Kedy musíte ako živnostník začať platiť odvody

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 23. 1. 2019
Súčasťou podnikania na živnosť je aj platenie sociálnych a zdravotných odvodov. Tie si totiž ako živnostník musíte sledovať sami. A rovnako aj to, ktoré odvody, kedy a v akej výške platiť v roku 2019.
Kedy musíte ako živnostník začať platiť odvody

Zdroj: Shutterstock

Živnostník a odvody v roku 2019

Platenie odvodov u živnostníka určujú dva základné zákony. Čo sa týka odvodov do Sociálnej poisťovne, tie upravuje zákon 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov. Čo sa týka odvodov do zdravotnej poisťovne, alebo správne povedané preddavkov na zdravotné poistenie, tie upravuje zákon 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov.

Výška odvodov živnostníka sa určuje zohľadnením daňového priznania a vymeriavacieho základu. Samotná výška vymeriavacieho základu sa vypočítava od sumy priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky. Pre rok 2019 je minimálny vymeriavací základ 477 eur.

Existuje aj maximálny vymeriavací základ, ten však platí len pre odvody do Sociálnej poisťovne a je stanovený vo výške 7-násobku priemernej mesačnej mzdy. Na rok 2019 predstavuje sumu 6 678 eur.

Od 1.1.2017 sa maximálny vymeriavací základ pre SZČO na účely zdravotného poistenia zrušil. Teda platia len na základe príjmov bez horného stropu.

Na základe toho bude živnostník v roku 2019 platiť do zdravotnej poisťovne odvody minimálne 66,78 eur a do Sociálnej poisťovne 158,11 eur.

 

Odvody do zdravotnej poisťovne od prvého dňa

Keďže je zdravotné poistenie na Slovensku povinné, niekto ho za človeka musí vždy odvádzať. Či už zamestnávateľ, v prípade študentov štát, alebo podnikateľ sám za seba. Preto platí, že odvody do zdravotnej poisťovne si musí živnostník začať platiť od prvého dňa, kedy sa stane oficiálne SZČO. Keďže však zdravotná poisťovňa zatiaľ nevie určiť výšku preddavkov, platia sa minimálne odvody. V ročnom zúčtovaní mu následne poisťovňa vypočíta reálnu sumu a vznikne preplatok alebo nedoplatok.

Výnimkou, kedy živnostník nemusí platiť zdravotné odvody je situácia, keď je živnostník súčasne zamestnancom aj živnostníkom alebo študentom a živnostníkom. V takom prípade si môže stanoviť výšku mesačného preddavku na zdravotné poistenie aj v nulovej výške. Avšak opäť na základe príjmov mu v ďalšom roku v ročnom zúčtovaní poisťovňa určí reálne preddavky a dá doplatiť prípadné poistné.

Sociálne odvody na začiatku neplatíte

Podnikateľ na začiatku podnikania nie je povinný platiť odvody do sociálnej poisťovne. Na to, aby vám vznikla povinnosť platenia sociálnych odvodov musíte podať prvé daňové priznanie. Vtedy sa zohľadní, či bol váš príjem vyšší ako 12-násobok 50 % priemernej mesačnej mzdy.

Odvody do Sociálnej poisťovne sa teda vždy začínajú platiť od 1.júla, ak ste mali odklad daňového priznania, tak od 1. októbra nasledujúceho roku, za ktorý ste podávali daňové priznanie. To znamená, že ak ste mali povinnosť platiť odvody od roku 2018, museli ste mať v roku 2017 príjem vyšší ako 5472 eur a viac. Pozor, v tomto prípade sa počíta príjem, nie zisk. To znamená, že aj pri nulovom zisku, ak ste mali príjem napríklad 5500 eur, musíte začať platiť odvody.

Ak ste začali podnikať v roku 2018, pomaly už chystáte podklady k daňovému priznaniu. Ak váš príjem v roku 2018 presiahol výšku 5724 eur, vznikne vám platiť povinnosť odvody od 1. 7. 2019 alebo od 1.10. 2019, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania.

Výšku odvodov vám automaticky oznámi sociálna poisťovňa.

Sociálne odvody závisia vždy od príjmu

Na rozdiel od zdravotných odvodov, ktoré platíte už vždy, sociálne odvody sa vždy počítajú na základe príjmu. To znamená, že niektoré roky platiť odvody môžete a iné nemusíte. Napríklad, ak ste v roku 2017 zarobili 5500 eur, tak od 1.7 2018 do 1.7.2019 vám vznikla povinnosť platiť sociálne odvody. No ak ste v roku 2018 zarobili rovnakú sumu 5500 eur, tak od 1.7.2019 do 1.7.2020 sociálne odvody platiť nebudete. Keďže príjem nepresiahol 50% priemernej mesačnej mzdy, ktorá sa medzičasom zvýšila.

Anketa

V akej oblasti chcete podnikať alebo podnikáte?

Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register