Slovenský miliardár mení tváre miest, svoju vlastnú tvár však skrýva. Kto je Ivan Chrenko?

Natália Stašíková | rubrika: Článok | 11. 12. 2024
Ivan Chrenko je známe meno slovenského biznisu. Stojí za vybudovaním známych projektov ako Nivy či Aupark v Bratislave a dodnes je na čele podniku HB Reavis. Dlho bol najbohatším Slovákom, to sa však tento rok zmenilo. Toto je príbeh Ivana Chrenka.
Slovenský miliardár mení tváre miest, svoju vlastnú tvár však skrýva. Kto je Ivan Chrenko?

Zdroj: Reprofoto: HB Reavis

Ivan Chrenko, prvý slovenský miliardár, je jednou z najtajomnejších osobností slovenského biznisu. Jeho meno je úzko spojené s developerskou spoločnosťou HB Reavis, ktorá patrí medzi lídrov v oblasti komerčného nehnuteľnostného trhu v Európe. Meno Ivana Chrenka pozná takmer každý, no jeho tvár nie. Slovenskom koluje už roky jedna jeho staršia podobizeň. Chrenko si svoje súkromie úzkostlivo stráži a je najradšej, keď je „neviditeľný“.

Síce jeho cesta na vrchol nebola priamočiara, no dokazuje, že trpezlivosť, vízia a schopnosť rozpoznať príležitosti dokážu priniesť neuveriteľné výsledky. V Šali, kde sa narodil, začínal v skromných podmienkach, aby sa postupne stal lídrom v oblasti realitného developmentu a jedným z najvýznamnejších podnikateľov strednej Európy.

Majetok Ivana Chrenka, dlhodobo považovaného za najbohatšieho Slováka, zaznamenal však minulý rok výrazný pokles, čo znamenalo stratu prvenstva v rebríčku Forbes. Hlavným dôvodom bolo spomalenie kancelárskeho trhu, ktorý sa stále nedokázal zotaviť z dopadov pandémie COVID-19. Tento vývoj sa odrazil na znížení čistej hodnoty aktív developerskej časti jeho skupiny, spôsobenom precenením nehnuteľností.

Skupina sa v predchádzajúcom roku rozdelila na dve časti, pričom budovy pod správou boli presunuté do samostatnej entity. Počas tohto obdobia nezačala realizáciu nových projektov, pričom svoju pozornosť zamerala na rozostavané developmenty v Berlíne a Londýne, uviedol Startitup.

Plány na výstavbu druhého berlínskeho projektu PLTFRM v blízkosti železničnej stanice boli dočasne pozastavené. Rovnako zatiaľ nebol zahájený ďalší vývoj v rámci projektu DSTRCT 2, ktorý si na realizáciu bude musieť ešte počkať.

Prvý projekt mu veľmi nevyšiel

Chrenkove podnikateľské začiatky siahajú do roku 1991, keď sa spojil s partnermi pri výrobe akustických zariadení značky Marsyas. Tento projekt síce nemal dlhé trvanie, no práve počas tohto obdobia sa stretol s právnikom Viliamom Pančíkom, ktorý sa neskôr stal jeho dlhoročným obchodným partnerom. V roku 1995 sa zapojil do činnosti firmy AB Reavis, predchodcu súčasného HB Reavisu.

Jeho prvé významné kroky v developerstve prišli v 90. rokoch, keď HB Reavis postavil prvé bratislavské biznis centrá – Bratislava Business Center I a II. Odrazovým mostíkom k ďalším úspechom bol projekt obchodného centra Aupark, ktorý bol dokončený v roku 2001. Tento projekt nielenže ukázal Chrenkovu schopnosť predvídať vývoj trhu, ale zároveň priniesol skupine významný finančný zisk po jeho predaji spoločnosti Rodamco.

Vzostup HB Reavis na medzinárodnej scéne

Na domácom trhu HB Reavis postupne realizoval ďalšie projekty, vrátane kancelárskych budov Apollo a Twin City. Významný bol aj projekt Nivy Centrum, ktorý okrem nákupného centra zahŕňa aj modernú autobusovú stanicu. Tento projekt, realizovaný počas pandémie, si vyžiadal investíciu 350 miliónov eur.

Expanzia HB Reavisu sa však neobmedzuje len na Slovensko. Spoločnosť sa presadila aj v metropolách krajín V4 – v Prahe, Budapešti a Varšave. Najväčší úspech dosiahla v poľskej Varšave s projektom Varso Place, ktorého súčasťou je najvyššia budova Európskej únie, Varso Tower. Tento impozantný projekt navrhla svetoznáma architektonická firma Foster + Partners.

Najväčší strategický krok však Ivan Chrenko urobil, keď HB Reavis vstúpil na britský trh. V roku 2013 spoločnosť kúpila pozemok v Londýne za 62,5 milióna libier. Už prvý projekt, kancelárska budova 33 Central, zaujal tamojší realitný svet. V roku 2016 bol predaný americkej banke Wells Fargo za 300 miliónov libier. Nasledovali ďalšie úspešné projekty v Londýne, vrátane Bloom Clerkenwell a Worship Square, ktoré upevnili pozíciu HB Reavisu na britskom trhu.

Zmena stratégie 

S pribúdajúcimi projektmi v zahraničí HB Reavis postupne menil svoje zameranie. Spoločnosť sa z tradičného developera transformovala na dlhodobého správcu nehnuteľností. Táto zmena stratégie priniesla rozhodnutie zamerať sa na zahraničné trhy, pričom na Slovensku skupina ukončila developerské aktivity.

V roku 2022 predala HB Reavis pozemky v bratislavskej lokalite Lido a sústredila sa na správu už dokončených projektov. Zmena stratégie sa týkala aj zahraničných trhov. Na poľskom trhu sa HB Reavis rozhodol ukončiť svoje pôsobenie a predal projekt Varso Place, uvádza Denník N.

Investície aj mimo realít a odchod do Česka

Okrem developerstva sa Ivan Chrenko pustil aj do iných oblastí. Investoval do slovenského „roboporadcu“ Finax sumu 2,5 milióna eur a do e-shopu Factcool takmer 17 miliónov eur. Napriek investíciám však Factcool stále zápasí so stratami.

Ivan Chrenko je známy svojou diskrétnosťou. Verejnosť ho pozná prakticky len z niekoľkých zverejnených fotografií, pričom rozhovory neposkytuje. Tento „media-shy“ miliardár si cení svoje súkromie a vyhýba sa medializácii. Hovorí sa, že sa rád anonymne prechádza ulicami mesta a okoloidúci netušia, že práve prešli okolo jedného z najbohatších ľudí na Slovensku.

Jeho rozhodnutie presťahovať sa z rodného Slovenska do Česka však nebolo motivované ochranou súkromia, ale skôr daňovou optimalizáciou. Stal sa daňovým rezidentom Česka, čo mu umožňuje vyhnúť sa menej výhodným daňovým pravidlám na Slovensku. Napokon, ani HB Reavis ako developer už na Slovensku nepôsobí.

Chrenkova vízia do budúcnosti

Ivan Chrenko vždy vedel správne odhadnúť trendy na trhu a svoje podnikanie vedie s dôrazom na inovácie a strategické myslenie. Zmena stratégie HB Reavisu na správu nehnuteľností a zníženie celkového rizika je dôkazom jeho schopnosti myslieť dlhodobo.

Hoci jeho cesta nebola bez prekážok, Ivan Chrenko zostáva jedným z najvýznamnejších podnikateľov strednej Európy. Jeho úspechy a projekty, ktoré výrazne ovplyvnili tvár moderných miest, hovoria za všetko – aj keď samotný Chrenko o nich rozprávať odmieta.

Natália Stašíková

Autor článku Natália Stašíková

Prispievateľka portálu Peniaze.sk. Venuje sa ekonomickým témam a natívnemu obsahu. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

milióny v pohybe

Toto ste už čítali?

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

30. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Dopláca Slovensko na pomoc Ukrajincom? Vláda ukázala prekvapivé čísla

Aktuálne údaje z vládneho materiálu ukazujú, že Slovensko na pomoci Ukrajine nielenže nestráca, ale v konečnom dôsledku profituje. Preplácanie výdavkov z európskych zdrojov a rastúce... celý článok

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

28. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Prichádza zvýšenie štátnych poplatkov, niektoré sa až zdvojnásobia

Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pripravuje zásadnú zmenu, ktorá ovplyvní všetkých účastníkov trestných konaní. Od 1. mája 2025 sa paušálne sumy trov trestného konania... celý článok

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

25. 4. 2025 | Gabriel Pleska

Najlepšie bankovky roka. Ktorá sa vám páči najviac? Eurá sú oproti nim škaredé

Zo zhruba stovky bankoviek, ktoré boli vlani novo vydané, vybrali členovia Medzinárodnej spoločnosti pre bankovky dvadsaťjeden najlepších. Pozrite si, ktoré z nich sa stali Svetovou... celý článok

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

25. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Zrušiť sviatky, skrátiť prázdniny aj 13.dôchodky. Odborníci bijú na poplach, so Slovenskom je zle

Slovensko sa ocitá v nezávideniahodnej situácii, keď sa nachádza medzi krajinami s najvyššími deficitmi a rýchlo rastúcim verejným dlhom. Analytici z Dát bez pátosu označujú túto situáciu... celý článok