Čo robiť, ak stratím občiansky preukaz?

Roland Regely | rubrika: Článok | 6. 7. 2021
Ročne príde o občiansky preukaz tisíce občanov Slovenska. Viete, ako postupovať pri strate či krádeži občianskeho preukazu?
Čo robiť, ak stratím občiansky preukaz?

Zdroj: Shutterstock

Strata dokladov nie je vôbec príjemná vec. Ten, kto túto situáciu zažil už vie, že ho čaká kolotoč "vybavovačiek" po úradoch. Pri občianskom preukaze po novom stačí nahlásiť jeho stratu prostredníctvom webu. Musíte však mať aktivovaný elektronický občiansky preukaz, vtedy to dokážete spraviť z ktoréhokoľvek miesta na svete, kde je pripojenie na internet.

Ak nedisponujete elektronickým občianskym preukazom, zostáva vám už len jediné, navštíviť najbližšie pracovisko polície u nás či v zahraničí, alebo návšteva zastupiteľského úradu. Každopádne tak urobte bezodkladne.

Momentom ohlásenia straty, resp. krádeže sa konkrétny občiansky preukaz stáva neplatným, a to aj v prípade, že by ste ho neskôr našli. Budete si musieť vybaviť nový občiansky preukaz.

Kľúčom k úspechu je bezpečnostný osobný kód

Ak ste držiteľom aktivovaného elektronického občianskeho preukazu s čipom (eID), máte aj tzv. bezpečnostný osobný kód – BOK. 

Elektronické nahlásenie funguje prostredníctvom portálu slovensko.sk. Konkrétne sa tak deje v časti Modifikácia kontaktných údajov v informačnom systéme správnych agend MV SR.

 

Ako zablokovať občiansky preukaz cez internet

Táto služba okrem iného slúži aj na to, aby ste si po prihlásení so svojim občianskym preukazom s BOK mohli upravovať kontaktné údaje o svojej osobe v evidencii ministerstva vnútra. Viete tu upraviť napríklad svoje telefónne číslo alebo e-mail, na ktorých vás potom štátni úradníci v prípade potreby zastihnú.

Okrem toho však služba modifikácie kontaktných údajov umožňuje zadať tzv. diskrétny údaj. Ten je kľúčový pri spomínanej elektronickej blokácii strateného či odcudzeného občianskeho preukazu. Je to krátke heslo, ktoré si systém uloží do svojej pamäti a – čo je veľmi dôležité -  vy si ho musíte udržať v pamäti vo vašej hlave. Inak vám už zostáva len návšteva polície.

Zatiaľ čo prvý overovací prvok (BOK) si dnes už občan volí automaticky pri vybavovaní nového preukazu, druhý (diskrétny údaj) si môže nastaviť kedykoľvek neskôr sám na internete.

Tento diskrétny údaj použijete v prípade straty občianskeho preukazu. Občiansky preukaz už totiž logicky pri prihlasovaní do služby mať nebudete. Služba si od vás vyžiada vaše meno, priezvisko, rodné číslo a predovšetkým spomínaný diskrétny údaj.

Občiansky preukaz bude automaticky zablokovaný a stáva sa neplatným a vy ste do 30 dní povinný požiadať o vydanie nového dokladu. 

Pri nahlasovaní zrušte aj certifikáty

Keď budete stratu nahlasovať osobne a máte aktivovaný elektronický občiansky preukaz, nezabudnite požiadať o zrušenie všetkých certifikátov slúžiacich pre kvalifikovaný elektronický podpis. Ak navštívite oddelenie policajného zboru, odporúčame priniesť si so sebou kópiu Zmluvy o vydaní a prevzatí certifikátov na občianskom preukaze s čipom, kde máte uvedené číslo občianskeho preukazu s čipom.

Čo ak vám občiansky preukaz odcudzia v zahraničí

Na zastupiteľských úradoch v zahraničí získate náhradný cestovný doklad, ktorý slúži ako cestovný doklad na jednotlivú cestu s územnou a časovou platnosťou obmedzenou účelom cesty, čiže aj na návrat do SR a v naliehavých prípadoch aj na cestu do štátov, ktoré ho ako cestovný doklad uznávajú. 

Takýto doklad sa vydáva s platnosťou na dobu maximálne 6 mesiacov. V prípade, že SR nemá v cudzej krajine vlastný zastupiteľský úrad, občan má možnosť požiadať o vydanie náhradného cestovného dokladu EÚ na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade krajiny EÚ.

Zdroj fotografie: Slovensko.sk, minv.sk

Anketa

Prečo si potrebujete vybaviť nový občiansky preukaz?

Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce