Veľká zmena v predčasných dôchodkoch. Skupine Slovákov sa oplatí požiadať oň čo najskôr

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 19. 4. 2024
Parlament odsúhlasil zmenu zákona, ktorý upravuje podmienky odchodu do predčasného dôchodku. Jedna skupina ľudí urobí najlepšie, ak odíde do dôchodku do 15. mája 2024.
Veľká zmena v predčasných dôchodkoch. Skupine Slovákov sa oplatí požiadať oň čo najskôr
Ilustračná snímka
Zdroj: Dall-e/Ivanka

Oplatí sa mi predčasný dôchodok?

Pravidlá pre predčasné dôchodky sa opäť menia. Bývalý minister Milan Krajniak zaviedol podmienky, za akých sa oplatilo odísť do predčasného dôchodku tisíckam ľudí. Záujem o ne bol veľmi vysoký a očakáva sa, že tento rok to nebude inak. Aj napriek tomu, že súčasná vláda pravidlá opäť zmenila.

Parlament vo štvrtok rozhodol o novele zákona o sociálnom poistení, ktorý upravil podmienky odchodu do predčasného dôchodku. Mnohí Slováci totiž využili fakt, že im stačilo 40 odpracovaných rokov a pritom mali do riadneho dôchodku veľmi ďaleko. Oplatilo sa to napríklad ľuďom, ktorí pracovali nepretržite už od svojich 18 rokov a do riadneho dôchodku im ostávali viac ako požadované dva roky.

Po novom sa bude požiadavka o odpracovaných rokoch navyšovať. Ako vo svojom príspevku na sociálnej sieti upozorňuje exminister Jozef Mihál, napríklad ročník 1961 bude musieť mať odpracovaných 40 rokov a 2 mesiace, ročník 1962 40 rokov a 4 mesiace, a napokon ročník 1966 41 rokov. Nie je to však jediná zmena.

 

Výpočet dôchodkového veku 2024 (kalkulačka)

+

Ďalšie kalkulačky

„Pri predčasných dôchodkoch po 40 odpracovaných rokoch sa už nebude suma dôchodku krátiť len o 0,3 % za každých 30 dní, chýbajúcich do dosiahnutia dôchodkového veku. Rovnako, ako pri "klasických" predčasných dôchodkoch, aj pri predčasných dôchodkoch po 40 odpracovaných rokoch sa bude suma dôchodku krátiť o 0,5 % za každých 30 dní, chýbajúcich do dosiahnutia dôchodkového veku,“ upozorňuje Jozef Mihál s tým, že tieto pravidlá platia už od 15. mája. 

S predčasným dôchodkom nečakajte

Ľudí, ktorí spĺňajú podmienky na odchod do predčasného dôchodku tak vyzýva, aby tak urobili čo najskôr. „Kto požiada o predčasný dôchodok pred 15. májom 2024, bude ho mať priznávaný a vypočítaný "po starom".“

To v praxi znamená, že suma dôchodku sa bude krátiť len o 0,3 % za každých 30 dní, chýbajúcich do dosiahnutia dôchodkového veku a zároveň bude platiť podmienka odpracovaných 40 rokov. Ako sme spomínali v staršom článku, predčasní dôchodcovia, ktorí do penzie odídu ešte v tomto roku, si „užijú“ tohtoročnú valorizáciu a aj trinásty dôchodok. Ten pre predčasných dôchodcov podľa nového predpisu predstavuje 635,50 eur.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

Sociálna poisťovňa čoskoro začne vyplácať rodičovské dôchodky za rok 2024, čo prinesie významnú finančnú podporu pre dôchodcov, ktorí vychovali deti. Tento nový systém prináša viacero... celý článok

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

Byť dôchodcom na Slovensku v roku 2024 je ako vyhrať v lotérii. Tým, čo šli do predčasného dôchodku pred viac ako rokom, sa prepočítajú sumy. Od júla ich čaká valorizácia a v decembri... celý článok

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

13. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

Od 15. mája 2024 vstupujú do platnosti zmeny v dôchodkovom systéme. Predčasné dôchodky budú pre mnohé mladšie generácie nedostupné. Zároveň sa mení spôsob výpočtu ich výšky.

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Dôchodcom, ktorí dostávajú štedré penzie, štát ešte pridá. Reč je o výsluhových dôchodkoch, ku ktorým sa pridáva starobná penzia a tučný trinásty dôchodok.

Viac ako 125 000 dôchodcov čaká prekvapenie od štátu, dostanú peniaze navyše

6. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Viac ako 125 000 dôchodcov čaká prekvapenie od štátu, dostanú peniaze navyše

Sociálna poisťovňa v súčasnosti vykonáva prepočet predčasných starobných dôchodkov pre poistencov, ktorí splnili podmienku 40 odpracovaných rokov pred dovŕšením dôchodkového veku a... celý článok