Inflácia ovplyvnila ceny v najobľúbenejších destináciách Slovákov: Koľko si priplatíme?

Redakcia | rubrika: Článok | 19. 6. 2023
Dovolenka pri mori bola pre mnohých Slovákov neoddeliteľnou súčasťou leta. Avšak v čase vysokej inflácie si treba dávať pozor na náklady, ktoré sú spojené s bezstarostným životom v hoteli a relaxáciou na pláži. Ako sa v porovnaní s minulou sezónou zmenili ceny v obľúbených destináciách a sú Slováci ochotní cestovať aj napriek inflácii?
Inflácia ovplyvnila ceny v najobľúbenejších destináciách Slovákov: Koľko si priplatíme?

Zdroj: Shutterstock

Chorvátsko

Dobrá cena a ľahká dostupnosť autom. Tieto dve výhody lákali mnohých Slovákov do Chorvátska počas dlhých rokov. Avšak tento rok sa mnohí zamýšľajú nad tým, či sa cesta do Chorvátska stále oplatí.

Spomedzi populárnych letných destinácií musíte byť pripravení na jedno z najväčších zdražovaní práve v Chorvátsku. Vysoké ceny pohonných hmôt a zdražovanie kvôli inflácii sú len časť dôvodov, prečo mnohí váhajú pri plánovaní dovolenky v Chorvátsku.

Na cenách pri „slovenskom mori“ sa tento rok výrazne podpíšu vyššie spomínané faktory v kombinácii s prechodom od kún k eurám. Problémom môže byť najmä maloobchodný sektor, kde obchodníci začali umelo navyšovať ceny pod zámienkou prechodu na eurá. V reštauráciách a kaviarňach sa pripravte na tieto ceny:

  • cappuccino: 1,90 – 2,20 €,
  • čapované pivo (0,5 l): 1,70 – 3,30 €,
  • Coca Cola/Pepsi (0,33 l): 1,59 – 2,65 €,
  • jedlo pre jedného v drahšej reštaurácii: 6 – 13 €,
  • večera pre dvoch (3 chody + pitie) v stredne drahej reštaurácii: 25 – 80 €.

Pokiaľ ide o ubytovanie, očakávajte nárast cien o 20 – 30 %. Samozrejme, zdražovanie sa líši v závislosti od konkrétnej destinácie, či hľadáte súkromné ubytovanie alebo hotel a či dovolenku riešite cez cestovnú kanceláriu. Niektoré oblasti s vysokým dopytom po ubytovaní hlásia zdraženie až o 35 %.

Taliansko

Zvýšeniu ceny za letnú dovolenku sa nevyhnete ani v Taliansku. Ubytovanie tu oproti minulému roku zdraželo iba minimálne, ale Taliani hlásia prudký medziročný nárast cien potravín. Najviac im zdražel tovar, ako je cukor (o 60 %), mlieko (o 36 %), olivový olej (o 29 %), paradajkový pretlak (o 22 %) alebo cestoviny (o 16 %).

V talianskych destináciách sa teda pripravte najmä na vysoké výdavky súvisiace s jedlom. Reštaurácie sa musia vysporiadať jednak s nárastom cien potravín, ale aj s vplyvom inflácie na cenu energií či priestorov. Pokiaľ sa rozhodnete cestovať do Talianska autom, zaujímavá môže byť aj cena palív. Na talianskych čerpacích staniciach sa koncom mája 2023 liter benzínu natural 95 predával za 1,80 € a liter nafty za 1,66 €.

Grécko

Pre milovníkov Grécka nemáme veľmi dobré správy – od minulého roka v tejto krajine zdraželo takmer všetko. Či už ide o ubytovanie, jedlo alebo taxislužby, nárast cien sa pohybuje v desiatkach percent, a to aj napriek tomu, že v porovnaní s Talianskom inflácia v Grécku začala spomaľovať skôr.

Jednotlivé druhy potravín (mäso, mliečne výrobky, chlieb, obilniny…) v Grécku zaznamenali nárast cien v rozmedzí od 10 do 20 %. Hotely a penzióny si za služby účtujú v priemere o 22,2 % viac. Významne zdraželi aj taxislužby, ktoré svoje ceny zdvihli o viac ako 30 %. K vysokým nákladom na dovolenku v Grécku určite prispievajú aj ceny leteniek, ktoré taktiež v porovnaní s minulým rokom výrazne stúpli.

Turecko

Z ekonomického hľadiska je Turecko pravdepodobne najhoršie z letných destinácií, kde Slováci radi cestujú na dovolenku pri mori. Medziročná inflácia v tejto krajine dosiahla na prelome rokov 2022 a 2023 hodnoty cez 60 %.

Avšak tieto hodnoty sa iba čiastočne premietli do cien v hoteloch. Kvalita hotelov a poskytovaných služieb v Turecku je stále dostatočne atraktívnym lákadlom a napriek zdražovaniu je Turecko práve najžiadanejšou destináciou v niekoľkých cestovných kanceláriách.

Letecká doprava

Ak radi cestujete do vzdialenejších destinácií, ako je juh Talianska, Grécko, Turecko, Španielsko alebo Portugalsko, musíte počítať aj s vyššími cenami v oblasti leteckej dopravy. Zdražovanie sa tu pohybuje na úrovni 15 – 30 %, čo výrazne ovplyvňuje rozpočet potrebný na dovolenku.

Ak teda cestujete na dovolenku lietadlom, urobte si dôkladný prehľad o cenách leteniek v niekoľkých leteckých spoločnostiach. Týmto spôsobom môžete ušetriť veľa peňazí, ktoré môžete napríklad investovať do viacerých zážitkov priamo v destinácii.

Záujem o dovolenky neklesá

V lete 2022 sa po dvoch pandemických rokoch konečne mohlo voľne cestovať. Po minuloročnej dovolenkovej sezóne, kedy sa objavila vysoká miera inflácie a zdražovanie potravín, energií a pohonných hmôt, hotely, apartmány a cestovné kancelárie začali mať obavy. Zdalo sa, že sa opäť budú musieť vysporiadať s nižším počtom turistov počas leta.

No skutočnosť je úplne iná – dovolenkári a turisti majú veľa plánov aj na rok 2023. Niektoré cestovné kancelárie dokonca hlásia ešte väčší záujem o cestovanie než v minulej sezóne. „Sezóna 2022 bola po dvoch rokoch obmedzení náročná, ale veľmi pekná. Záujem o cesty s Bubo bol vlani najvyšší v našej histórii a už teraz vidíme, že rok 2023 ho ešte prekoná,“ povedal Jozef Zelizňák, marketingový riaditeľ cestovnej kancelárie Bubo.

Z prieskumov cestovných kancelárií vyplýva, že cestovanie a oddych pri mori sú pre Slovákov dôležité aj napriek vyšším cenám. Ľudia sa radšej na určitý čas obmedzia v stravovaní v reštauráciách a zábave v baroch, aby si mohli dovoliť letnú dovolenku. Mnohí oslovení jednotlivci taktiež hľadajú lacnejšie alternatívy k svojim tradičným dovolenkám. Snažia sa ušetriť na ubytovaní (súkromné apartmány namiesto hotelov) alebo skrátiť pobyt pri mori o pár dní.

Anketa

Plánujete tento rok dovolenku v zahraničí?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Staňte sa investorom

Chcem vedieť viac

Investujte od 100 EUR s priemerným zhodnotením 12,5 % p.a. Investície sú zabezpečené nehnuteľným majetkom.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

20. 9. 2023 | Daniel Výcha

Kto dostane v septembri stovku od štátu a kedy mu príde na účet?

Inflácia síce spomaľuje a vrchol má už za sebou, no jej vplyv v našej ekonomike stále pretrváva. Preto vláda pokračuje v opatreniach, ktoré majú pomôcť najviac zraniteľným skupinám... celý článok

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

8. 9. 2023 | Barbora Magočová

Voľby 2023: Koľko peňazí získajú politické strany za dobrý volebný výsledok?

Voľby do NR SR sa blížia a politickým stranám ide o veľa. Nesúperia len o spravovanie krajiny, ale aj o štedré príspevky zo štátneho rozpočtu. O koľko si môžu po voľbách polepšiť z... celý článok

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

7. 9. 2023 | Redakcia

Štátne sviatky a voľné dni v roku 2024 na Slovensku a v Čechách

Zabudnite na nostalgiu za voľným letom. Máme pre vás plán oddychu už aj na rok budúci. Štátne sviatky a dni pracovného pokoja predstavujú pre väčšinu ľudí čas na oddych doma alebo na... celý článok

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

31. 8. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie finančné podvody, ktoré pripravili Slovákov o milióny: Prišli ste o peniaze aj vy?

Investície s výnosom na úrovni niekoľkých desiatok percent. Sporenie, vďaka ktorému si o 25 rokov môžete kúpiť dom. Aj tieto klamstvá zazneli pri najväčších slovenských finančných podvodoch.... celý článok

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

22. 8. 2023 | Daniel Výcha

Ohrozuje umelá inteligencia aj vaše zamestnanie? Každý tretí Slovák je v ohrození

Prežívame revolúciu, ktorú poháňa umelá inteligencia. Dnes už nie je toto tvrdenie prehnané. Umelej inteligencii sa počas posledných mesiacov podarilo preniknúť do viacerých oblastí... celý článok