Koľko nakoniec budú stáť elektrina, voda a plyn po novom?

Redakcia | rubrika: Článok | 30. 1. 2023 | 1 komentár
Rast cien energií a vody je v poslednej dobe často spomínanou témou. Zdražovanie zasahuje všetkých – od veľkých firiem až po domácnosti. Príčiny, ako vojna na Ukrajine a celková ekonomická kríza spojená s vysokou infláciou, spôsobili ťažko predvídateľný vývoj cien. S príchodom roka 2023 sa však zdá, že situácia sa upokojuje aj vďaka vládnemu zastropovaniu cien či miernej zime. Aké ceny nás teda čakajú v najbližšom období?
Koľko nakoniec budú stáť elektrina, voda a plyn po novom?

Zdroj: Shutterstock

Elektrina

Nárast trhových cien elektriny spôsobil zvýšenie sieťových poplatkov v rozmedzí od 42 % pre odberateľov pripojených na veľmi vysokom napätí až po 64 % pre odberateľov pripojených na nízkom napätí. Toto zdražovanie sa však neprejaví na účtoch za elektrinu v bežných slovenských domácnostiach. Vďačíme za to jednak priamym dotáciám od štátu pre dodávateľov energií, ale aj zastropovaniu ceny elektriny.

Slovenským domácnostiam hrozilo zvýšenie ceny elektrickej energie o viac ako 300 %. Zdražovanie v tejto miere by malo na slovenskú ekonomiku veľmi nepriaznivý efekt. Aby sme sa mu vyhli, zasiahol štát.

V štátnom rozpočte sa na dotácie vyčlenilo viac ako 5 miliárd eur, ktoré majú obyvateľom pomôcť vysporiadať sa s drahšími energiami. Taktiež bol uzatvorený kontrakt so Slovenskými elektrárňami, vďaka ktorému bude silová elektrina pre domácnosti dodávaná za zastropenú cenu vo výške cez 61 € za MWh.

Výsledný efekt na faktúry domácností za elektrinu v roka 2023 zhrnul hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz: „V prípade domácností a vybraných zraniteľných odberateľov na základe mimoriadnych opatrení vlády SR sa časť koncovej ceny za dodávku elektriny zvýši približne o 5 % a sieťové poplatky ostávajú na rovnakej úrovni ako v roku 2022. Prijaté mimoriadne opatrenia vlády majú totiž prednosť pred cenovými rozhodnutiami úradu.“

Voda

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) urobil na konci roka 2022 niekoľko zásahov a rozhodnutí aj v oblasti vodárenských spoločností. Zmeny sa týkali väčšiny z nich, preto ovplyvnia asi 90 % slovenských domácností.

Andrej Juris, šéf ÚRSO, v súvislosti so zvyšovaním cien vodného a stočného odhadol zdraženie zhruba o 2,50 € mesačne pre priemernú domácnosť. Pri týchto výpočtoch sa brala do úvahy ročná spotreba 100-tisíc litrov, teda 100 metrov kubických vody, ktorá by mala zodpovedať približne spotrebe troch dospelých ľudí. „Cena v priemere vzrástla pri vodnom a stočnom okolo 12 percent,“ dodal Juris.

Hlavným dôvodom na zvyšovanie vodného a stočného je závislosť tohto sektoru na elektrickej energii. Hodnota samotnej vody sa nijako významne nezmenila. Avšak vodári spotrebujú veľké množstvo energie na jej čerpanie a čistenie. Na cene vody sa taktiež prejavilo zdražovanie chemikálií potrebných na úpravu pitnej vody.

Vodné a stočné sa môže v jednotlivých častiach Slovenska líšiť. V našej krajine aktuálne funguje 14 veľkých a regionálnych vodárenských spoločností, ako napríklad Východoslovenská vodárenská spoločnosť. Tie poskytujú vodu približne 90 % obyvateľstva. Zároveň však máme viac ako 600 menších vodárenských spoločností spravovaných obcami alebo mestami.

Jednotlivé spoločnosti sa môžu líšiť v použitých technológiách na distribúciu vody, jej spracovanie a z toho vyplývajúcich nákladov. Preto má každá z nich aj svoju špecifickú cenu. „Na rozdiel od pohonných hmôt, kde sa cena sa môže meniť zo dňa na deň a z týždňa na týždeň, v prípade vody si teraz môžu domácnosti vydýchnuť,“ povedal na tému rastu cien vody energetický analytik Radovan Potočár.

Plyn

Ceny plynu sa v porovnaní s predošlým rokom zvýšia zhruba o 15 %. ÚRSO na základe definitívnych cien energií vypočítal, koľko si bežná domácnosť v roku 2023 priplatí za plyn. Rozdiel môže byť až okolo 200 € za rok. Výsledok však závisí najmä od toho, akými spôsobmi konkrétna domácnosť plánuje plyn využívať. Podľa štatistík spotreby z predchádzajúcich rokov by sa ceny mohli meniť nasledovne:

  • domácnosti, ktoré plyn využívajú na varenie – typická ročná spotreba 57 metrov kubických, príplatok 1,15 € mesačne (takmer 14 € ročne),
  • domácnosti, ktoré plyn využívajú na varenie a ohrev vody – typická ročná spotreba 1 308 metrov kubických, príplatok 7,80 € mesačne (takmer 94 € ročne),
  • domácnosti, ktoré plyn využívajú na varenie, ohrev vody a kúrenie – typická ročná spotreba 2 710 metrov kubických, príplatok 15,92 € mesačne (viac ako 190 € ročne).

Tieto čísla už berú do úvahy všetky opatrenia a dotácie, ktoré vláda zaviedla s cieľom ochrániť slovenské domácnosti pred prudkým zdražovaním energií. Ak by vláda nezasiahla, typy domácností z príkladov vyššie by si priplatili zhruba o 5,98 a 202 € každý mesiac, a to v závislosti od spôsobu využitia plynu. To je práve ten 225 % nárast ceny plynu, ktorý sa spomínal pred štátnymi úpravami cien.

Nakoniec sa teda zdražovanie zastavilo na hodnote „iba“ 15 %. Ako povedal šéf Slovenského plynárenského priemyslu Miroslav Kulla, ľudia nemusia nikam chodiť a volať. Ceny sa budú meniť automaticky po vydaní nových cenníkov.

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

22. 3. 2023 | Daniel Výcha

Krach SVB banky: Čo sa stalo na pozadí a čo možno očakávať?

V piatok 10. 03. 2023 obletela svet šokujúca správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB). Ide o prvý krach veľkej americkej banky od roku 2008. Čo spôsobilo, že obľúbená banka väčšiny... celý článok

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

21. 3. 2023 | Marek Mittaš

MySpace, Yahoo, Netscape a iní. Ako skončili najväčší internetoví hráči minulosti?

Internet zmenil nielen spôsob nášho života, ale vytvoril úplne nový trh. Množstvo internetových spoločností, ktoré vznikli, bolo enormné. Niektoré z nich poznáme dodnes. Čo sa však... celý článok

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

14. 3. 2023 | Daniel Výcha

Sú elektromobily (ne)ekologické? Na mieste je opatrnosť

V posledných rokoch sme svedkami veľkého rozmachu elektromobilov a zvýšeného záujmu o ekologické alternatívy k tradičným spaľovacím motorom. Za jednoznačne ekologickejšie riešenie v... celý článok

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

3. 2. 2023 | Daniel Výcha

Najväčšie krachy v roku 2022. Kto prerobil najviac?

Vysoká miera inflácie, energetická kríza, narušenie dodávateľských reťazcov – to je len časť faktorov, ktoré sa v roku 2022 podpísali na stave firiem z celého sveta. Niektoré firmy... celý článok

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

1. 2. 2023 | Marek Mittaš | 1 komentár

Slováci mieria pracovať za hranice. Trend je jasný, doma ich nezaplatíme

Neustály rast cien a len minimálny posun v platoch hovorí jasnou rečou. Slováci, ktorí majú aspoň minimálne jazykové znalosti opúšťajú našu krajinu. Pracovať v zahraničí sa totiž oplatí... celý článok