Najlepšie platené pozície na Slovensku. Kde sa oplatí pracovať?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 30. 10. 2019
Či už si vyberáte vysokú školu kvôli budúcemu uplatneniu, hľadáte prvú prácu, alebo premýšľate o zmene, je dobré vedieť, kde na Slovensku môžete dostať najvyšší plat.
Najlepšie platené pozície na Slovensku. Kde sa oplatí pracovať?

Zdroj: Shutterstock

Rovnakých osem hodín, rozdielna odmena

Práca na plný úväzok zoberie tretinu nášho dňa. Nie každý je za osem hodín v práci odmenený rovnako. Na odmenu vplýva náročnosť práce, zastupiteľnosť niekým iným, ale aj to, akú má práca v konečnom dôsledku ziskovosť napríklad na chod samotnej spoločnosti. Výška platu záleží od množstva premenných.

Do veľkej miery vplýva na plat aj vzdelanie.  Podľa analýz spoločnosti Trexima patria medzi najlepšie platené stredoškolské pozície majstri v priemyselnej výrobe, strojárski technici, elektrotechnici a energetici, elektronici a technici v oblasti telekomunikačných zariadení. Avšak platovo za vysokoškolskými pozíciami zaostávajú. Medzi najlepšie platenými vysokoškolskými pozíciami a umiestnili špecialisti v oblasti telekomunikácií, vývojári softvéru, systémoví analytici, špecialisti v oblasti počítačových sietí, finanční analytici a špecialisti v oblasti finančníctva, poisťovníctva.

Čo sa týka vzdelania, priemerná hrubá mesačná mzda zamestnancov v  2. štvrťroku 2019 podľa analýz spoločnosti Trexima bola 1215 eur, pričom základoškoláci dosahovali plat 839 eur, vyučení 970, vyučení s maturitou 1120 a vysokoškoláci druhého stupňa 1694. Platí teda, že čím vyššie vzdelanie, tým vyšší plat.

 

Informačné technológie stále vedú

Ak sa pozrieme na najlepšie platené pozície, prevládajú tie, ktoré vykonávajú vysokoškolsky vzdelaní ľudia.  Nikola Richterová, PR Manager  spoločnosti Profesia uvádza priemerné základné platy na TOP 10 najlepšie platených pozíciách:

Tabuľka: Plat v Top10 najlepšie platených poziciách

Odvetvie Profesia Suma v eur
Informačné technológie IT architekt 2982,02
Farmaceutický priemysel Medical advisor 2957,29
Leasing Vedúci leasingového oddelenia 2821,25
Informačné technológie Perl programátor 2800,00
Telekomunikácie Špecialista optimalizácie rádiovej siete 2750,00
Informačné technológie iOS programátor 2659,58
Farmaceutický priemysel Regulatory affairs manager 2570,00
Informačné technológie DevOps špecialista 2441,27
Právo a legislatíva Advokát 2390,98
Informačné technológie IT projektový manažér 2389,35
Zdroj: Profesia.sk

„Už roky sa rozpráva o tom, ako je dobré študovať techniku a špeciálne IT. V týchto smeroch máme problém najmä s poverami. V spoločnosti môžeme vidieť, že mnohí poukazujú na to, že nejde o odbory pre ženy, čo tým pádom výrazne znižuje počty záujemcov o tieto odbory,“ hovorí Nikola Richterová . Nie je to však úplne pravda a mýty sa pomaly búrajú. Mnohé ženy dnes dokážu zarábať omnoho viac, ako muži. A to aj v IT oblasti.

Na plat vplýva ja prax

Zamestnávatelia stále častejšie vyžadujú veci ako je kritické či analytické myslenie, prezentačné zručnosti a podobne. Zaujímavé rovnako je, že vysokoškolské vzdelanie nie je už brané len ako vzdelanie v odbore.

Častokrát sa vysokoškolské vzdelanie nevníma zamestnávateľom len ako čas výučby, ale aj obdobie, počas ktorého študent napríklad absolvoval zahraničnú stáž, prax, alebo už pracoval a tým nadobudol aj odborné zručnosti, vďaka čomu má možnosť získať kvalifikovanejšiu prácu a tým pádom aj lepšie platenú pozíciu. Napríklad v porovnaní so stredoškolákom, ktorý práve dokončil maturitu a je bez praxe aj reálnych skúseností.

Vysoká škola sa tak už automaticky vníma ako čas, kedy už mal napríklad aj absolvent možnosť získať praktické skúsenosti, nielen diplom.

Pár kilometrov spraví aj stovky eur

Ak sa pozrieme na prieskum platov v okolí, tak hlavne pre ľudí v pohraničných oblastiach môže byť stále zaujímavé pozrieť sa po pracovných pozíciách aj v blízkom zahraničí. Už sú síce preč časy, kedy Slováci vo veľkom odlietali do Írska, či Británie za prácou, pretože vysoký plat často znamenal aj vysoké životné náklady, ale najlepšie platené pozície na Slovensku stále nedosahujú úroveň okolitých štátov.

Napríklad podľa prieskumu spoločnosti Grafton Recruitment  skúsený Java programátor zarobí v Maďarsku o 1 100 eur viac ako na Slovensku.

Vo vychytenom sektore IT si Java programátor s päťročnou či dlhšou praxou mesačne môže prísť v Maďarsku až na 4 800 eur, v Česku na 4 700 eur, v Poľsku na 3 950 eur a na Slovensku je maximom 3 700 eur. A to hovoríme o Bratislave, pričom v Prešovskom kraji len 2 300 eur.

Tak isto podľa prieskumu Grafton Recruitment napríklad Prahe patrí prvenstvo vo Vyšehradskej štvorke pri projektových manažéroch zo sféry inžinieringu a výroby, kde dostávajú  5 050 eur. Nasledujú Poľsko s 3 750 eurami a týka sa špecifikovane odvetvia automotivem pričom Slovensko  dosiahlo 3 500 eur v Bratislave.

Najnižšia zaznamenaná mzda bola v SR podľa prieskumu na recepcii, čo predstavovalo   600 eur v Trnavskom kraji. Pre porovnanie v Čechách je to na Vysočine a  v prepočte o 150 eur viac. 

Anketa

Aká je výška Vašej čistej mzdy?

Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce