Dialničné známky 2021: Aké sú pokuty za jazdu bez diaľničnej známky na Slovensku a v ČR

Redakcia | rubrika: Článok | 24. 5. 2021
Na Slovensku už dlhšiu dobu fungujú takzvané elektronické diaľničné známky. Čo robiť v prípade, že sa na diaľnici ocitnete bez platnej známky? Aké sú pokuty za jazdu bez platnej známky na Slovensku a v Česku?
Dialničné známky 2021: Aké sú pokuty za jazdu bez diaľničnej známky na Slovensku a v ČR

Zdroj: Shutterstock

 

Diaľničné známky na Slovensku v roku 2021

Slovensko zaviedlo elektronické diaľničné známky v roku 2016. Nový systém priniesol celkový nárast tržieb. No výhody to prinieslo aj motoristom, ktorí si môžu diaľničnú známku kúpiť aj cez internetový portál www.eznamka.sk, pomocou aplikácie, na čerpacej stanici alebo cez automat na hraničných priechodoch.

Kontrolu diaľničnej známky teda už nerobia len policajti, ale aj efektívny kamerový systém na diaľnici, ktorý overuje diaľničnú známku podľa poznávacieho čísla auta. Typy a ceny ostávajú v podstate rovnaké už takmer desať rokov. Ročná diaľničná známka stojí 50 eur, 30-dňová vás vyjde 14 eur, no a za 10-dňovú zaplatíte 10 eur.

Okrem týchto už "klasických" dialničných známok pribudne aj nová 365-dňová. Rozdiel medzi 365-dňovou a ročnou známkou je v dĺžke jej platnosti. Kým 365-dňová bude platiť presne 365 dní od jej zakúpenia, ročná dialničná známka bude platiť až 13 mesiacov od začiatku januára jedného roka do konca januára následujúceho roka (od 1.1.2021 do 31.1.2022). Nevýhodou je, ak by ste si kúpili ročnú známku v priebehu roka. Jej platnosť je presne stanovená. Vtedy je pre vás výhodnejšie zakúpiť si 365-dňovú známku. Ak si ju zakúpite napr. v máji 2021 využívať ju môžete až do mája 2022. Keby ste si v máji 2021 kúpili ročnú dialničnú známku, jej platnosť skončí 31. januára 2022.

Tabuľka: Cena dialničných známok v roku 2021 a dĺžka platnosti

Dialničná známka Cena Platnosť
Ročná 50 € Platná od 1. januára 2021 do 31. januára 2022
365-dňová 50 € Platná 365 dní vrátane určeného dňa
30-dňová 14 € Platná 30 dní vrátane určeného dňa
10-dňová 10 € Platná 10 dní vrátane určeného dňa

Podobne ako u 365-dňovej známky, neznamená koniec roka ani koniec platnosti 30-dňovej a 10-dňovej známky.  Ak si kúpite 10-dňovú alebo 30-dňovú známku v priebehu decembra, ich platnosť končí až po uplynutí uvedených dní v priebehu januára. Zakúpiť si 365-dňovú známku mali vodiči prvýkrát možnosť od februára 2020.

Pokuta za jazdu bez diaľničnej známky v SR

Pri spustení e-známok fungoval pokutový systém pomerne chaoticky. Pokuta bola vo výške 300 eur, navyše to fungovalo tak, že bola účtovaná za každý deň, respektíve každodenný vstup na diaľnicu alebo rýchlostnú cestu bez diaľničnej známky. Výsledná suma tak mohla mať podobu aj štvorciferného čísla.

Zákon sa však mierne upravil a pokuta je stanovená vo výške 150 eur. Pre vodičov motorových vozidiel do 3,5 ton, ktorí zaplatia do 15 dní, je pokuta znížená o 50 eur. Zákon navyše vypustil možnosť pokutovať vodičov opakovane za každý kalendárny deň. To znamená, že po novom dostanú pokutu už len raz za mesiac.

Na diaľnicu nevstupujte bez diaľničnej známky. Ak už vojdete na diaľnicu omylom a nemáte diaľničnú známku, nepanikárte. Dôležité je pokračovať v jazde, nezastavovať a nezmätkovať. Diaľničnú známku si môžete kúpiť na najbližšej čerpacej stanici alebo cez mobilnú aplikáciu. Ak nechcete dostať pokutu, kontaktujte Národnú diaľničnú spoločnosť a uveďte jej skutočnosti, pre ktoré ste známku nezakúpili - môžete sa tak vyhnúť prípadnej penalizácii.

Aj pri diaľničných známkach existujú výnimky. Využívať bezplatne rýchlostné cesty a diaľnice môžu držitelia parkovacích preukazov ZŤP. Musia však podať žiadosť o oslobodenie od platenia diaľničnej známky. Po novom sa dá táto žiadosť poslať už aj elektronicky.

Ďalšími výnimkami sú zásahové vozidlá záchranného integrovaného systému, diplomatické vozidlá, vozidlá správcu komunikácie a podobne.

Koľko stoja dialničné známky v ČR

Ak chcete jazdiť po diaľniciach v Českej republike v roku 2021, musíte použiť už elektronické diaľničné známky. Nové elektronické diaľničné známky v Čechách začali platiť od 1. januára 2021 s tým, že papierovú diaľničnú známku z tohto roku bolo možné "dojazdiť" ešte do konca januára. 

Tabuľka: Cena dialničných známok v ČR v roku 2021 a dĺžka platnosti

Dialničná známka Cena Platnosť
Ročná 1500 Kč (cca 58 €) Platná 365 dní od zakúpenia
Mesačná 440 Kč (cca 17 €) Platná mesiac vrátane určeného dňa
10-dňová 310 Kč (cca 12 €) Platná 10 dní vrátane určeného dňa

Naši západní susedia idú v slovenských šľapajách a prešli z fyzických diaľničných známok na elektronické diaľničné známky. Tie začali platiť od 1. januára 2021, v ponuke boli od začiatku decembra. Hoci ide o elektronický systém, nákup nie je obmedzený len na internet. 

Ceny dialničných známok sa ani v roku 2021 nezmenia. Novinkou však je tzv. 365-dňová platnosť od momentu zakúpenia. Dátum, kedy platnosť začne, si tiež budete môcť sami nastaviť, čo platí aj pri digitálnych kupónov na 10 i 30 dní.

Výhodnejšie to majú tí, ktorých autá spadajú do kategórie označenej ako "Eko cena". Toto platí pre vozidlá jazdiace na stlačený zemný plyn (CNG) alebo biometán.

Ako sa vyhnúť pokute za jazdu bez diaľničnej známky v ČR

Máte predovšetkým dve možnosti, buď si kúpite dialničnú známku alebo nevyužijete dialnicu. V prípade, že sa už na dialnici nachádzate, odporúčame, aby ste zastavili u najbližšej čerpacej stanici a dialničnú známku si zakúpili. Nestačí však, známku si iba zakúpiť, musíte ju mať aj správne nalepenú. Spoliehať sa na to, že vás polícia "nenačape" neodporúčame. Veľmi často kontrolovaným úsekom je i  česká dialnica D2, na ktorú zo Slovenska plynuje naviažete ak prichádzate do Česka z Bratislavy. Kedže vás už nezastaví žiadna hraničná kontrola, niekedy si ani nevšimnete, že ste hranicu prešli. V tomto prípade sa určite oplatí, kúpiť si známku ešte v Bratislave.

Ku kontrole slúžia v ČR kamery, ktoré sú umiestnené vo vozidlách alebo na kontrolných bránach. Spomínané kamery snímajú najmä ŠPZ na automobiloch, vďaka čomu možno v databáze ľahko overiť platnosť diaľničnej známky alebo to, či je vaše vozidlo od diaľničného poplatku oslobodené.

Pokuta za neplatnú alebo nenalepenú dialničnú známku hrozí až do výšky 5 000 korún (približne 197 eur), v správnom konaní až 100 tisíc korún českých (takmer 4 tisíc eur).

Anketa

Dostali ste už pokutu zo zahraničia?

1/10 Vodič nesmie zastaviť a stáť:

2/10 V školskej zóne:

3/10 Vodič motorového vozidla nesmie predchádzať iné motorové vozidlo na diaľnici:

4/10 Prenosné zvislé dopravné značky sú nadradené:

5/10 Na krajnicu smie vodič motorového vozidla vojsť:

6/10 Ak vodič autobusu alebo trolejbusu vychádza z vyhradeného jazdného pruhu do priľahlého jazdného pruhu, vodič jazdiaci v tomto pruhu:

7/10 Zníženou viditeľnosťou sa rozumie:

8/10 Dať prednosť v jazde sa rozumie:

9/10 Vodič:

10/10 Účastník dopravnej nehody:

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+33
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok