Mzda za absolventskú prax bude od júla zase o niečo vyššia

Redakcia | rubrika: Článok | 18. 6. 2018
Projekt absolventskej praxe je pre mnohých prestupnou bránou od školy k skutočnému zamestnaniu.
Mzda za absolventskú prax bude od júla zase o niečo vyššia

Zdroj: Shutterstock

Nadobudnutie praxe

Cieľom absolventskej praxe je študentov po ukončení štúdia na strednej alebo vysokej škole zapojiť do pracovného procesu, vybudovať u nich pracovné návyky a pomôcť so získavaním praxe. Nejde o zamestnanie v pravom zmysle slova a taký je aj peňažný príspevok, o plate sa hovoriť rozhodne nedá.

Bez ohľadu na to, čo robíte a kde pracuje, je výška príspevku daná.

Zákonom o službách zamestnanosti a predstavuje 65 % sumy životného minima. To znamená, že v roku 2018 príde po odpracovaní celého mesiaca na účet 133,30 eur.

Pravidelne pre vás aktualizujeme sprievodcu Absolventská prax: Všetko, čo potrebujete vedieť, kde sa dočítate aktuálne platné sumy, odmeny a podmienky pre získanie a vybavenie absolventskej praxe

Maximálne pritom môžete odpracovať 20 hodín týždenne.

Pri dvadsiatich pracovných dňoch v mesiaci absolvent odrobí 80 hodín a plat tak predstavuje niečo cez 1,66 eur za hodinu.

Našťastie popri štyroch hodinách denne ostáva aj dostatok priestoru na hľadanie si seriózneho zamestnania.

Cieľom absolventskej praxe však nie je nahradiť plat, ale poskytnúť skúsenosti a prax v obore. To znamená, že po jej ukončení si absolvent do životopisu môže zapísať relevantnú pracovnú skúsenosť a na pracovných pohovoroch získa náskok v porovnaní s ľuďmi bez praxe. 

Pozor na dochádzku

Už sám o sebe nízky príspevok 133,30 eur môže v niektorých situáciách ešte poklesnúť.

Zatiaľ čo v zamestnaní má pracovník nárok na dovolenku s náhradou mzdy, pre absolventov toto pravidlo neplatí.

Na absolventskej praxi každému po odpracovaní dvoch mesiacov prináleží nárok na 10 dni voľna, no jeho výber si treba dobre spočítať.

Príspevok sa totiž počas týchto dní  kráti. Rovnako je krátený aj za dni neprítomnosti z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, ošetrovania člena rodiny a za ďalšie dni absencie.

Výsledná suma za odpracovaný mesiac tak môže byť podstatne nižšia ako maximálny príspevok a na účet príde najneskôr do 15-ho dňa nasledujúceho mesiaca. Za odpracovaný júl tak dostanete príspevok najneskôr do 15. augusta. Privyrobiť si popri absolventskej praxi nie je možné, už pri nástupe na ňu absolvent vypĺňa prehlásenie, že nevykonáva zárobkovú činnosť.

Trvanie absolventskej praxe

Absolventskú prax môže absolvovať každý absolvent vysokej, alebo strednej školy do 26 rokov veku, ktorý ukončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a od jej ukončenia nemal pravidelne platené zamestnanie.

Absolventská prax sa vykonáva najmenej 3 mesiace a najviac 6 mesiacov a pred jej získaním musí byť absolvent evidovaný na úrade práce minimálne jeden mesiac.

To však nebýva problémom, keďže každý študent, ktorý ukončí štúdium, sa musí do siedmich kalendárnych dní zaregistrovať na úrade práce, inak sa z neho stáva dobrovoľne nezamestnaný, s povinnosťou platiť si zdravotné odvody v minimálnej výške 63,84 € mesačne.

Absolventskú prax si môžete vybrať

Mnoho firiem, dokonca aj menších živnostníkov, splnilo podmienky pre to, aby mohli vytvoriť priestor pre absolventskú prax. Preto je veľmi vhodné sa po takomto poskytovateľovi zamestnania ohliadnuť dobrovoľne. Dôvod? Firmy si niekedy absolventskou praxou často testujú  potenciál budúcich pracovníkov, ktorých môžu po skončení praxe zamestnať.

V prípade záujmu o absolventskú prax stačí iba vyplniť žiadosť študenta. Na druhej strane, ak absolventskú prax vyberie úrad práce, nemôžete ju odmietnuť.

Bez ohľadu na to, či ste s praxou spokojný, alebo nie.

Nenastúpenie, alebo predčasné ukončenie praxe bez vážneho dôvodu,  by znamenalo v súlade s § 36 zákona o službách zamestnanosti automatické vyradenie z úradu práce a teda automaticky si platenie zdravotných odvodov z vlastného vrecka.

Zároveň však aj úrad práce musí zohľadňovať kvalifikáciu a vzdelanie. To znamená, že nikoho s vysokou školou nepošle pracovať na pozíciu nekvalifikovaného robotníka.

Žiadosť môže podať aj zamestnávateľ

Projekt absolventskej praxe je z hľadiska financií výhodnejší pre zamestnávateľa ako pre pracovníka. Hoci zamestnávateľovi nevzniká žiadny nárok na finančný príspevok za zamestnávanie človeka na absolventskej praxi, získava človeka, ktorému prideľuje  pracovné úlohy, zadáva mu prácu a vyžaduje výsledky, no nedáva takémuto človeku žiadnu odmenu.

Získava pracovníka na štyri hodiny denne a nemusí ho platiť, spomínaný príspevok absolvent dostane priamo z úradu práce.  Na vytvorenie miesta pre absolventskú prax si musí zamestnávateľ podať žiadosť o absolventa školy. Sám absolvent si dokonca môže vybrať spoločnosť a požiadať ju o vytvorenie miesta pre absolventskú prax. Postup si následne firma dohodne s úradom práce.

Zamestnávateľ môže totiž už priamo v žiadosti uviesť aj konkrétneho absolventa, o ktorého má záujem. Hoci je konečné pridelenie v kompetencii úradu práce, pri takejto dohode medzi stranami zvykne postupovať ústretovo.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+18
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

30. 5. 2023 | Marek Mittaš

Slovensko je proti zákazu spaľovacích motorov: Aké máme šance?

Dňa 18. 05. 2023 slovenský parlament prijal stanovisko týkajúce sa zákazu predaja spaľovacích motorov v EÚ. Toto stanovisko je v úplnom rozpore s tým, o čom hlasovala Slovenská republika... celý článok

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

22. 5. 2023 | Daniel Výcha

Krachy najznámejších firiem na Slovensku: Čo sa s nimi stalo?

Posledné roky boli plné zmien, a to najmä na trhu. Kým niektorým druhom biznisu zmeny prospeli, mnohé zasiahli negatívne. Tak, ako mnohé firmy na trh vstupovali, zažili sme aj odchody... celý článok

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

10. 5. 2023 | Marek Mittaš

Zadlžená Európa: Ako sme na tom s požičanými peniazmi?

Na konci apríla dočasne poverený minister financií, Eduard Heger, predstavil hospodárenie štátu za rok 2022. Na tlačovej besede sa pochválil výnimočne dobrými hospodárskymi výsledkami.... celý článok

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

4. 5. 2023 | Marek Mittaš

Nemecko vyplo posledné jadrové elektrárne: Prečo to robí a aký to bude mať dopad na Slovákov?

Od 16. apríla 2023 Nemecko už nevyrába elektrinu z jadrových elektrární. Ukončenie využívania jadrovej energie bolo oznámené už v roku 2011. Aké dôvody stoja za týmto rozhodnutím a... celý článok

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

19. 4. 2023 | Daniel Výcha

Vláda schválila ceny energií v roku 2024: Aké budú pre domácnosti?

Pandémia ochorenia COVID-19 zmenila náš život v mnohých smeroch. Jedným z nich sú rapídne stúpajúce ceny energií, ktoré odštartovala. Od roku 2021 sa ceny elektriny zvyšujú na všetkých... celý článok