Mzda za absolventskú prax bude od júla zase o niečo vyššia

Redakcia | rubrika: Článok | 18. 6. 2018
Projekt absolventskej praxe je pre mnohých prestupnou bránou od školy k skutočnému zamestnaniu.
Mzda za absolventskú prax bude od júla zase o niečo vyššia

Zdroj: Shutterstock

Nadobudnutie praxe

Cieľom absolventskej praxe je študentov po ukončení štúdia na strednej alebo vysokej škole zapojiť do pracovného procesu, vybudovať u nich pracovné návyky a pomôcť so získavaním praxe. Nejde o zamestnanie v pravom zmysle slova a taký je aj peňažný príspevok, o plate sa hovoriť rozhodne nedá.

Bez ohľadu na to, čo robíte a kde pracuje, je výška príspevku daná.

Zákonom o službách zamestnanosti a predstavuje 65 % sumy životného minima. To znamená, že v roku 2018 príde po odpracovaní celého mesiaca na účet 133,30 eur.

Pravidelne pre vás aktualizujeme sprievodcu Absolventská prax: Všetko, čo potrebujete vedieť, kde sa dočítate aktuálne platné sumy, odmeny a podmienky pre získanie a vybavenie absolventskej praxe

Maximálne pritom môžete odpracovať 20 hodín týždenne.

Pri dvadsiatich pracovných dňoch v mesiaci absolvent odrobí 80 hodín a plat tak predstavuje niečo cez 1,66 eur za hodinu.

Našťastie popri štyroch hodinách denne ostáva aj dostatok priestoru na hľadanie si seriózneho zamestnania.

Cieľom absolventskej praxe však nie je nahradiť plat, ale poskytnúť skúsenosti a prax v obore. To znamená, že po jej ukončení si absolvent do životopisu môže zapísať relevantnú pracovnú skúsenosť a na pracovných pohovoroch získa náskok v porovnaní s ľuďmi bez praxe. 

Pozor na dochádzku

Už sám o sebe nízky príspevok 133,30 eur môže v niektorých situáciách ešte poklesnúť.

Zatiaľ čo v zamestnaní má pracovník nárok na dovolenku s náhradou mzdy, pre absolventov toto pravidlo neplatí.

Na absolventskej praxi každému po odpracovaní dvoch mesiacov prináleží nárok na 10 dni voľna, no jeho výber si treba dobre spočítať.

Príspevok sa totiž počas týchto dní  kráti. Rovnako je krátený aj za dni neprítomnosti z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, ošetrovania člena rodiny a za ďalšie dni absencie.

Výsledná suma za odpracovaný mesiac tak môže byť podstatne nižšia ako maximálny príspevok a na účet príde najneskôr do 15-ho dňa nasledujúceho mesiaca. Za odpracovaný júl tak dostanete príspevok najneskôr do 15. augusta. Privyrobiť si popri absolventskej praxi nie je možné, už pri nástupe na ňu absolvent vypĺňa prehlásenie, že nevykonáva zárobkovú činnosť.

Trvanie absolventskej praxe

Absolventskú prax môže absolvovať každý absolvent vysokej, alebo strednej školy do 26 rokov veku, ktorý ukončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a od jej ukončenia nemal pravidelne platené zamestnanie.

Absolventská prax sa vykonáva najmenej 3 mesiace a najviac 6 mesiacov a pred jej získaním musí byť absolvent evidovaný na úrade práce minimálne jeden mesiac.

To však nebýva problémom, keďže každý študent, ktorý ukončí štúdium, sa musí do siedmich kalendárnych dní zaregistrovať na úrade práce, inak sa z neho stáva dobrovoľne nezamestnaný, s povinnosťou platiť si zdravotné odvody v minimálnej výške 63,84 € mesačne.

Absolventskú prax si môžete vybrať

Mnoho firiem, dokonca aj menších živnostníkov, splnilo podmienky pre to, aby mohli vytvoriť priestor pre absolventskú prax. Preto je veľmi vhodné sa po takomto poskytovateľovi zamestnania ohliadnuť dobrovoľne. Dôvod? Firmy si niekedy absolventskou praxou často testujú  potenciál budúcich pracovníkov, ktorých môžu po skončení praxe zamestnať.

V prípade záujmu o absolventskú prax stačí iba vyplniť žiadosť študenta. Na druhej strane, ak absolventskú prax vyberie úrad práce, nemôžete ju odmietnuť.

Bez ohľadu na to, či ste s praxou spokojný, alebo nie.

Nenastúpenie, alebo predčasné ukončenie praxe bez vážneho dôvodu,  by znamenalo v súlade s § 36 zákona o službách zamestnanosti automatické vyradenie z úradu práce a teda automaticky si platenie zdravotných odvodov z vlastného vrecka.

Zároveň však aj úrad práce musí zohľadňovať kvalifikáciu a vzdelanie. To znamená, že nikoho s vysokou školou nepošle pracovať na pozíciu nekvalifikovaného robotníka.

Žiadosť môže podať aj zamestnávateľ

Projekt absolventskej praxe je z hľadiska financií výhodnejší pre zamestnávateľa ako pre pracovníka. Hoci zamestnávateľovi nevzniká žiadny nárok na finančný príspevok za zamestnávanie človeka na absolventskej praxi, získava človeka, ktorému prideľuje  pracovné úlohy, zadáva mu prácu a vyžaduje výsledky, no nedáva takémuto človeku žiadnu odmenu.

Získava pracovníka na štyri hodiny denne a nemusí ho platiť, spomínaný príspevok absolvent dostane priamo z úradu práce.  Na vytvorenie miesta pre absolventskú prax si musí zamestnávateľ podať žiadosť o absolventa školy. Sám absolvent si dokonca môže vybrať spoločnosť a požiadať ju o vytvorenie miesta pre absolventskú prax. Postup si následne firma dohodne s úradom práce.

Zamestnávateľ môže totiž už priamo v žiadosti uviesť aj konkrétneho absolventa, o ktorého má záujem. Hoci je konečné pridelenie v kompetencii úradu práce, pri takejto dohode medzi stranami zvykne postupovať ústretovo.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+18
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

22. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

11. 4. 2024 | Redakcia

Trh s nehnuteľnosťami hlási novinky: Čo sa mení?

Ceny nehnuteľností sa znižujú. Z maxím, na ktoré sa vyšplhali koncom roka 2022, klesali počas celého minulého roka. Aj keď sú ceny za byty čoraz nižšie, prasknutie realitnej bubliny... celý článok

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

2. 4. 2024 | Marek Mittaš

Máte natankované? Ceny benzínu a nafty pôjdu nahor

Na rozdiel od roku 2022, keď sa ceny pohonných hmôt výrazne menili, si v posledných mesiacoch udržali konštantnú hodnotu. Najnovšie informácie zo sveta a z finančných trhov však naznačujú,... celý článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

31. 3. 2024 | PR článok

Kto vyhrá voľby podľa stávkových kancelárií a prieskumov?

Druhé kolo prezidentských volieb sa nezadržateľne blíži a už čoskoro sa dozvieme meno nástupcu Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade. O tom, ako sú rozdané karty, nás tradične informujú... celý článok

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok