Ako vyzerajú dôchodky v susedných krajinách Európskej únie

Roland Regely | rubrika: Článok | 28. 10. 2016
Ako si žijú slovenskí dôchodcovia v porovnaní s dôchodcami v ostatných krajinách Európskej únie? Zisťovali sme, v ktorých krajinách sa "oplatí" prestať pracovať a užívať si penziu.
Ako vyzerajú dôchodky v susedných krajinách Európskej únie

Zdroj: Shutterstock

Každá krajina Európskej únie má svoj vlastný dôchodkový systém. Zákonný vek odchodu do dôchodku sa v jednotlivých krajinách líši. V krajine, v ktorej v súčasnosti žijete (alebo ste naposledy pracovali), môžete dostávať dôchodok len po dosiahnutí dôchodkového veku platného v danej krajine. Ak ste získali nárok na dôchodok aj v iných krajinách, príslušné časti vášho dôchodku vám tieto krajiny začnú vyplácať až po dosiahnutí dôchodkového veku platného v týchto krajinách.

Preto je dobré poznať pravidlá vo všetkých krajinách, v ktorých ste pracovali. Ak totiž jeden dôchodok začnete poberať skôr, môže to mať vplyv na celkovú výšku vášho dôchodkového príjmu.

Keď pracujete v niektorej z krajín EÚ, musíte v nej platiť dôchodkové odvody. V starobe tak budete dostávať dôchodok z každej členskej krajiny, v ktorej ste pracovali a teda odvádzali dôchodkové odvody minimálne 1 rok.

Váš dôchodok z každej členskej krajiny sa vypočíta podľa zákonov platných v danej krajine a pri výpočte sa bude brať do úvahy, ako dlho ste v danej krajine pracovali a teda ako dlho ste odvádzali dôchodkové odvody.

Váš starobný dôchodok z členskej krajiny vám bude vyplácaný po dovŕšení zákonom danej krajiny stanoveného veku na odchod do dôchodku. To samozrejme platí aj o krajinách, ktoré nie sú v Európskej únii.

Kedy sa odchádza do dôchodku

Podľa informácii spoločnosti INEKO je vo väčšine krajín OECD zákonný vek odchodu do dôchodku vo verejných dôchodkových systémoch 65 rokov. Výnimkou je Francúzsko, kde je to 60 rokov a Nórsko a Južná Kórea, kde je to 67 rokov. V roku 2000 začali hranicu odchodu do dôchodku posúvať aj v USA, postupne by mala do roku 2022 dosiahnuť 67 rokov.

V ktorých okolitých štátoch únie sú najvyššie dôchodky

Podľa údajov dostupných z jednotlivých ministerstiev a štatistických údajov Eurostat vyplýva, že prekvapujúcimi víťazmi Česi, Slováci a Maďari. Nie je to výškou dôchodku, ale porovnaním dôchodku s hrubým platom - v týchto prípadoch totiž vychádza najmenší rozdiel. Pokiaľ ale ide o samotnú výšku dôchodku, slovenskí dôchodcovia môžu tým ostatným len ticho závidieť.

 Porovnanie okolitých krajín EÚ dôchodok hrubá mzda
 Česká republika 400 eur909 eur 
 Maďarsko 332 eur818 eur 
 Nemecko 775 eur3 449 eur 
 Poľsko 202 eur775 eur 
 Rakúsko 1 132 eur3 070 eur 
 Slovensko 415 eur890 eur 

Ako uvádza TASR, vo viacerých európskych krajinách dôchodky, podobne ako iné príjmy, podliehajú daniam a odvodom. Kým dôchodca na Slovensku dostane svoj dôchodok v hotovosti alebo na účet v plnej sume, v krajinách ako Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko sú síce ich sumy vyššie, znižujú ich však dane či odvody. V Nemecku sa napríklad z dôchodkov odvádza zdravotné poistenie, ako aj tzv. príspevok na starostlivosť. Napríklad aj v susednom Rakúsku sa zdôchodku platí zdravotné poistenie vo výške 5,1 % a je tiež zdanený daňou z príjmu - tá je v Rakúsku progresívna. Dôchodky sú vo Švajčiarsku zdaňované, nie však jednotne, spôsob je rôzny podľa jednotlivých kantónov.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

29. 11. 2023 | Daniel Výcha

Banky na Slovensku rušia pobočky: Čo stojí za tým?

Koronakríza ovplyvnila viaceré sektory vrátane bánk, ktoré počas nej pristúpili k masívnemu rušeniu svojich kamenných pobočiek. Tento trend pokračuje aj naďalej. Za necelých deväť mesiacov... celý článok

Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

10. 11. 2023 | Marek Mittaš

Ceny poštovného na Slovensku rastú: Čo všetko pošta zvyšuje?

Ceny poštových služieb sa od budúceho roka zvýšia. Vyplýva to z návrhu opatrenia, ktoré je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ide pritom už o druhé zvyšovanie cien za... celý článok

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

11. 10. 2023 | Daniel Výcha

Deficit Slovenska rekordne rastie: Čo čaká novú vládu?

Deficit Slovenska dosiahol tento rok rekordnú výšku, ktorá momentálne dosahuje 3,9 miliardy eur. V porovnaní s minulým rokom ide o trojnásobné zvýšenie. Aký vplyv to bude mať na rozpočet... celý článok

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

10. 10. 2023 | Marek Mittaš

Dlhy a majetok: Ako sú na tom Slováci v porovnaní so svetom?

Najnovšie štatistiky o čistom finančnom majetku a dlhu jasne naznačujú, že práca s financiami nie je pre Slovákov taká prirodzená. V rebríčku Allianz Global Wealth Report 2023 sa nachádzame... celý článok

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

4. 10. 2023 | Marek Mittaš

Euro 7 v praxi: Čo to bude znamenať pre slovenských motoristov?

Keď sa vodiči dozvedeli o pôvodnom návrhu emisnej normy Euro 7, mnohí sa obávali možných dôsledkov. Cieľom tejto normy bolo ďalšie zníženie emisií. Avšak nápad z Bruselu sa rýchlo stretol... celý článok