Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 22. 4. 2024
Trináste dôchodky predstavujú pre štát náklad takmer 830 miliónov eur. Štát na to ale nemá peniaze. Skončíme ako Grécko, budú nás musieť zachraňovať, varuje analytik Ivan Bošňák.
Trináste dôchodky? Požičiavame si aj na ten dvanásty, varujú analytici

Zdroj: Pixabay/Dmitriy

Trináste dôchodky potešia každého poberateľa dôchodku, či už starobného, invalidného či iného. V decembri si dôchodcovia pripíšu na účty a do peňaženiek rádovo stovky eur navyše. Štát to bude stáť takmer 830 miliónov eur. Analytik Ivan Bošňák z projektu Dáta bez pátosu však varuje, že na takéto veľkorysé rozdávanie si bude musieť štát požičať celkovo miliardy eur.

Trinásty dôchodok povysáva štátny rozpočet

Minister Erik Tomáš nedávno ukázal nové pravidlá pre trináste dôchodky. Poberatelia dôchodkov ich dostanú automaticky a najlepšie dopadnú poberatelia predčasných starobných dôchodkov. Tým v decembri pribudne až 635,50 eur. Minimálna výška trinásteho dôchodku je 300 eur a platí pre poberateľov sirotského a vdoveckého dôchodku. Výšku svojho predčasného dôchodku si môže každý vypočítať na našej kalkulačke. 

Výpočet 13. dôchodku

Ďalšie kalkulačky

Vláda je spokojná, dôchodcovia tiež, no ekonómovia dvíhajú varovný prst. Ivan Mikloš pre TA3 uviedol, že vláda by mohla jednoducho vytiahnuť peniaze z druhého piliera a tak vykryť výdavky. V 2. pilieri je aktuálne viac ako 15 miliárd eur, o ktoré by tak sporitelia mohli prísť. Analytik Ivan Bošňák však naznačuje, že vláda si musí tak či tak na takýto gigantický balík požičať na svetových trhoch, čo nie je vôbec lacná záležitosť. Možnosť pôžičky, teda vyššieho deficitu štátneho rozpočtu, pripustil aj minister vnútra. 

„Ešte nemáme tú výhodu, že môžeme fungovať mimo deficitného fungovania krajiny. Je to pre nás sľub, ktorý sme dali a takto aj garantujeme všetkým dôchodcom to, čo sme pred voľbami sľúbili tak sme aj teraz splnili. Nerozumiem tejto debate, ktorú otvárate,“ vyjadril sa minister Matúš Šutaj Eštok, cituje ho RTVS.

Dopadneme ako Grécko?

Štát v rámci konsolidačného balíka prijal opatrenia, ktoré zahŕňajú napríklad vyššie poplatky na úradoch, ale aj nové dane. Napríklad nikotínových výrobkov či „daň z cukru“. Sprísnili sa tiež pravidlá pre odchod do predčasného dôchodku. Celkový plán hovorí o konsolidácii na úrovni 1 miliardy 400 miliónov eur.

To však podľa analytikov aj tak nebude stačiť. „Skončíme ako Grécko, budú nás zachraňovať EÚ/ECB/IMF/EBRD, dôchodky a dávky budú znížené, oslabené, niektoré zrušené, ľudia z verejnej správy prepustení, štát padne na hubu a my na dno. A ani to nebude dlho trvať,“ píše analytik Ivan Bošňák v príspevku na sociálnej sieti. „Nie, krajina nezbankrotuje. Budeme ale postupne platiť vysoké miliardy na úrokoch za dlhy, ktoré nám rastú a ktoré nepoužívame na investície a pre dobro krajiny. Všetky dlhy míňame na predvolebné sľuby, na dávky a dôchodky, na platy zamestnancov-byrokratov v štáte, na pomoc a stimuly do spotreby,“ kritizuje.

Dáta bez pátosu ilustrujú situáciu v slovenskej ekonomike na príklade hypotetickej domácnosti, ktorá míňa viac, než si môže dovoliť a ešte aj klame o tom, koľko má peňazí. 

„Na 4 roky, 2023-2026 je v štátnom rozpočte schválených 7 miliárd eur (€1,6 mld. už minutých) na dofinancovanie Sociálnej poisťovne.
SP na dôchodky nemá vlastné prostriedky (peniaze). Štát si musí celých €7 miliárd požičať. To je aj odpoveď na otázku vláde/premiérovi/ministrom/štátnym tajomníkom: Z čoho idete financovať schválený 13. ale aj riadny 12. dôchodok? Odpoveď, že je to na komplet z dlhu, na ktorom je úrok 4 % z nich nevydolujete. Len úrok na tých €7 miliardách bude ročne €300 miliónov. Na takýto komfort nemalo ani Grécko, a nemá ani Slovensko,“ bijú na poplach analytici.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

Sociálna poisťovňa čoskoro začne vyplácať rodičovské dôchodky za rok 2024, čo prinesie významnú finančnú podporu pre dôchodcov, ktorí vychovali deti. Tento nový systém prináša viacero... celý článok

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

Byť dôchodcom na Slovensku v roku 2024 je ako vyhrať v lotérii. Tým, čo šli do predčasného dôchodku pred viac ako rokom, sa prepočítajú sumy. Od júla ich čaká valorizácia a v decembri... celý článok

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

13. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

Od 15. mája 2024 vstupujú do platnosti zmeny v dôchodkovom systéme. Predčasné dôchodky budú pre mnohé mladšie generácie nedostupné. Zároveň sa mení spôsob výpočtu ich výšky.

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Dôchodcom, ktorí dostávajú štedré penzie, štát ešte pridá. Reč je o výsluhových dôchodkoch, ku ktorým sa pridáva starobná penzia a tučný trinásty dôchodok.