Bohatstvo, podvody a pád: Príbeh muža, ktorý spôsobil prvý krach na Wall Street

Natália Stašíková | rubrika: Článok | 4. 4. 2025
William Duer, muž, ktorého meno je dnes takmer zabudnuté, zohral kľúčovú úlohu v histórii amerických financií. Vďaka svojmu vzdelaniu a obchodným schopnostiam sa stal súčasťou ministerstva financií Alexandra Hamiltona. No jeho túžba po veľkých peniazoch ho priviedla na cestu špekulácií a machinácií. Tie nakoniec odštartovali prvý krach americkej burzy.
Bohatstvo, podvody a pád: Príbeh muža, ktorý spôsobil prvý krach na Wall Street

Zdroj: Shutterstock, Wikimedia commons: By Engraving by Max Rosenthal - Public Domain, https://commons.wikimedia.org

V marci 1792 sa luxusné sídlo na Broadwayi v New Yorku zmenilo na miesto chaosu. Obchodníci klopali na dvere, veritelia kričali kvôli vráteniu peňazí a v uliciach sa začali šíriť nepokoje. V centre tohto finančného hurikánu stál muž, ktorého meno sa malo navždy zapísať do histórie amerického kapitálu – William Duer. Kedysi rešpektovaný podnikateľ, politik a finančník, teraz utekal pred vlastnými dlhmi a hnevom ľudí, ktorých oklamal.

Do histórie sa mohol zapísať ako politik po boku „Otcov zakladateľov“ a možno by ho história zaradila medzi veľké mená ako George Washington, Alexander Hamilton či Thomas Jefferson. Ale Duer neodolal finančným špekuláciám a zanechal po sebe len hanbu a dlhy. Toto je jeho príbeh.

Z britskej elity na americký Divoký západ financií

William Duer sa narodil do bohatej britskej rodiny a dostal vzdelanie na prestížnej škole Eton. Jeho život sa však radikálne zmenil, keď sa v roku 1768 presťahoval do New Yorku. Začal obchodovať s drevom, dodával zásoby armáde počas vojny a čoskoro sa dostal do blízkosti najvyšších politických kruhov, uvádza Forbes. Ten ho označuje ako „Otca zakladateľa“, no oficiálne k nim nepatril. 

Vďaka sobášu s dcérou vplyvného aristokrata a vynikajúcim obchodným schopnostiam sa Duer čoskoro stal súčasťou americkej smotánky. Svoje podnikateľské aktivity rozšíril do oblasti bankovníctva a verejných financií, čím si vyslúžil miesto v ministerstve financií Alexandra Hamiltona. 

Zákulisné hry a cesta ku krachu

Duer však nechcel byť len vládnym úradníkom – túžil po veľkých peniazoch. Počas svojho pôsobenia v štátnej pokladnici využíval dôverné informácie na obchodovanie s dlhopismi a akciami, čím si vytvoril obrovské bohatstvo. V roku 1790 však odišiel z verejnej funkcie, aby sa naplno venoval špekuláciám na trhu.

Spolu s vplyvným obchodníkom Alexandrom Macombom sa pokúsili manipulovať s cenami akcií Bank of the United States a Bank of New York. Požičiavali si obrovské sumy, aby umelo nafúkli trh a pritiahli ďalších investorov. Duer presvedčilaj bežných ľudí – obchodníkov, vdovy či remeselníkov – aby mu zverili svoje úspory s prísľubom vysokých výnosov.

Systém, ktorý si vytvoril, pripomínal pyramídovú hru – nové investície využíval na splácanie starých dlhov. V marci 1792 sa však jeho sieť dlhov zrútila a Duer sa ocitol nielen bez peňazí, ale aj bez podpory mocných priateľov.

Jeho bankrot spôsobil paniku na finančných trhoch a priamo prispel k prvej veľkej hospodárskej kríze v histórii Spojených štátov, známej ako Panika roku 1792. V podstate išlo o prvý veľký krach na Wall Street, ktorý prišiel len niekoľko rokov po založení newyorskej burzy.

Z honosnej vily do väzenskej cely

Duer, ktorý sa obával hnevu podvedených investorov, sa namiesto úteku rozhodol urobiť niečo nečakané – sám sa presunul do mestskej väznice. Paradoxne, väzenie mu poskytovalo väčšiu ochranu ako jeho vlastný dom, kde by ho mohli rozvášnení veritelia fyzicky napadnúť.

Za mrežami zostal niekoľko rokov a nakoniec tam aj zomrel v biede, úplne zabudnutý tými, ktorí ho kedysi obdivovali. Jeho pád však neostal bez následkov – práve panika z roku 1792 viedla k vzniku prvých pravidiel na reguláciu finančných trhov.

Duerov odkaz: Poučenie pre investorov

Príbeh Williama Duera je dôkazom, že špekulatívne machinácie môžu priniesť rýchly zisk, no zároveň viesť k tragickému koncu. Bol prvým mužom, ktorý pochopil silu finančných trhov, no zároveň prvým, kto na ne doplatil.

Jeho pád ukazuje, že aj v dnešnom svete sa investori musia mať na pozore pred príliš dobrými ponukami a sľubmi vysokých výnosov. Duerov príbeh je varovaním – finančné trhy môžu byť nástrojom bohatstva, ale aj pascou pre tých, ktorí ich podcenia.

Natália Stašíková

Autor článku Natália Stašíková

Prispievateľka portálu Peniaze.sk. Venuje sa ekonomickým témam a natívnemu obsahu. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok