Viac seniorov ako detí. Slovenská populácia bude čoskoro patriť k najstaršim v Európskej únii

Roland Regely | rubrika: Článok | 22. 8. 2019
Slovákov je najviac v histórii, množstvo staršej populácie však prudko rastie.
Viac seniorov ako detí. Slovenská populácia bude čoskoro patriť k najstaršim v Európskej únii

Zdroj: Shutterstock

5 450 421 obyvateľov. To je posledný údaj Štatistického úradu Slovenskej republiky. Priemerný vek slovenského občana 40 rokov 9 mesiacov a 18 dní. Trend starnutia populácie naberá na obrátkach aj v roku 2019.

Viac seniorov ako detí

Slovensko má prvýkrát v histórii viac ľudí v poproduktívnom veku ako detí. Posledné štatistiky hovoria, že na 100 detí pripadá 102 dôchodcov.

Ak to premietneme do absolútnych čísiel, na Slovensku žije približne 858-tisíc detí a približne 874-tisíc seniorov. Percentuálne sa tak pohybujú na približne rovnakej úrovni, niekde medzi 15-16% z celkového počtu obyvateľov.

„Vzťah medzi počtom detí a seniorov v spoločnosti zachytáva takzvaný index starnutia. V roku 2018 tento index prvýkrát prekročil hraničnú hodnotu 100. Na Slovensku tak na 100 detí pripadlo 102 seniorov,“ uviedla v máji na tlačovej konferencii riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Štatistického úradu Zuzana Podmanická.

 

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Viac ľudí sa narodilo, než umrelo

Slovensko má oproti poslednej štatistiky prírastok v počte 7 301 osôb. Štatistický údaj zaznamenal za posledný rok viac narodení než úmrtí. Narodilo sa o 3 346 osôb viac ako zomrelo. Zároveň sa na Slovensko prisťahovalo takmer 4-tisíc obyvateľov, čo taktiež pozitívne ovplyvnilo celkovú štatistiku.

Sobášov trojnásobne viac než rozvodov

V uplynulom roku bolo na Slovensku uzavretých 31 177 manželstiev. Podľa štatistík ide medziročne o pokles. Priemerný vek ženícha sa zvýšil na 34 rokov, priemerný vek nevesty bol viac ako 31 rokov. Najsilnejšou vekovou skupinou, ktorá vstupuje do manželstiev, je vek 25 až 29 rokov, a to v prípade oboch pohlaví. Podiel detí narodených mimo manželstva ostal na úrovni 40% už tretí rok.

Počas roka sa rozviedlo 9 560 manželstiev, čo je takmer totožný počet ako v roku 2017. Pokles rozvodovosti sa teda spomalil. Je to takmer tretina z celkového počtu sobášov.

Na tak rýchle starnutie nie sme pripravení

Po roku 1989 patrila slovenská spoločnosť k najmladším v Európe. Dnes štatistiky ukazujú, že rapídnou rýchlosťou smeruje k opačnému pólu.

Pred hrozbou rýchleho starnutia varuje aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Kombinácia starnúceho obyvateľstva, ústavných stropov na dôchodkový vek a nižšieho potenciálu na rast zamestnanosti ohrozuje dlhodobú stabilitu verejných financií. Podľa aktuálnych prognóz Európskej komisie stúpne podiel ľudí vo veku 65 rokov a viac na počte ľudí vo veku 15-64 rokov z 20% v roku 2016 na 60 % v roku 2060.

Podľa INEKO to vytvorí finančný tlak na dôchodkový systém, zdravotníctvo aj systém dlhodobej starostlivosti o starších a nevládnych ľudí. Pre udržateľné verejné financie by potrebovalo Slovensko prijať opatrenia na rapídne zvýšenie HDP.

Čoskoro budeme medzi najstaršími v EÚ

Ubúda ľudí v produktívnom veku 15 až 64 rokov, podľa aktuálnych údajov Eurostatu by ich do 30 rokov mal zo Slovenska „zmiznúť“ celý milión. Nemá ich totiž kto nahradiť.

„Ak bude tento trend pokračovať, Slovensko bude čoskoro patriť medzi najstaršie populácie Európy,“ dodáva Podmanická zo Štatistického úradu SR. 

Anketa

Aká je podľa Vás najlepšia forma sporenia na dôchodok?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

23. 6. 2025 | Ivana Sladkovská

Slovákov čaká mimoriadne drahé leto. Inflácia je jedna z najhorších v eurozóne

Slovensko sa v máji 2025 opäť ocitlo na nelichotivom treťom mieste v rámci eurozóny, čo sa týka medziročného rastu cien. Harmonizovaná inflácia u nás dosiahla 4,3 %, čo je viac než... celý článok

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

20. 6. 2025 | Natália Stašíková

Slováci patria medzi najpracovitejšie národy v Európe, no dlhé hodiny v práci ešte nič nezaručujú

Inofest 2025 prinesie do Trnavy kľúčové diskusie o budúcnosti slovenského priemyslu, výzvach digitalizácie, umelej inteligencii a inováciách vo výrobe. Festival spojí odborníkov, firmy... celý článok