Hoci to ešte v každodennom živote takmer necítime, Slovensko si „zarába“ na veľký ekonomický problém. Slováci si za svoje platy môžu dovoliť čoraz menej tovarov a služieb, hoci mzdy mierne rastú. V najnovších štatistikách sa už prejavilo aj šetrenie firiem, ktoré sa prejavuje nižšou zamestnanosťou.
Platy rastú, ale...
Marcové údaje o vývoji miezd a zamestnanosti na Slovensku od Štatistického úradu SR odhalili, že hoci nominálne mzdy medziročne rástli vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach, tempo rastu sa citeľne spomalilo a po očistení o infláciu si reálne polepšilo iba šesť z nich. Najvýraznejší reálny nárast platov zaznamenalo ubytovanie, kde si zamestnanci medziročne prilepšili o 3 %, nasleduje maloobchod s rastom 2,2 %. Na opačnom konci stoja odvetvia ako veľkoobchod, priemysel či predaj a oprava vozidiel, kde reálne mzdy klesli o 1 až 2 %.
Zaujímavosťou je, že v súhrne za prvé tri mesiace roka 2025 sa zvýšili mzdy až v ôsmich z desiatich sektorov. Najvyšší reálny rast bol opäť v ubytovaní, kde sa mzdy zvýšili až o 4,3 %. Priemysel si pripísal len mierny 0,3-percentný nárast, zatiaľ čo vybrané trhové služby a veľkoobchod zostali v červených číslach. V týchto odvetviach reálne mzdy klesli o 1 %, respektíve 0,4 %, čo poukazuje na pretrvávajúci tlak cien na kúpnu silu zamestnancov.
Pokiaľ ide o zamestnanosť, marcové čísla nie sú príliš optimistické – v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zaznamenalo sedem z desiatich odvetví pokles zamestnancov. Najvýraznejší úbytok bol vo veľkoobchode, kde zamestnanosť klesla o 3,7 %, nasledovaný dopravou a skladovaním s poklesom 2,2 %. Mierne pozitívne vybočenie predstavujú odvetvia ako ubytovanie, reštaurácie a pohostinstvá či vybrané trhové služby, ktoré ako jediné zaznamenali medziročný rast počtu zamestnaných. Z dlhodobého pohľadu, teda za prvý kvartál 2025, zamestnanosť klesla v siedmich odvetviach, pričom najväčší nárast si pripísalo opäť ubytovanie – až o 3,2 %.
Inflácia mierne spomalila
Aprílový vývoj inflácie zároveň priniesol mierne pozitívne správy pre slovenských spotrebiteľov. Inflácia medziročne dosiahla 3,7 %, čo je zatiaľ najnižšia hodnota v roku 2025. Medzimesačne ceny vzrástli iba o 0,1 %. Na spomalenie rastu cien mali najväčší vplyv lacnejšie pohonné látky, motorové vozidlá a alkoholické nápoje. Najvýraznejší pokles cien alkoholických nápojov za posledných päť rokov stiahol ceny tohto segmentu o 2,6 %, pričom víno zlacnelo o 3,5 % a pivo o 2,1 %
Aj segment dopravy zaznamenal pokles cien o 0,3 %, najmä vďaka zlacneniu pohonných látok o 1,4 % a vozidiel o 2,6 %. Na druhej strane rástli ceny v odbore bývanie a energie – o 0,2 %, čo je stále relatívne mierny nárast, aj keď ceny nájomného vyskočili o 2,2 %. Rast zaznamenali aj služby v oblasti reštaurácií a hotelov, kde zdraželo reštauračné aj závodné stravovanie, čo viedlo k celkovému zvýšeniu cien v tomto odbore o 0,6 %.
Medziročne ceny vzrástli takmer vo všetkých výdavkových skupinách domácností okrem dopravy, kde sa ceny znížili o 1,6 %. Najprudší rast cien bol evidovaný v odbore vzdelávanie, kde sa zvýšili až o 10,2 %, nasledované reštauráciami a hotelmi s nárastom o 8,9 %. V rámci potravín a nealkoholických nápojov sa ceny medziročne zvýšili o 3,6 %, pričom najvýraznejší nárast evidovali oleje a tuky (+16,1 %), ako aj mliečne produkty (+7,6 %).
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.