Darovanie krvi, krvnej plazmy či spermii: čo za to dostanete?

Roland Regely | rubrika: Článok | 20. 11. 2017
Chcete darovať krv konkrétnej osobe? Je to možné. Darca však musí mať vždy rovnakú krvnú skupinu ako prijímateľ. Chcete darovať krvnú plazmu? V Rakúsku si zarobíte.
Darovanie krvi, krvnej plazmy či spermii: čo za to dostanete?

Zdroj: Shutterstock

O krvi sa vraví, že je to životodarná tekutina, pričom dôraz leží práve na slove darovať. Pre darcovstvo sa môže rozhodnúť takmer každý, stačí splniť nasledovné podmienky:

  • vek 18-45 rokov,
  • HIV negatívny,
  • nie je postihnutý žltačkou, chorobami srdca a ciev, prieduškovou astmou alebo inými vážnejšími chronickými ochoreniami
  • ženy v reprodukčnom veku by mali mať viac ako rok pôrode a nemali by byť tehotné

 

Krv nesmie darovať človek, ktorý v minulosti prekonal TBC alebo v poslednom roku prekonal boreliózu a infekčnú mononukleózu. Ak vyhovujete kritériám, môžete uvažovať o darcovstve. V tejto oblasti sa využíva kostná dreň, periférne kmeňové krvotvorné bunky a pupočníková krv. Schopnosť zachraňovať život majú všetky tri substancie, no len prvé dve možno odoberať aj počas dospelosti, pupočníkovú krv len po pôrode.

Za darovanie krvi peniaze nedostanete, za krvnú plazmu áno

Na Slovensku môžete krv "len" darovať, legálne ju nespeňažíte, aj keď vďaka opätovnému darcovstvu získate isté výhody. Ak vám však nestačí len dobrý pocit z toho, že niekomu inému prostredníctvom vášho činu zachránite život, v takom Rakúsku sa vám za darovanie krvnej plazmy odvďačia sumou 18-20 eur. V Amerike sa táto suma pohybuje medzi 20 až 30 dolármi. A krvnú plazmu môžete darovať až 50-krát ročne!

V prípade speňaženia kostnej drene je to trochu komplikovanejšie. Platia tu podobné zákony ako pri obchode s orgánmi - kupovať a predávať kostnú dreň je nelegálne.

Na Slovensku krvnú plazmu neberú

Získavanie plazmy sa odborne nazýva plazmaferéza. Prístroje na túto činnosť zbierajú pri odbere vašu krv a pumpujú ju do centrifúgy, v ktorej sa plazma oddeľuje od iných zložiek krvi. Zariadenie tak prijíma len vašu plazmu - červené a biele krvinky a krvné doštičky dostanete späť. Darované množstvo závisí od telesnej hmotnosti darcu a predstavuje maximálne 700 ml. Samotný proces trvá od 45 do 60 minút.

Darovať plazmu však nemôže každý. To, či ste vhodný kandidát, preveria nasledujúce vyšetrenia - krvný tlak, srdečná frekvencia, telesná teplota a krvný obraz. Ďalšie lekárske prehliadky sa robia predovšetkým k zaisteniu bezpečnosti krvnej plazmy (HBV, HCV, HIV). Ak je lekár toho názoru, že odber by vám mohol uškodiť, plazmu darovať nemôžete.

Ak by ste chceli urobiť dobrý skutok a pomôcť napríklad ľuďom s hemofíliou, musíte si odskočiť napríklad do Hainburgu. Rakúske mestečko leží len 14 kilometrov od Bratislavy a pre Slovákov je to najbližšie odberové centrum. V našich končinách sa totiž samotný odber plazmy nerobí, získava sa z celej odobratej krvi. Inštitúcia Europlasma vás za vašu odvahu odmení sumou 20 euro, ktorá sa pri častejších návštevách zvyšuje.

 

Darovanie spermií vynáša najviac, aj keď...

Darovanie spermií môže vyzerať ako jednoduchý zárobok. Avšak v skutočnosti je to zložitý proces, ktorý na Slovensku zo zákona nemôže byť platený.

Možno aj z tohto dôvodu je darcov veľmi málo a čakacie doby neplodných párov môžu byť aj niekoľko rokov. Darcom spermií sa môže stať každý pán vo veku 18 - 35 rokov, ktorý spĺňa prísne podmienky na darovanie spermií. Veľká časť podmienok je stanovená zákonom, niektoré podmienky si pridávajú centrá navyše.

Pri dobrom spermiograme nastupuje kolotoč vyšetrení: krvné, infekčné testy, testy na chlamýdie, genetické vyšetrenie, vyšetrenie karyotypu, cystickej fibrózy, poprípade si lekári vezmú na preskúmanie darcu ešte väčšiu lupu. Celkovo tieto procedúry trvajú 2-3 mesiace a až po negatívnych výsledkoch testov možno spermie darovať.

Koľko vám za to zaplatia

  • Česko: 50 eur
  • Slovensko: 70 eur
  • Rakúsko: 100 eur
  • Nemecko: 105 eur
  • Poľsko: 120 eur

 

Upozornenie: Priamo darcovstvo nie je honorované, hradia sa náklady spojené s darcovstvom spermií.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+13
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce