KVÍZ: Kedy vám policajti zoberú doklady od auta alebo vodičský preukaz?

Redakcia | rubrika: Článok | 31. 5. 2019
Viete presne, v ktorých situáciách vám policajti môžu odobrať vodičský preukaz, prípadne tabuľky s EČV alebo technický preukaz? Otestujte sa.
KVÍZ: Kedy vám policajti zoberú doklady od auta alebo vodičský preukaz?

Zdroj: Shutterstock

Motorové vozidlo a vodičské oprávnenie idú ruka v ruke. Ak prídete o jedno z nich, zrejme to ovplyvní váš súkromný a určite aj pracovný život. Zákon jasne stanovuje, kedy môžu policajti vziať vodičský alebo technický preukaz na mieste. Zväčša ide o závažné dopravné priestupky alebo prípady, kedy môže byť vodič svojim konaním, prípadne svojim vozidlom nebezpečný pre svoje okolie či premávku.

 

Medzi tie najvážnejšie priestupky môžeme zaradiť alkohol za volantom, útek z miesta nehody, porušenie zákazu šoférovania, prípadne aj veľké prekročenie rýchlosti napríklad v obci. Technický preukaz sa zabavuje väčšinou za neplatnú emisnú alebo technickú kontrolu, nezaplatené povinné zmluvné poistenie, prípadne ak jazdíte na vozidle, ktoré je vyradené z evidencie.

Dôvodov na zadržanie týchto dokladov je, samozrejme, omnoho viac. Ešte predtým, ako sa pustíte do testu, prečítajte si niekoľko faktov, ktoré sa dokladov od auta a vodičského preukazu týkajú.

Vedeli ste, že...

  • Ak vaše vozidlo nemá platnú technickú a emisnú kontrolu, policajt podľa zváženia môže odobrať technický preukaz aj tabuľky s EČV.
  • Obmedzený alebo znemožnený výhľad z miesta vodiča, prasknuté či poškodené čelné sklo s veľkosťou poškodenia väčšou ako 20 mm, nedostatočne pripevnené koleso, zjavne poškodené pruženie či únik prevádzkových kvapalín, poškodený výfuk – to sú časté dôvody, prečo vodiči prichádzajú o svoje papiere od auta.
  • Ak váš vodičák nie je platný, alebo máte súdny prípadne iný príkaz od správneho orgánu, ktorý vám neumožňuje šoférovať auto a vy napriek tom šoférujete, riskujete, že vám policajti odoberú vodičské oprávnenie.
  • Ak dostanete od policajných zložiek pokutu za priestupok a nemáte pri sebe hotovosť ani platobnú kartu, policajti vám môžu dočasne zabaviť váš vodičský preukaz – ak pokutu zaplatíte, vodičský preukaz získate obratom späť.
  • Ak odmietnete dychovú skúšku, prihliada sa na vás rovnako, ako keby ste nafúkali, a to znamená, že váš vodičský preukaz skončí u policajtov.
  • Ak jazdíte na automobile, ktorý nie je v skupine B a vy máte len vodičský preukaz skupiny B, policajt má právo vziať váš vodičský preukaz.
  • Medzi povinné doklady, ktoré musíte mať pri vedení vozidla patrí vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii alebo technické osvedčenie od vozidla, doklad o povinnom zmluvnom poistení vozidla, doklad o vykonaní technickej a emisnej kontroly, diaľničná známka, ak jazdíte po diaľnici alebo rýchlostnej ceste, doklad od lekára (ak máte takú povinnosť) a iný povinný doklad (ak si to stav vozidla vyžaduje).

V našom krátkom kvíze vám prajeme veľa šťastia.

Anketa

Ste vlastníkom vozidla?

1. Dopravná polícia pomocou rýchlostnej kamery zistila, že ste prekročili rýchlosť o viac ako 30 kilometrov za hodinu. Čo vás čaká?

2. Utiekli ste z miesta nehody, avšak išlo len o malý škrabanec na aute, polícia však zistila meno vinníka.

3. Nezaplatili ste povinné zmluvné poistenie včas, prípadne nemáte pri sebe potvrdenie o zaplatení.

4. Policajti vás prichytia na vozidle, ktoré je vyradené z evidencie.

5. Polícia vás prichytí pritom, ako jazdíte bez diaľničnej známky.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok