Slovákom zdražejú nápoje aj o 40 %. Štát ukázal ceny po novej „dani z cukru“ (Prehľad)

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 19. 4. 2024
Návrh zákona o „dani z cukru“ je už v pripomienkovom konaní. Ministerstvo financií ukázalo, ako chce zdaňovať sladené nápoje a dokonca vypočítalo, koľko by sme za ne mali platiť po novom. Nová daň sa netýka len malinoviek, ale aj instantných nápojov či sirupov.
Slovákom zdražejú nápoje aj o 40 %. Štát ukázal ceny po novej „dani z cukru“ (Prehľad)

Zdroj: Pixabay/Menno de Jong

Nielen cola a ovocné nápoje, ale aj obľúbený instantný kakaový nápoj, instatntná káva 3v1 či populárne „energeťáky“. Novej dani z dielne vlády Roberta Fica neunikne žiadny nápoj, ktorý obsahuje pridaný cukor alebo sladidlo. Či už ide o hotové, alebo instantné nápoje alebo sirupy, zdražovanie pocítime na všetkom.

V prípade spomínaného instantného kakaového nápoja, šumienky či instantného čaju by mohla cena vyletieť až o viac ako 4 eurá za kilogram výrobku. Návrh zákona, ktorý rezort financií dal do pripomienkového konania, obsahuje nielen navrhované sadzby, ale aj orientačný výpočet, koľko by sme si mali po novom priplatiť. 400g balenie instantného „kakauka“ by mohlo zdražieť na takmer 8 eur, čo je o 35 % viac, ako platíme dnes. Sadzba dane nebude percentom z ceny výrobku, ale pevnou sumou za jednotku.

Ministerstvo financií zverejnilo podrobnosti o plánovanej dani, ktorá by mala byť zavedená na sladené nealkoholické nápoje od 1.1.2025. Návrh bol predložený do pripomienkového konania, a tak máme informácie o tom, ako by nová daň mohla ovplyvniť ceny produktov na pultoch obchodov. Bude to zahŕňať nielen nápoje sladené cukrom, ale aj inými sladidlami.

Ministerstvo financií očakáva, že najvýraznejšie zdraženie postihne instantné nápoje a sirupy. V prípade šumienok by cena mohla stúpnuť až o 40 percent, v prípade instantnej kávy (3 v 1) o 36 percent a instantného kakaového nápoja o 35 percent. Cena klasických sirupov by mohla vzrásť až o viac ako 30 percent.

Taktiež sa predpokladá, že 0,5-litrová colová malinovka zdražie o 8 percent a 1,5-litrová ovocná malinovka až o 21 percent. Energetické nápoje by mohli zdražieť o vyše desatinu a ceny nektárov by mohli stúpnuť takmer o 10 percent. Menej výrazné zdraženie sa očakáva u mliečnych a jogurtových nápojov.

Čo sa týka príjmov z novej dane, najväčšie výnosy by mali prísť práve z predaja sladených a ochutených nealkoholických nápojov, ako sú klasické kolové a ovocné malinovky, z ktorých sa ročne predá viac ako 475 miliónov litrov, čo by mohlo priniesť viac ako 71 miliónov eur. Energetické nápoje by mali prispieť sumou vyše 9 miliónov eur a džúsy viac ako 7 miliónov eur.

Legislatívny proces týkajúci sa dane zo sladených nealkoholických nápojov sa má uzavrieť do 10. mája tohto roku, pričom následne bude návrh predložený na rokovanie vlády. Ak bude schválený, nová daň by mala nadobudnúť platnosť od 1. januára 2025.

Sadzby novej dane z cukru

  • Ochutené nealkoholické nápoje - balené nápoje pripravené na konzumáciu s pridaným cukrom alebo sladidlom (kód kombinovanej nomenklatúry 2009 a 2202) (napr.: ochutené minerálky, kolové nápoje, džúsy, sladené nealkoholické pivo a víno, jogurtové a mliečne nápoje, rastlinné mlieka) sa budú zdaňovať sadzbou 0,15 eur / 1 l alebo 1 kg v prípade mliečnych nápojov, ktorých množstvo sa udáva v jednotkách hmotnosti.
  • Energetické nápoje - balené nápoje pripravené na konzumáciu s pridaným cukrom alebo sladidlom (kód kombinovanej nomenklatúry 2009 a 2202) s obsahom kofeínu väčším ako 150 mg/l nápoja sa budú zdaňovať sadzbou 0,30 eur / 1 l.
  • Tekuté koncentráty - koncentrované tekuté látky obsahujúce pridaný cukor alebo sladidlo, ktoré po príprave konečným spotrebiteľom vykazujú rovnaké vlastnosti ako ochutené nealkoholické nápoje v bode 1 (napr. sirupy) sa budú zdaňovať sadzbou 1,05 eur / 1 l.
  • Tuhé koncentráty - koncentrované tuhé látky obsahujúce pridaný cukor alebo sladidlo, ktoré po príprave konečným spotrebiteľom vykazujú rovnaké vlastnosti ako ochutené nealkoholické nápoje v bode 1 (napr. instantné a práškové nápoje, šumienky, granule) sa budú zdaňovať sadzbou 4,30 eur / 1 kg.

V pripomienkovom konaní sa už vyjadrili viaceré organizácie. Väčšina z nich, napríklad Klub 500 či SPPK, si myslí, že zavedenie tejto dane nie je dobrým krokom, pretože chýbajú dôkazy o účinnosti takejto dane z iných krajín v redukcii obezity. Zároveň má negatívny vplyv na znevýhodnené skupiny a nízkopríjmových spotrebiteľov. Aliancia obchodníkov SAMO dodáva, že spotreba sladených nápojov na Slovensku klesá, zatiaľ čo spotreba nesladených nápojov rastie.

Podobný názor má aj Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku (AVNM). Spolu s Komorou daňových poradcov varujú pred nákupnou turistikou, pri ktorej štát pcidhádza o peniaze nielen z novej dane, ale aj z DPH. „V prípade zavedenia takejto dane sa dá očakávať výrazné navýšenie cien nápojov, čo podporuje pokračovanie cenovej inflácie potravín. Vzhľadom na priemerné ceny nealkoholických nápojov v SR, ktoré sú nad priemerom v okolitých krajinách sa dá očakávať výrazný nárast cezhraničných nákupov v prihraničných oblastiach, čo spôsobí aj pokles odbytu iných potravín a pokles príjmov potravinárov aj lokálnych predajcov v daných oblastiach,“ píše sa v pripomienke od AVNM.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

27. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

„Nevážite si našu prácu,“ hovorí farmárka vo virálnom videu zo samozberu jahôd

Samozber jahôd je v plnom prúde a množstvo Slovákov využíva možnosť prísť si nazbierať čerstvé jahody priamo na farmu. Pestovateľka jahôd však poukázala na temnú stránku samozberov.... celý článok

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

24. 5. 2024 | Redakcia

Pravá slovenská kvalita: Poznáme najlepšie pivá za rok 2024

V 17. ročníku Slovenskej pivnej korunky (SPK) sa rekordných 39 pivovarov zapojilo so 203 súťažnými vzorkami v dvanástich kategóriách, pričom odborná porota ocenila najlepšie slovenské... celý článok

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

23. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila bič na neplatičov splátok, obchodníkom sa uľaví

Vláda schválila novelu Občianskeho zákonníka, ktorá prináša významné zmeny pre neplatičov splátok. Obchodníci budú môcť požadovať úhradu celej dlžnej sumy za presne stanovených podmienok,... celý článok

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

21. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Úplne nový reťazec spustil na Slovensku skúšobnú prevádzku, nakupovať sa dá v dvoch mestách

Známy český obchod s potravinami Košík.cz už funguje na Slovensku. V dvoch slovenských mestách už sa dá nakupovať v skúšobnej prevádzke.

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

14. 5. 2024 | Redakcia

Toto sme tu nemali 3 roky. Časy šialeného zdražovania sú preč, inflácia klesla

Časy enormného zdražovania sú preč. Inflácia v apríli spomalila na na 2,1 %. Ceny potravín boli rovnaké ako pred rokom.