Kedy sa vyplácajú dávky v nezamestnanosti, materská a nemocenská

Redakcia | rubrika: Článok | 17. 6. 2021
Ľudia, ktorí sú nezamestnaní, na materskej alebo dôchodku, sú často odkázaní len na finančnú podporu od štátu. Kedy sa tieto peniaze vlastne vyplácajú?
Kedy sa vyplácajú dávky v nezamestnanosti, materská a nemocenská

Zdroj: Shutterstock

Podpora v nezamestnanosti chodí v druhej polovici mesiaca

Na Slovensku je stále dosť vysoká nezamestnanosť. Vláda nám síce prináša pozitívne čísla, ale štatistika nezamestnanosti sa robí v čase, keď je mnoho ľudí zamestnaných v sezónnych prácach. Prísť o zamestnanie môže v podstate každý. Jednou z výhod našej Sociálnej poisťovne je, že neskúma dôvod ukončenia pracovného pomeru. Takže je jedno, či ste dostali výpoveď kvôli hromadnému prepúšťaniu, porušeniu pracovnej disciplíny alebo ste proste odišli z vlastnej vôle.

Ak chcete žiadať o podporu v nezamestnanosti, musíte spĺňať isté podmienky. Nárok na dávky má uchádzač o zamestnanie, čiže je prihlásený na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Základnú podmienku spĺňate v tom prípade, ak ste posledné tri roky pred zaradením do zoznamu uchádzačov o zamestnanie, boli pracovne aktívny aspoň dva roky (730 dní) a zamestnávateľ za vás odvádzal odvody do Sociálnej poisťovne. Platí to aj v prípade práce na dohodu, živnosti alebo dohôd o pracovnej činnosti s pravidelným mesačným príjmom. V prípade živnostníkov ide o samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá si odvody platí vo vlastnej réžii.

Dávky sa poskytujú na štyri, respektíve na šesť mesiacov v závislosti od toho, či ste boli poistený 730 dní v posledných troch alebo štyroch rokoch. Výplatný termín tejto podpory sa určuje podľa toho, či sa vypláca na účet alebo poštovým peňažným šekom.

Pri platbe na účet sa väčšinou posielajú do 15. dňa v mesiaci. V prípade poukážky Slovenská pošta uvádza dátum od 18. do 27. dňa v mesiaci. Tú si môžete vyzdvihnúť vždy na pobočke vašej pošty. Môže ho doručiť aj poštár, ale to len osobám, ktorým zdravotný stav nedovoľuje vyzdvihnúť si poukážku osobne.

Kedy sa vypláca podpora

Zdroj: shutterstock

Materské a materská dovolenka - peniaze na účet okolo 15. dňa

Do kategórie lepšie platených dávok patrí práve materská dovolenka. Avšak, platí to len v prípade, že žiadateľ bol aj zamestnaný.  Nárok sa vzťahuje na zamestnanca, živnostníka a aj dobrovoľne nemocensky poistenú osobu.

Žiadosť môže podať matka dieťaťa, ale aj iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti (otec dieťaťa, manžel matky dieťaťa). Jednou z podmienok je, že táto osoba bola nemocensky poistená aspoň 270 dní za posledné dva roky. To znamená, že za vás zamestnávateľ odvádzal odvody do Sociálnej poisťovne, platili ste si ho v rámci živnosti alebo ako dobrovoľne nezamestnaná osoba.

Nastúpiť na materskú dovolenku môžete od začiatku 6., prípadne 8. týždňa pred očakávaným narodením dieťaťa. Tento deň určí gynekológ a napíše ho do potvrdenia, ktoré budete predkladať u zamestnávateľa. Na vyplácanie je na výber niekoľko možnosti.

Prvou je bankový účet príjemcu materskej, druhá možnosť je hotovosť (ak je na to podaná žiadosť príjemcu) alebo na bankový účet manžela, prípadne inej osoby, ktorá s takýmto spôsobom vyplácania súhlasí a má právo nakladať s finančnými prostriedkami na danom účte.

Dátum vyplácania je väčšinou 20. deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa materská vypláca. Bez príjmu neostane ani matka, ktorá nebola zamestnaná. V takomto prípade sa podáva žiadosť o rodičovský príspevok, ktorý sa vypláca po narodení dieťaťa. Jeho výška je definovaná zákonom a je o niečo nižšia, než materská dovolenka.

Kedy sa vypláca materská

Zdroj: shutterstock

Nemocenská zvykne prísť ku koncu mesiaca

Ďalšou kategóriu z oblasti dávok je pracovná neschopnosť. Prvých 10 dní vašej neprítomnosti v práci vám platí zamestnávateľ. Ak ste ostali na nemocenskej aj po uplynutí tejto lehoty, každý ďalší začatý deň vám hradí Sociálna poisťovňa. Ako v predošlých prípadoch, tak aj teraz platí to, že nárok si môže uplatniť zamestnanec, živnostník a aj dobrovoľne nemocensky poistená osoba.

Avšak, v čase vzniku pracovnej neschopnosti, musí byť žiadateľ nemocensky poistený alebo v ochrannej lehote. Tá je definovaná ako sedem dní po skončení nemocenského poistenia, obdobie rovnako dlhé ako bolo obdobie nemocenského poistenia trvajúceho menej ako 7 dní a obdobie 8 mesiacov, ak nemocenské poistenie zaniklo počas priebehu tehotenstva.

Dávky sa vyplácajú do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa nemocenské vypláca, ale len za predpokladu, že doklady budú doručené včas.

Poznámka: Výplatné termíny sa u niektorých jednotlivcov môžu líšiť.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Anketa

Čerpali ste už nejaké dávky?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Alternatíva k sporiacim účtom s výnosom 3 % ročne.

CHCEM INVESTOVAŤ

Zhodnocujte atraktívne svoje eurá. Obchodovanie na dennej báze, bezpečie investícií a ľahký prístup k finančným prostriedkom.

Daňové priznanie online

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+37
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

8. 1. 2024 | Marek Mittaš

Čo je rating a prečo je jeho zníženie problémom pre Slovensko?

Agentúra Fitch Ratings, jedna z troch najvplyvnejších ratingových agentúr na svete, znížila rating Slovenska. Dôvodom bolo zhoršenie stavu verejných financií počas predchádzajúcich... celý článok

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

4. 1. 2024 | Daniel Výcha

Slovenská pošta opäť mení ceny: Koľko si priplatíme?

Ak využívate služby pošty, počítajte s tým, že od januára 2024 si za ne priplatíte. Nárast cien bude rôzny – sumy niektorých listov vzrastú o 11 až 18 %, zatiaľ čo za iné zaplatíte... celý článok

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

19. 12. 2023 | Daniel Výcha

Bývate v paneláku a šetríte na kúrení? Zaplatíte aj za teplo od susedov

Teplo je pre niektorých majiteľov bytov každú zimu veľkým problémom. Ak kúria viac, aby sa v interiéri cítili počas zimy príjemne, často vykurujú aj byty tých, ktorí kúria menej. Vo... celý článok