Poistenie do hôr vybavíte aj po ceste. Nepodceňte ho, prípadný zásah vrtuľníkom vás môže finančne zruinovať

Roland Regely | rubrika: Článok | 5. 11. 2019
Od roku 2006 je každá osoba nachádzajúca sa v horskej oblasti povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo pátraním. Aj preto sa za každých okolností odporúčae poistenie na hory.
Poistenie do hôr vybavíte aj po ceste. Nepodceňte ho, prípadný zásah vrtuľníkom vás môže finančne zruinovať

Zdroj: Shutterstock

Dnes už málokto vybavuje cestovné poistenie osobne v pobočke. V súčasnosti sa pozornosť presúva najmä do smartfónov - poistenie vybavíte rýchlo online i cez SMS. Ak sa chystáte do hôr, poistenie tak vybavíte aj za pár minút, napríklad na ceste do lyžiarskeho strediska.

Poistenie na hory poskytuje finančné krytie pre nepredvídané udalosti, ktoré môžu nastať počas pobytu v horských oblastiach na územní SR. Pokrýva napríklad náklady, ktoré vzniknú pri zásahu Horskej záchrannej služby pri vyhľadávaní osôb. Vzťahuje sa tiež na prípady zablúdenia, uviaznutia v ťažkom teréne, zranenia alebo úrazu s neschopnosťou ďalšej chôdze, únavy, zosunu alebo zrútenia lavíny, zosuvu pôdy, zrútenia skál, zemín alebo smrti.

Toto poistenie sa nevzťahuje na záchrannú činnosť mimo územia SR, pre tento účel je potrebné dojednať cestovné poistenie s pripoistením záchrannej činnosti. Vybavíte ho rovnako jednoducho online.

 

Záchranárov si platíme od roku 2006

Pri pohybe v horách sa aj z malého úrazu môže stať veľký problém, s ktorým sa bez pomoci záchranárov nedostanete späť do civilizácie. Pomoc záchranárov však už takmer 14 rokov nie je zadarmo. Od 1. júla 2006 je totiž každý, koho Horská služba zachraňuje alebo pátra po ňom v horskej oblasti, povinný uhradiť všetky náklady. Výnimkou sú len deti do 18 rokov a tiež osoby, ktoré nemajú spôsobilosť na právne úkony.

Čo všetko obsahuje poistenie na hory

 • vyhľadávanie a vyslobodzovanie v tiesni
 • poskytovanie prvej pomoci
 • prepravu k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia
 • prepravu z horskej oblasti do zdravotníckeho resp. ubytovacieho zariadenia
 • prepravu osoby v tiesni po zemi aj letecky

Kedy môžete žiadať o pomoc horskú službu

 • keď zablúdite v horách
 • ked uviaznete v ťažkom teréne
 • keď sa vám stane úraz alebo zranenie  
 • keď stratíte schopnosť chôdze v dôsledku únavy alebo vyčerpania
 • keď uviaznete v dôsledku zosunu alebo zrútenia lavíny, pôdy, skál či zeminy
 • keď dôjde k úmrtiu osoby a je potrebný prevoz tela

Na ktoré oblasti Slovenska sa vzťahuje poistenie na hory

 • Belianske Tatry
 • Malá Fatra
 • Nízke Tatry
 • Pieniny
 • Stredné Beskydy
 • Slovenský raj
 • Veľká Fatra
 • Vysoké Tatry
 • Západné Tatry

Ktorý balík poistenia si vybrať? Podľa aktivít samozrejme

Základný balík poistenia na hory je určený najmä bežných, rekreačných turistov. Počíta sa s tým, že takíto turisti sa počas pobytu v horách chcú venovať napríklad vychádzkovej alebo horskej pešej turistike, jazde na horskom bicykli, lyžovaniu, horolezectvu či jaskyniarstvu. Teda nič náročné.

Rozšírený balík horského poistenia je určený skôr pre náročnejších horalov s krytím rizikových a extrémnych činností a športov. Ak teda vykonávate extrémne lyžovanie, skialpinizmus, lezenie ľadopádov a podobné činnosti, určite neváhajte zakúpiť rozšírene poistenie. Vyšší balík vo všeobecnosti potrebujete, ak lyžujete/snowbordujete mimo vyznačených tratí, respektíve sa venujete iným športom, ktoré poisťovne pokladajú za rizikové.

Pozor, ak argumentujete tým, že máte predsa cestovné poistenie v rámci svojej platobnej karty, s veľkou pravdepodobnosťou sa mýlite. Mnohé takéto poistenia sa nevzťahujú na hory alebo majú výluku z rizikových športov.

Koľko stojí zásah horskej služby?

Bežný zásah Horskej záchrannej služby bez použitia leteckej techniky stojí približne 400 až 500 eur, s leteckou technikou od 3 do 20 tisíc eur. Horská záchranná služba vystavuje faktúru až po zásahu, takže ak človek nemá poistenie a nemá k dispozícii uvedenú čiastku, môže si zarobiť na poriadny problém. Nasleduje totiž vymáhanie dlžnej sumy.

Krátkodobé či dlhodobé? Záleží, ako často lyžujete

Cestovné poistenie na poslednú chvíľu vybavíte najmä pre krátkodobé výlety. Ak však pravidelne lyžujete, omnoho viac sa oplatí mať celoročné horské poistenie. To získate napríklad aj pri členstve v niektorom z horolezeckých spolkov ako je JAMES, ale ak napríklad cestujete za lyžovačkou aj k susedom či ďaleko do sveta - práve pre vás je určené poistenie Alpenverein, ktoré hradí náklady spojené s prepravou zranených osôb do nadmorskej výšky až nad 6000 m.n.m. Zahŕňa napríklad aj návštevu Arktídy, Antarktídy, Grónska, takže jeho využitie je skutočne veľmi široké.

Ktorá poisťovňa ponúka najvýhodnejšie poistenie do hôr?

Ponuka jednotlivých poisťovní sa až tak nelíši. Rozdiel zvykne byť najmä v maximálnej výške krytia, ktorú vždy berte do úvahy. Všetky poisťovne kryjú zásah Horskej záchrannej služby a v takmer všetkých prípadoch toto krytie postačí na prípadný zásah vrtuľníkom.

Rozhodujte sa najmä podľa toho, ako často lyžujete a či sa vám oplatí celoročné poistenie. Tam sa totiž ceny líšia najviac. Berte do úvahy aj to, či máte v konkrétnej poisťovni nejaké iné poistenie a ak áno, pýtajte si zľavu. Zľavu môžete získať napríklad aj tak, že ste poistencom tej-ktorej zdravotnej poisťovne (Union, Dôvera).

Anketa

Máte celoročné poistenie na hory alebo sa poistíte vždy až na konkrétny pobyt?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce