Ako sa šikovne a lacno dostať na letisko v Katoviciach (Poľsko)

Roland Regely | rubrika: Článok | 26. 6. 2019
Za lacnou letenkou sa niekedy oplatí opustiť aj hranice a vyraziť napríklad do susedného Poľska. Tamojšie letisko Katovice ponúka množstvo výhodných spojení pre sever a východ Slovenska. Letenky sú lacné, rovnako aj ako spoje smerujúce zo Slovenska na toto letisko.
Ako sa šikovne a lacno dostať na letisko v Katoviciach (Poľsko)

Zdroj: Shutterstock

Letisko Katovice sa nachádza 30 kilometrov od mesta s rovnomenným názvom. Ide o malé regionálne letisko, odkiaľ lietajú najmä nízkonákladové spoločnosti ako Ryanair či Wizzair. Na letisko sa viete z našich končín dostať minibusom, ale aj diaľkovým autobusovým dopravcom, vlakom v kombinácii s MHD a napokon aj vlastným autom. Každá z možností má svoje pre aj proti.

Letisko prevádzkuje jediný terminál rozdelený na tri časti (A, B – odlety, C – prílety), ktorý je pomerne dobre značený a otvorený 24 hodín denne. Poďme si ukázať, ako sa do Katovíc viete lacno dostať zo Slovenska.

 

Na letisko Katovice autobusom: najvýhodnejšie

Niekdajšia populárna autobusová spoločnosť PolskiBus dnes jazdí pod značkou Flixbus. Výhodou je veľmi lacný lístok a možnosť dostať sa napríklad aj z Bratislavy do Katovíc až 2-krát denne. Linka premáva na trase: Bratislava – Viedeň – Brno – Katovice – Čenstochová – Varšava. Cena lístka sa odvíja aj od toho, v akom predstihu si spravíte rezerváciu, či sa jedná o denný alebo nočný spoj. Štandardná cena lístka na trase Bratislava – Katovice je 30-45 PLN (cca 7-12 EUR).

Na letisko Katovice vlakom: priamy spoj nie je

Priame vlakové spojenie s letiskom Katovice pochopiteľne neexistuje. Avšak viete napríklad cestovať vlakom do mesta Katovice a odtiaľ využiť mestskú hromadnú dopravu. Linia Lotnisko (spoločnosť PKM Katowice) prepája centrum Katovíc a letisko priamou autobusovou linkou hromadnej dopravy až 15-krát denne. Čas jazdy je cca 50 minút a cena 27 PLN/jednosmerne, 32-46 PLN/obojsmerne.


Neprehliadnite tiež: 


Na letisko Katovice mikrobusom: silná konkurencia

Veľmi rýchly spôsob, ako sa dostať na letisko je aj minibus, resp. mikrobus spoločnosti Matuszek. Ten vás prepraví z Katovíc zo železničnej stanice PKP na letisko v Pyrzowiciach. Cena sa líši v závislosti od spôsobu platby. Ak si lístok kúpite vopred cez internet 22,5 PLN, u vodiča je to o niečo drahšie (25 PLN). Čas jazdy zo stanice je 35 minút. Spoločnosť Matuszek spája aj Krakov – autobusovú stanicu s letiskom v Katoviciach Pyrzowiciach. Cena 46,5/50 PLN.

Ak napríklad cestujete z neďalekej Ostravy, mikrobusom vám to na letisko potrvá približne dve hodiny. Nastúpiť môžete na zastávke Ostrava-Svinov, alebo si môžete objednať vyzdvihnutie z adresy. Takúto službu ponúka spoločnosť Leoexpress.com.

Ďalšou obľúbenou spoločnosťou ponúkajúcou cestovanie mikrobusom je Tiger Express. Je to výborná alternatíva pre cestujúcich z východného Slovenska – česká spoločnosť Tiger Express premáva z viacerých slovenských a českých miest do Krakova, Krakova letiska, Katovíc, Katovíc letiska. Frekvencia liniek je 2-3x denne – v závislosti od úseku trasy.

Na letisko Katovice autom: lacnejšie parkovanie

Do Poľska sa pomerne rýchlo a jednoducho dostanete aj automobilom. Treba si však zakúpiť slovenskú diaľničnú známku a počítať aj s nákladmi na parkovanie na letisku. Využiť však môžete aj akcie a zľavy, ako napríklad ponúka tento portál. Bežná cena za parkovanie na týždeň je približne 47 eur. Za jeden deň zaplatíte 11,50 eur.

Cesta autom do Katovíc trvá z Bratislavy 4 hodiny, zo Žiliny sú to 2 hodiny a napr. z Košíc sú to rovnako 4 hodiny.

Vyššie spomenutá zľava sa vzťahuje na autá so slovenskou alebo českou ŠPZ (štátnou poznávacou značkou). Platí pre parkovanie na minimálne 2 dni a pre parkovanie na nestráženom parkovisku P2. Stačí keď využijete FlySilesia kupón.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Anketa

Ktoré letisko preferujete?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register