky či vybrať kočík. 

Moderné parkoviská vedia ukázať vodičom pomocou svetelnej signalizácie počet voľných miest a naviesť ich tam, kde ich je najviac. To platí už aj pre tzv. rodinné miesta.

Ale pozor, z pohľadu zákona na nich môže stať úplne ktokoľvek - ak sú nedostatočne označené.

 

Značky, ktoré si vymysleli obchodné domy

Vyhradené miesta pre rodinu nemajú zakotvenie v zákone a tak nikto vlastne nevie, či ide o miesto, na ktorom môže parkovať len jeden rodič s dieťaťom, alebo posádka auta s deťmi, ktoré ešte jazdia v kočíku.

Možno teda dedukovať, že miesta patria najmä tým, ktorí pricestovali vo väčšom počte a majú v aute aj deti, to napokon ukazuje aj piktogramom na zvislej či vodorovnej značke parkovania.

V Rakúsku sa dokonca môžete stretnúť s tým, že ženy majú svoje špeciálne parkovacie miesta a tiež to nie je ukotvené v zákone.

Mestskí policajti môžu dať papuču

Na internete možno nájsť články a diskusie o tom, že je takéto konanie protiprávne. Ide však len o domnienky šoférov a ich skúsenosti. Je preto dôležité povedať, že policajti môžu tieto situácie posudzovať osobitne - prípad od prípadu. 

Objavili sa totiž prípady, kedy mestskí policajti za takéto parkovanie uložili blokovú pokutu s najnižšou sadzbou a nasadili na koleso auta tzv. papuču. To môžu urobiť najmä v prípade, ak sú vyhradené miesta pre rodiny označené zvislo značkou s piktogramom rodiny a textom RESERVÉ.  

Zákon odťahovanie teoreticky umožňuje. Na parkovacích miestach s vyhradením státím totiž môžu stáť len špecifické vozidlá alebo automobily s konkrétnym evidenčným číslom vozidla. Zákon totiž hovorí, že dodatková tabuľka pre vyhradené parkovanie (č. E 13) sa používa v kombinácii spolu so značkou č. IP 16 ako tabuľka pre upresňujúce údaje. Napríklad čas, v ktorom sú parkovacie miesta s vyhradeným státím alebo počet vyhradených státí a podobne možno uviesť na dodatkovej tabuľke č. E 12 alebo možno použiť dodatkovú tabuľku č. E 13 na ktorej sa uvedú aktuálne zodpovedajúce údaje vyjadrujúce skutočnú dopravnú situáciu. Ak sa teda na tabuľke nachádza piktogram rodiny, všetci vodiči by ho mali rešpektovať.

Rodinné státie by malo byť doplnené vždy aj zvislou značkou, v opačnom prípade to nemožno považovať za vyhradené státie. Len prekríženie či namaľovanie rodiny bez zvislej značky nemá žiaden právny účinok. Porušenie pravidiel parkovania na vyhradenom mieste pre rodiny s deťmi je v princípe to isté, ako zaparkovanie na vyhradenom mieste pre vozidlo s konkrétnym evidenčným číslom napriek tomu, že vaše auto má pridelené iné evidenčné číslo.

Majme úctu k rodinám s deťmi

Tým, že miesta vyhradené pre rodiny s deťmi naša vyhláška nepozná sa môžete stretnúť aj so situáciami, že na nich zaparkuje aj človek, ktorý nemá deti či rodinu. Ide skôr o džentlmenskú dohodu medzi parkujúcimi, že skrátka nechajú voľné tieto miesta pre rodiny. 

Zákon o cestnej premávke výraznejšie chráni len miesta pre osoby so zdravotným postihnutím. Parkovanie na nich bez príslušného preukazu je závažným porušením pravidiel cestnej premávky a pre takéto parkovanie môže polícia auto pokojne odtiahnuť.

Stále však platí, tak ako pri mnohých situáciach v doprave, že parkovanie alebo neparkovanie na týchto miestach je otázkou slušnosti a ohľaduplnosti.

Anketa

Ste vlastníkom vozidla?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce