Užitočné tipy a rady, ako si nájsť prácu

Roland Regely | rubrika: Článok | 3. 5. 2019
Prišli ste o zamestnanie? Alebo vás nebaví vaša aktuálna práca? Potom by sa vašou novou prácou malo stať hľadanie si práce. Máme niekoľko tipov, ako to dotiahnuť do úspešného konca.
Užitočné tipy a rady, ako si nájsť prácu

Zdroj: Shutterstock

Pri hľadaní práce možno veľmi ľahko stratiť motiváciu. Deje sa to najmä vtedy, ak absolvujete niekoľko neúspešných pohovorov či pokusov o prácu. Práve to považujú personalisti za kľúčové – pri hľadaní novej práce treba byť vytrvalý.

Určite si stratégiu, ako nájsť novú prácu

Sledovať bezcieľne pracovné portály a čakať na tú správnu ponuku veľmi nepomôže. Ak si nestanovíte stratégiu a najmä nezistíte, čo vlastne chcete robiť, bude vám hľadanie práce trvať naozaj veľmi dlho.

Vždy je vhodné pomenovať si a spísať svoje aktuálne priority, zistiť, koľko času na hľadanie práce máte, či vás tlačí čas, alebo si môžete dovoliť rozplánovať hľadanie vhodnej pozície na dlhšie časové obdobie.

Odrazte sa preto od svojich najlepších zručností a doterajších skúseností a prvý krok je spraviť si poriadny životopis. Práve životopis môže byť vašou vstupenkou do novej práce.

 

Postupy, ako si nájsť prácu

  • prehliadanie ponúk práce na internete, príp. uverejnenie svojej ponuky/životopisu v internetovej databáze,
  • prehliadanie inzerátov v novinách a časopisoch,
  • využitie služieb sprostredkovateľov - personálnych agentúr,
  • využívanie osobných kontaktov,
  • úrady práce: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (on-line ponuky z celej SR), úrady práce, sociálnych vecí a rodiny,
  • priame kontaktovanie/zaslanie žiadosti o zamestnanie potenciálnym zamestnávateľom, aj keď aktuálne voľné miesto neinzerujú.

Váš životopis musí odrážať realitu

Správny životopis obsahuje kontaktné údaje, vaše informácie o vzdelaní a pracovných skúsenostiach. Doplniť možno aj skúsenosti a znalosti z jazykov. Ak sa nehlásite na pozíciu marketingového špecialistu, pokojne vynechajte prílišnú kreativitu v životopise – na iné pozície to môže pôsobiť kontraproduktívne. V životopise buďte jasný, stručný a vecný.

Personalisti v prípade životopisov vypichli aj niekoľko chýb, ktoré sa neustále opakujú. V kontaktných údajoch sa vyvarujte používaniu e-mailových adries, ktoré pôsobia nedôveryhodne či smiešne. Rovnako tak neuvádzajte jazykové znalosti, o ktorých pochybujete, alebo viete, že nie sú na dostatočnej úrovni. Fotografiu k životopisu pripojte len v takom prípade, že sa jedná o profesionálnu fotografiu. V neposlednom rade si dajte pozor aj na gramatiku.

Ak nemáte dostatočnú prax, zaujať môže aj brigáda alebo stáž. Pochváľte sa zaujímavými projektmi, na ktorých ste spolupracovali.

Životopis prispôsobte na danú pracovnú ponuku

Personalisti radia, aby ste sa na danú pracovnú pozíciu pripravili čo najlepšie. Najprv teda potrebujete upraviť svoj životopis. To znamená, že neposielate na všetky pracovné ponuky to isté CV. Vyzdvihnite skúsenosti a zručnosti súvisiace s danou pozíciou, na ktorú reagujete – pracovníci HR oddelenia si všímajú práve takéto detaily.

Vytvorte si internetový profil

Okrem toho, že budete aktívne vyhľadávať svoju prácu, dovoľte aj opačnej strane, aby vás mohla nájsť. Vytvorte si podrobný profil aj na stránkach ako je napríklad LinkedIn. Je to priestor, kde zamestnávatelia vyhľadávajú nové talenty.

Rovnakú silu ako CV môže mať aj motivačný list

Naštudujte si informácie o danej pozícii aj firme a motivačný list prispôsobte získaným informáciám. V motivačnom liste je obrovský priestor na kreativitu, preto ho využite. Povedzte novému zamestnávateľovi, prečo ste najlepší možný kandidát na danú pozíciu.

Na pohovor príďte pripravený

Kandidáti, ktorí si spravia prieskum o spoločnosti ponúkajúcej prácu majú o niečo vyššiu šancu získať nový džob. Zistite si informácie o firme a tieto znalosti potom využite vo svoj prospech.

Počas pracovného pohovoru je dôležité byť pokojný, aktívny a vedieť správne reagovať. Netreba zabúdať ani na správne oblečenie.

Dajte najavo, že máte stále chuť sa vzdelávať a okrem využitia nadobudnutých skúseností chcete získavať aj nové. Práve vaše doterajšie skúsenosti s novými môžu pôsobiť ako zaujímavý potenciál pre budúceho zamestnávateľa.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Ako si hľadáte prácu?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register