Nové sumy trinástych dôchodkov sú tu. Minister Tomáš ukázal, o koľko si dôchodcovia prilepšia

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 18. 4. 2024
Parlament schválil návrh zákona o sociálnom poistení, ktorý upravuje trináste dôchodky. Zákon však zmenil aj podmienky odchodu do predčasného dôchodku. Je známe nová suma, ktorú si v decembri pripíšu poberatelia starobných dôchodkov.
Nové sumy trinástych dôchodkov sú tu. Minister Tomáš ukázal, o koľko si dôchodcovia prilepšia
Minister práce a sociálnych vecí SR Erik Tomáš (Hlas-SD)
Zdroj: Reprofoto: Hlas-SD

Starobní dôchodcovia a ďalší poberatelia dôchodkov dostanú v decembri tohto roka trinásty dôchodok vo výške 606,30 eura. Celkové náklady na jeho vyplatenie dosiahnu 828 miliónov eur, avšak tento údaj nezohľadňuje čisté náklady. Informoval o tom minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) na tlačovej konferencii.

Parlament vo štvrtok 18. apríla 2024 schválil novelu zákona, podľa ktorej sa nebude 13. dôchodok  považovať za sociálnu dávku a stáva sa plnohodnotnou dôchodkovou dávkou, ktorú bude vyplácať Sociálna poisťovňa podobne ako ostatné dôchodky.

Výpočet 13. dôchodku

Ďalšie kalkulačky

Erik Tomáš zdôraznil, že trinásty dôchodok bude vyplatený aj bývalým príslušníkom bezpečnostných zborov a zohľadní aj potreby invalidných seniorov. „Vláda má možnosť v priebehu roka vyplatiť časť trinásteho dôchodku skôr, ak to okolnosti vyžadujú," povedal Tomáš.

Podľa ministra bude trinásty dôchodok tento rok financovaný z viacerých zdrojov, vrátane Sociálnej poisťovne, a predpokladá sa, že štátny rozpočet získa späť približne 100 miliónov eur prostredníctvom dane z pridanej hodnoty (DPH). „Čisté náklady na tento rok predstavujú 400 miliónov eur," uviedol Tomáš.

Trinásty dôchodok je teraz stanovený na úrovni priemerného dôchodku minulého roka, čo má reflektovať zásady zásluhovosti a solidarity. "Takto získajú rovnakú sumu aj dôchodcovia s nižšími aj vyššími príjmami," vysvetlil Tomáš.

Nové sumy 13. dôchodkov na rok 2024

Pre každý typ dôchodku je stanovená pevná suma 13. dôchodku:
 
  • Poberatelia riadneho starobného dôchodku dostanú 606,30 eur
  • Poberatelia predčasného starobného dôchodku 635,50 eur
  • Poberatelia invalidného dôchodku do 70 % 300 eur
  • Poberatelia invalidného dôchodku 70 % 493,80 eur
  • Poberatelia vdoveckého dôchodku 300 eur
  • Poberateľky vdovského dôchodku 339 eur
  • Poberatelia sirotského dôchodku 300 eur
 
V prípade poberania viacerých typov dôchodkov sa berie do úvahy len najvyššia suma trinásteho dôchodku. Napríklad ak niekto poberá predčasný starobný dôchodok a zároveň invalidný dôchodk, dostane sumu 13. dôchodku naviazanú len na starobný dôchodok.

Podľa novej legislatívy bude suma trinásteho dôchodku každoročne stanovená osobitne pre každý typ dôchodkovej dávky. Táto suma bude zodpovedať priemernej mesačnej výške príslušného dôchodku za celý predchádzajúci kalendárny rok. V prípade, že priemerná výška dôchodku bude nižšia ako 300 eur, suma trinásteho dôchodku bude nastavená na minimálne 300 eur.

Okrem pravidiel pre 13. dôchodok sa budú meniť aj podmienky získania predčasného dôchodku. Podmienku odpracovania 40 rokov poslanci naviazali na zmenu strednej dĺžky života. To znamená, že požiadavka odpracovaných 40 rokov sa bude postupne predlžovať.

Čo sa týka predčasnej penzie, tá bude znížená o 0,5 percenta za každý mesiac, ktorý chýba do dosiahnutia štandardného dôchodkového veku. Tieto zmeny nadobudnú účinnosť 15. mája. Žiadosti o predčasnú penziu podané pred týmto dátumom budú posudzované podľa doterajších pravidiel.
Návrhy boli schválené v pozmeňujúcom návrhu poslankýň Zdenky Mačicovej, Dagmar Kramplovej a Michala Stušku z politického hnutia Hlas.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

20. 5. 2024 | Redakcia

Peniaze z 2. piliera nech sa radšej investujú u nás, ako v USA, hovorí minister Tomáš

Dane sa zvyšovať nebudú, ale je možné že pribudnú úplne nové dane. Povedal to minister práce Erik Tomáš. Zároveň prisľúbil, že vláda nebude brať ľuďom nasporené peniaze v druhom pilieri.... celý článok

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Rodičovský dôchodok sa blíži. Čoskoro sa začne vyplácať po novom

Sociálna poisťovňa čoskoro začne vyplácať rodičovské dôchodky za rok 2024, čo prinesie významnú finančnú podporu pre dôchodcov, ktorí vychovali deti. Tento nový systém prináša viacero... celý článok

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

17. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Hýčkanie a opatera pre slovenských dôchodcov: Od tohto dátumu si výrazne prilepšia

Byť dôchodcom na Slovensku v roku 2024 je ako vyhrať v lotérii. Tým, čo šli do predčasného dôchodku pred viac ako rokom, sa prepočítajú sumy. Od júla ich čaká valorizácia a v decembri... celý článok

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

13. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

PREHĽAD zmien v predčasných dôchodkoch od 15. mája 2024

Od 15. mája 2024 vstupujú do platnosti zmeny v dôchodkovom systéme. Predčasné dôchodky budú pre mnohé mladšie generácie nedostupné. Zároveň sa mení spôsob výpočtu ich výšky.

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

10. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Prehľad: Týchto dôchodcov štát v roku 2024 zasype peniazmi

Dôchodcom, ktorí dostávajú štedré penzie, štát ešte pridá. Reč je o výsluhových dôchodkoch, ku ktorým sa pridáva starobná penzia a tučný trinásty dôchodok.