Koľko peňazí míňajú Slováci v nákupných centrách

Roland Regely | rubrika: Článok | 24. 8. 2018
Tržby obchodníkov rastú aj tento rok a nájomné v prevádzkach sa zvyšuje len mierne.
Koľko peňazí míňajú Slováci v nákupných centrách

Zdroj: Shutterstock

Do shopping centier už neprúdia čoraz väčšie masy zákazníkov. Ich návštevnosť sa stabilizoval, no ľudia v nich míňali viac, čo potiahlo tiež tržby obchodníkov. Vyplýva to z prieskumu Index nákupných centier, ktorý každoročne pripravuje realitno-poradenská spoločnosť CBRE Slovensko. 

Nikdy nebolo tak dobre

Slováci chodia do nákupných centier aj počas sviatkov a míňajú v nich čoraz viac peňazí. „Mám pocit, že nikdy nebolo tak dobre, ako je teraz, aj pokiaľ ide o makroekonomické ukazovatele,“ zhodnotil situáciu z ekonomického hľadiska riaditeľ oddelenia prenájmu maloobchodných priestorov spoločnosti CBRE Peter Pohanka.

V priemere každý kupujúci minul vlani v obchodných centrách 6862 eur.

Trendom sú športové potreby a gastronómia

Z pohľadu jednotlivých kategórií Slováci oveľa viac míňali za športové oblečenie a pomôcky. Podľa CBRE to súvisí so zvýšeným záujmom o zdravý životný štýl.

To potvrdzujú aj ďalšie kategórie, v ktorej predajcovia zaznamenali zvýšený dopyt, a to odvetvia špecializovaných potravín či gastronómie. 

Najvýraznejší nárast tržieb teda CBRE namerala v kategórii športových potrieb (+17 percent) a v segmente gastro, v ktorom stúpli o desatinu. Výrazné oživenie rezidenčného realitného trhu prináša ovocie predajcom nábytku a vybavenia domácnosti. Ich tržby poskočili o sedem percent.

Mohlo by vás zaujímať:

Predajne sa zväčšujú

Za uplynulý rok možno badať ešte jeden zaujímavý trend na Slovensku. Veľkí obchodníci, predovšetkým z módy, neustále zväčšujú svoje predajné plochy. 

Napríklad poľský obchodník s obuvou začínal s predajňami, ktoré mali výmeru okolo 250 až 300 metrov štvorcových. V súčasnosti otvára prevádzky s plochou väčšou ako tisíc metrov štvorcových. Rovnako postupujú aj svetové odevné spoločnosti.

Riaditeľ oddelenia prenájmu maloobchodných priestorov v CBRE Peter Pohanka tieto kroky vysvetľuje tým, že prenajímatelia si dokážu dohodnúť lepšie ceny. A napriek väčšej predajnej ploche majú rovnaké prevádzkové náklady. 

Nájomné v nákupných centrách nešlo rapídne hore

Analytici tvrdia, že nárast nájomného o viac ako pol percenta je výsledkom priemeru dvoch protichodných trendov. Na jednej strane v prémiových obchodných centrách s modernou architektúrou a vysokým zákazníckym komfortom bol zaznamenaný nárast priemerného nájomného vo výške 4 až 6 %.

Naopak, v starších nákupných centrách, v ktorých štandard už nezodpovedá najmodernejším trendom a očakávaniam návštevníkov bola výška nájmov stabilná, alebo dokonca aj výraznejšie klesla.

Bratislava na čele rebríčka

Bratislava má na počet obyvateľov približne dvakrát väčšie množstvo nákupných centier a obchodných domov ako Praha či Viedeň. "V Bratislave je to súčasnosti niekde medzi 1 200 až 1 300 metrov štvorcových na 1 000 obyvateľov," dodáva Pohanka.

Slováci vs. Česi: Slovákom rastie návštevnosť, Čechom obraty

Prieskum tiež porovnáva Slovákov a Čechov. Kým slovenskí obchodníci v centrách si prilepšili takmer o päť, českí až o 8,6 percenta. Nájomné však za nákupnú plochu na Slovensku vzrástlo len o 0,6 percenta a v Česku až o viac ako 5 percent.

Z hľadisku rastu návštevnosti na tom boli Slováci lepšie. „V roku 2017 bola priemerná návštevnosť na Slovensku 260 zákazníkov na m²;, zatiaľ čo v Čechách tento indikátor dosiahol úroveň 167 návštevníkov na m²;," zhodnotil Pohanka.

S nákupmi nezahýbali ani zatvorené prevádzky počas sviatkov

Pribúdajú menšie retailové formáty, retail parky a nie je žiadnou výnimkou, že sú aj v mestách do 5 000 obyvateľov. Napriek tomu si skúmané obchodné centrá udržali svoju návštevnosť. Dokonca aj napriek tomu, že od júna 2017 sú obchodné centrá zatvorené počas štátnych sviatkov, čo by prirodzene malo ovplyvniť celkovú návštevnosť.

Najviac sa ponúka móda

Najvýznamnejšie zastúpenie, až 35 percent, čo je viac ako tretina všetkých maloobchodných predajní, tvorí v dnešných nákupných centrách sortiment oblečenia a bielizne. Rozloha predajní v tomto segmente narástla niekoľkonásobne. Niektoré predajne dokonca strojnásobili veľkosť svojich prevádzok.

Zdroj fotografii: Shutterstock.com

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok