Porovnanie s rokom 89: úvery sú v priemere lacnejšie, výška platov je takmer na desaťnásobku

Roland Regely | rubrika: Článok | 11. 10. 2018
Zaujímalo vás niekedy, ako sa žilo pred tridsiatimi rokmi v porovnaní so súčasnosťou? Aj nás, preto prinášame stručný pohľad na to najzaujímavejšie.
Porovnanie s rokom 89: úvery sú v priemere lacnejšie, výška platov je takmer na desaťnásobku

Zdroj: Shutterstock

To, že za socializmu bolo všetko lacnejšie a dostupnejšie, je často zaužívaný mýtus. Zadovážiť si elektrický sporák, auto alebo bicykel je pre Slovákov oveľa jednoduchšie, ako to bolo v minulosti. Na takéto veci dlhodobej spotreby ľuďom v priemere stačí odpracovať menej času, ako za éry bývalého režimu. Podobne je to napríklad aj s úverom na stavbu domu alebo s pôžičkou, ktoré sú v súčasnosti výhodnejšie ako v roku 1989.

Úvery sú v priemere lacnejšie ako za socializmu

Slováci si v dnešnej dobe môžu v priemere zobrať lacnejšiu hypotéku alebo spotrebiteľský úver v porovnaní s obdobím pred rokom 1989. Zatiaľ čo koncom osemdesiatych rokov minulého storočia určoval štát ročnú úrokovú sadzu z pôžičky občanom vyhláškou na najviac 10 percent, dnes je na Slovensku priemerná sadzba spotrebiteľského úveru 8,5 percenta. Podobne je to aj s hypotékami.

 „Pred rokom 1989 bola úroková sadzba na individuálnu bytovú výstavbu stanovená štátom na 2,7 percenta. V súčasnosti si môžu zobrať ľudia na Slovensku hypotéku s úrokom aj oveľa nižším, v priemere je to dnes 1,5 percenta,“ približuje analytik Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit. Za socializmu existovali aj mladomanželské bezúročné pôžičky, no tie boli finančne ohraničené a nemal na ne nárok každý.

Môžeme si dovoliť kúpiť omnoho viac

Vo všeobecnosti, keď porovnávame ceny aj vzhľadom k tomu, koľko v priemere dnes Slováci zarábajú, môžeme povedať, že niektoré tovary a služby samozrejme zdraželi a iné zase na druhej strane zlacneli. V roku 1989 bol priemerný hrubý plat 3170 korún československých, teda v mene, ktorou sa platilo v spoločnom štáte Slovákov a Čechov až kým sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia nerozdelili. V prepočte na eurá by to dnes bolo o niečo viac ako 105 eur*.

A ako je to dnes? Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve v 2. štvrťroku 2018 dosiahla úroveň 1004 eur. Jednoduchým porovnaním, bez započítania inflácie, je dnešný priemerný hrubý plat takmer 10-násobkom zárobku z konca éry socializmu.

„V minulosti, pred rokom 1989, neboli medzi platmi také markantné rozdiely ako sú dnes a väčšina ľudí zarábala približne rovnako. Je zaujímavé, že napríklad robotníci v ťažkom priemysle či baníci často dostávali vyššiu výplatu ako lekári alebo ľudia pracujúci v banke. Dnes je situácia s platmi úplne iná a rozdiely vo výške zárobkov sú obrovské, aj niekoľko násobne. Realita je ale každopádne taká, že priemerne zarábajúci Slovák si v súčasnosti môže zo svojho zárobku dovoliť kúpiť viac tovarov a služieb ako pred 29 rokmi,“  hodnotí analytik J. Ondrušek z Home Creditu.   

Ceny v roku 1989 a dnes

Pre porovnanie môžeme uviesť aj pár príkladov, ako sa zmenili ceny z roku 1989 v porovnaní so súčasnosťou. V roku 1989 stál kilový chlieb 4 koruny a 40 centov, čo je v prepočte na eurá necelých 15 centov, štvrť kilové balenie masla 10 korún (v prepočte 33 centov) a trebárs mliečna tabuľková čokoláda sa predávala za 13 korún (v prepočte 43 centov).

Zaujímavé je aj porovnanie bežných vecí a služieb, ktoré ľudia v bývalom Československu využívali. Kombinovaný sporák stál 3560 korún (v prepočte 118 eur), za lístok do kina dospelý človek v roku 1989 zaplatil presne 10 korún československých (v prepočte 33 centov) a pánsky bicykel vyšiel na 1520 korún (v prepočte 50,5 eur).

„Hoci ceny, ktoré štát vo veľkej miere dotoval, boli pomerne nízke, neznamená to, že si ľudia tovar a výrobky mohli len tak jednoducho zadovážiť. Regály v obchodoch často zívali prázdnotou alebo sa zase čakalo v dlhých radoch a zapisovalo sa do poradovníkov. Kúpiť si trebárs len tak bežne pomaranče alebo banány bolo nemožné,“ dopĺňa J. Ondrušek.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

10. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

NBS dvíha varovný prst: prejedáme si tu peniaze na budúcnost a tak to aj vyzerá

Slovensko málo investuje do opráv infraštruktúry a je to vidno na každom kroku, na rozbitých cestách či meškajúcich vlakoch. Odborníci z Národnej banky Slovenska však bez okolkov pomenovali... celý článok

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

10. 7. 2025 | Barbora Magočová

Poškodené, roztrhnuté či zašpinené peniaze. Ako ich vymeniť a na čo si dať pozor?

Transakčná daň so sebou priniesla aj zvýšený záujem o platby v hotovosti. Peniaze (a to najmä bankovky) sa však pomerne ľahko opotrebujú či poničia. Aká miera poškodenia ešte umožňuje... celý článok

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

1. 7. 2025 | Ivana Sladkovská

Rozpočtový semafor: Slovensko čaká rozpočtová diera cez 7 miliárd eur

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) vo svojom júnovom rozpočtovom semafore prináša znepokojivé správy: deficit verejnej správy na rok 2025 sa odhaduje na viac ako 7 miliárd eur,... celý článok

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

30. 6. 2025 | Redakcia

Uťahovanie opaskov neprináša výsledky. Minister Kamenický potrebuje ďalšiu konsolidáciu

Minister financií Ladislav Kamenický stojí pred výzvou, ktorá môže zmeniť tvár ekonomiky krajiny. S plánovanou sumou opatrení, ktorá by mohla presiahnuť 2,3 miliardy eur, sa očakáva... celý článok

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

24. 6. 2025 | Anna Kubešková

Potreba starostlivosti o nevládnych členov rodiny je jednou z najväčších výziev spoločnosti

Rodina je bezpečný prístav. Pocit bezpečia, ktorý nám rodina poskytuje, však môžu narušiť hádky, medzigeneračné rozpory alebo strach z neschopnosti postarať sa o chorých členov rodiny.... celý článok