Najdrahšie mestá na svete

Roland Regely | rubrika: Článok | 10. 1. 2017
V ktorom svetovom meste sa žije najdrahšie? Každoročný prieskum The Economist Intelligence Unit poukazuje na mestá, kde sú všeobecne najdrahšie služby a tovary.
Najdrahšie mestá na svete

Zdroj: Shutterstock

Zoznam najdrahších miest na svete zostavilo aj tento rok britské zoskupenie The Economist Intelligence Unit na základe prieskumu Worldwide Cost of Living 2016. Svetové metropoly sú v ňom zoradené podľa toho, koľko stoja tovary a služby.

Singapur, Zürich, Hongkong

Vrchol rebríčka už tretí rok po sebe patrí jednému z najnavštevovanejších miest Juhovýchodnej Ázie, Singapuru. V Singapure len prenájom 100 metrov štvorcových (m2) veľkého bytu v dobrom stave stojí viac ako 4 500 eur. Druhá priečka patrí metropole nachádzajúcej sa podstatne bližšie k Slovensku. Zürich je zároveň aj najdrahším mestom Európy, dôvodom je posilnenie meny, vysoké mzdy a úmerne vysoké ceny. Treticu najdrahších miest uzatvára Hongkong.

Desať najdrahších miest na svete

  1. Singapur
  2. Zürich
  3. Hong Kong
  4. Ženeva
  5. Paríž
  6. Londýn
  7. New York
  8. Kodaň
  9. Soul
  10. Los Angeles

Európa až trikrát

Ako jediné mesto nachádzajúce sa v štáte Eurozóny je v rebríčku hlavné mesto Francúzska, Paríž. Aj tam však analytici zaznamenali pokles o 3 miesta, čo mohla spôsobiť klesajúca dôvera v euro. Ostatným európskym mestám naopak náklady narástli. Londýn sa vďaka tomu dostal na 6. miesto. Európske mestá sú vo všeobecnosti najdrahšie v segmente zábavy a rekreácie.

  • Pozrite si aj: Londýn už nie je najdrahší na svete, ceny realít klesli

Japonci vypadli z prvej desiatky

Analytici Economist Intelligence Unit porovnávali 133 miest a ceny prinajmenšom 160 produktov a služieb. Nájdeme tam tovary ako napríklad chlieb, víno a benzín ale aj ceny prenájmov, mestskej hromadne dopravy a súkromných škôl. Z prvej desiatky vypadli japonské mestá Tokio a Osaka.

V prípade japonských miest možno pozorovať viditeľné zníženie životných nákladov, hoci aj medzi nimi môžeme nájsť najdrahšie mestá posledných 20 rokov. Najdrahšie Tokyo a Osaka však klesli na jedenáste a štrnáste miesto.

V USA zdražel život

Podľa údajov EIU možno pozorovať aj jednu významnú zmenu v rámci nákladov na život v Amerike. Do prvej desiatky sa v roku 2016 prebojovali mestá ako New York a Los Angeles. New York City, teraz na siedmom mieste, narástol od minulého roka o 15 priečok. Los Angeles preskočilo 19 miest a dostalo sa do top desiatky.

Top 10 miest s najnižšími nákladmi:

  1. Lusaka, Zambia
  2. Garborone, Botswana
  3. Karáčí, Pakistan
  4. Tunis, Tunisko
  5. Minsk, Bielorusko
  6. Johannesburg
  7. Blantyre, Malawi
  8. Biškek, Kirgizsko
  9. Kapské mesto
  10. Windhoek, Namíbia

Zdroj: The Economist Intelligence Unit

Najlacnejšie mestá Európy

Rozdiely medzi mzdami v európskych mestách sú veľké. Avšak, väčší obnos v peňaženke nemusí automaticky znamenať vyšší bytový štandard. Svetové ekonomické fórum s odvolaním sa na prieskum spoločnosti Glassdoor zverejnilo rebríček 9 najlacnejších miest na život v Európe. Nachádzajú sa v ňom možno až prekvapivo niektoré väčšie metropoly Európy: Marseille, Graz, Barcelona, Lisabon, Atény, Talin, Solún, Porto a Tartu.

Najdrahším mestom Európy je aj v tomto rebríčku Ženeva. Vysoké náklady v porovnaní k príjmom majú aj ľudia žijúci v Zürichu, Londýne či Osle. Tvorcovia rebríčka pri ňom zohľadnili výšku príjmu, prenájmu i objem peňazí, za ktorý si ľudia v jednotlivých krajinách môžu nakúpiť štandardné tovary a služby, vrátane cien potravín, jedla v reštauráciách, dopravy či verejných služieb.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Experti na granty a dotácie

Viac informácii

Získajte neobmedzený prístup do najväčšej databázy grantov a dotácií na Slovensku. Nájdite ten správny grant pre vašu firmu.

Daňové priznanie online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur.

DníHodínMinútSekúnd

Pokiaľ chcete riešiť dane po stare, máme pre vás chytré formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

28. 3. 2024 | Marek Mittaš

Služby katastra budú drahšie: Čo sa oplatí stihnúť do apríla?

Minulý rok vláda informovala o tom, že v štátnom rozpočte chýbajú peniaze. Tento problém vyriešila tzv. konsolidačným balíčkom, ktorého súčasťou boli rôzne zmeny. Niektoré z nich začali... celý článok

Najbohatší ľudia v roku 2023

21. 3. 2024 | Marek Mittaš

Najbohatší ľudia v roku 2023

Rebríček najbohatších ľudí za rok 2023 príliš neprekvapil. Prvú desiatku obsadili stálice ako Elon Musk, Jeff Bezos či Warren Buffett, pričom úplne prvé miesto si uchmatol Francúz Bernard... celý článok

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

7. 3. 2024 | Marek Mittaš

Žijeme na dlh: Ako je svet zadlžený a aké sú riešenia?

Keď hovoríme o dlhoch, obvykle spomíname ten, ktorý má naša krajina. Pravdou však je, že nie sme jediní, ktorí musia niečo splácať. V skutočnosti je celý svet zadlžený, pričom suma... celý článok

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

17. 1. 2024 | Redakcia

Dobré správy na začiatok roka: Slováci sú bohatší. Kde leží najviac peňazí?

Podľa najnovších štatistík sa majetok Slovákov zvýšil až trojnásobne, napriek tomu, že patríme medzi investične konzervatívne krajiny. Kde sa nachádza väčšina našich úspor a aké chyby... celý článok

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

10. 1. 2024 | Redakcia

Čo sa všetko mení v roku 2024 pre bežných ľudí?

S príchodom nového roka zvyčajne prichádza viacero noviniek spojených s minimálnou mzdou, daňami a rôznymi dávkami. Ako bude vyzerať rok 2024 v číslach a čo všetko sa zmení? Pripravili... celý článok