Zimná výbava do auta: tieto doplnky vám pomôžu v nečakaných situáciach

Roland Regely | rubrika: Článok | 1. 12. 2020
Zima je z prevádzkového hľadiska automobilu najnáročnejšia. Okrem zimných pneumatík však zákon žiadnu inú sezónnu výbavu nepredpisuje. Užitočných doplnkov však existuje viacero.
Zimná výbava do auta: tieto doplnky vám pomôžu v nečakaných situáciach

Zdroj: Shutterstock

Ak sa povie zimná výbava do auta, väčšina z nás si automaticky spomenie na prezúvanie letných pneumatík za zimné. Avšak, za zimnú výbavu môžeme považovať podstatne viac doplnkov a potrieb pre vaše auto. Pozrite si naše tipy, ako pripraviť auto na zimnú sezónu.

Nemrznúcu zmes kúpte hneď po lete

Vodiči často nakupujú tzv. zimnú zmes do ostrekovačov až po príchode teplôt tesne nad nulou. Pritom nemrznúcu zmes nakúpite najlacnejšie mimo sezóny resp. začiatkom jesene. Odporúča sa kompletne vyprázdniť nádrž na zmes do ostrekovačov a nahradiť ju nemrznúcou zmesou.

Do koľkých stupňov takúto kvapalinu vybrať? Pri garážovaných autách, ktoré nestoja v zime cez noc vonku, môže byť toto číslo o niečo nižšie, než pri tých vonku stojacich. Ešte vždy však možno kúpiť silnejšiu zmes s tým, že sa môže zriediť na požadovanú teplotu.

Vždy je lepšie mať náplň „zbytočne silnú“, než riskovať jeho zamrznutie.

 

Rozmrazovač skla chráni vaše okná

Okrem nemrznúcej zmesi v mrazoch určite oceníte aj rozmrazovač. Či už na zámok alebo na okná, ide o veľmi efektné a rýchle riešenie. V extrémne nízkych teplotách pomáha rozmraziť sklo a vy tak môžete rýchlejšie dostať svoje auto do premávky. Liať teplú vodu na okno nie je vôbec dobrý nápad, pri veľkých teplotných rozdieloch môže dojsť k prasknutiu skla.

Snehové reťaze do rezervy

Sú situácie, pri ktorých vám nepomôžu ani najnovšie stablizačné systémy, trakčná kontrola, či pohon všetkých kolies. Vtedy vás vytiahnu len snehové reťaze.

Poznáme viacero typov snehových reťazí. Tie najjednoduchšie majú len priečne reťaze krížom cez behúň pneumatiky, čo pomôže pri zábere, iba málo však stabilizuje vozidlo v priečnom smere. Moderné reťaze už majú záberové retiazky v priečnom, pozdĺžnom i diagonálnom smere.

Reťaze môžu byť v niektorých úsekoch ciest povinné. Z vlastnej skúsenosti vieme, že ide najmä o cesty v susednom Rakúsku, kde sa podmienky na cestách môžu zmeniť z hodiny na hodinu a vy bez reťazí nebudete môcť vstúpiť na niektoré úseky a hľadať inú cestu do cieľa. Okrem pokuty si totiž koledujete aj o kolíziu.

Lopata do snehu

V zimnej výbave by nemala chýbať ani šikovná lopata na sneh. Samozrejme plastová, ktorej hrana nepoškodí lak auta pri náhodnom dotyku. Po odhrabaní hrubého snehu sa hodí metlička na kompletné očistenie jeho zvyškov, nielen z okien, ale aj z kapoty a zo strechy.

Klimatizácia je v zime veľmi užitočná

Klimatizácia je jeden z najúčinnejších prostriedkov proti oroseniu a zahmlievaniu skiel v zime. Ako to? Vzduch v kabíne sa rýchlo vysušuje a suchý vzduch fúkaný na sklo v konečnom dôsledku odstraňuje zahmlenie. Pri zrážkach a silnej zime je nevyhnutné aby správne fungovala klimatizácia práve v zimných mesiacoch. Nevyužívame jej chladiacu funkciu, ale práve už spomínanú sušiacu schopnosť.

Štartovacie káble nie sú na škodu

Pri extrémne nízkych teplotách dostávajú zabrať najmä akumulátory. Môže sa vám stať, že zlyhajú a vy nenaštartujete. V takom prípade oceníte štartovacie káble, no budete ešte potrebovať pomoc od známych, susedov či náhodných okoloidúcich, ktorí káble napoja na svoj automobil.

Ak je váš akumulátor nový a plne výkonný a káble nepotrebujete vy, môžete pomôcť niekomu inému v núdzi. Ak si nie ste istí životnosťou batérie, ideálne je vymeniť ju práve pred zimou.

Zimná výbava v skratke

  • nemrznúca zmes
  • lopatka
  • deka (pre prípad, že zostanete uväznení v snehu)
  • rukavice
  • teplé oblečenie
  • metlička
  • škrabka
  • rozmrazovacie spreje
  • reťaze

Anketa

Kedy prezúvate na zimné pneumatiky?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce