Podnikateľ na materskej: Čo sa oplatí a čo nie?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 28. 5. 2019
Ak sa rozhodne podnikateľ pre dieťa, platia pre neho úplne iné pravidlá ako pre zamestnanca. Nemá nárok na materskú dovolenku, ale materské sa mu oplatí dvakrát.
Podnikateľ na materskej: Čo sa oplatí a čo nie?

Zdroj: Shutterstock

Živnostník nemá nárok na materskú dovolenku

Materská dovolenka platí pre ženy aj mužov, ale iba v prípade, že sú zamestnancami. Živnostník nemá nárok na klasickú dovolenku a teda nemá nárok ani na trojročnú materskú dovolenku v práci. SZČO žiadneho zamestnávateľa nemá. Takže mu dovolenku nemá oficiálne kto udeliť. Na druhej strane môže podnikateľ ostať s dieťaťom doma ľubovoľne dlho. Pol roka alebo aj päť rokov. Záleží len na ňom, koľko voľna si sám udelí.

Právo na materskú dávku má aj živnostník

Hoci SZČO nemá nárok na nejaké garantované voľno, aj jemu vzniká nárok na materské. Nie však automaticky. Ak chce poberať materské, musí splniť niekoľko podmienok. Musí byť v deň začatia poberania materského nemocensky poistený, alebo byť v ochrannej lehote po skončení nemocenského poistenia, pričom poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch. V prípade SZČO je ďalšou podmienkou absencia dlhov na poistnom voči Sociálnej poisťovni počas piatich rokov. Toleruje sa iba nedoplatok, ktorý nepresiahne výšku 5 eur.

 

Ako vysoké je materské pre podnikateľa?

V prípade živnostníka a zamestnanca sa výška materského nijako nelíši. Ide o 75 % denného vymeriavacieho základu. Tu je však často rozdiel medzi zamestnancom a podnikateľom. SZČO obvykle svoje výdavky optimalizuje, čím znižuje svoj vymeriavací základ. Preto sa pri plánovaní odchodu na materskú oplatí neznižovať príliš daň a radšej zvýšiť vymeriavací základ.

Pretože spravidla je rozhodujúcim obdobím na zistenie denného vymeriavacieho základu predchádzajúci kalendárny rok. Prílišnou optimalizáciou sa tak môžete pripraviť o financie, ktoré by vám boli vyplácané počas 34 týždňov v podobe materského. Je preto vhodné pri plánovaní rodičovstva plánovať aj výšku materského, ktorú môže podnikateľ ovplyvniť viac ako zamestnanec. Maximálne materské pre rok 2019 je však v sume 1 458,50 eur.

Čo ak nemáte nárok na materské?

Ak z niektorého dôvodu nesplníte nárok na materské, automaticky môžete požiadať o vyplácanie rodičovského príspevku, na ktorý máte nárok v každom prípade. Tento príspevok vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a zabezpečíte si ho vyplnením žiadosti od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodilo a dostávať ho budete do troch rokov veku. Od januára 2019 je jeho výška 220,70 eur. Výška tohto príspevku je stanovená štátom a nemá na ňu vplyv vymeriavací základ podnikateľa.

Podnikať môžete aj popri materskom aj rodičovskom

SZČO nemá žiadne obmedzenia v podnikaní. Podnikanie nemusí vôbec prerušiť a nezáleží ani na výške jeho príjmu. Môže poberať materské a zároveň podnikať rovnako ako dovtedy, bez toho, aby musel prerušiť alebo pozastaviť živnosť. Tak isto od roku 2011 má nárok aj na poberanie rodičovského príspevku pri súčasnom príjme z podnikania.

Ak si napríklad otec podnikateľ chce uplatniť materské, matka nemusí ísť do práce. Musí jedine požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o odobratie rodičovského príspevku z dôvodu, že si chce otec uplatniť materské. Rodičovská dovolenka jej však môže trvať naďalej až do troch rokov veku dieťaťa. To je výhodné najmä vtedy, ak si otec podnikateľ uplatní materské, ale zároveň podniká a nemusí platiť odvody.

Odvody počas materskej a rodičovskej dávky

Výhodou, ktorú má podnikateľ počas starostlivosti o dieťa je práve odpustenie odvodov. Teda finančnú situáciu si zlepší dvakrát. Počas poberania materského je podnikateľ oslobodený od povinnosti platiť odvody do Sociálnej poisťovne a rovnako v čase poberania materského nemusíte do zdravotnej poisťovne platiť minimálny mesačný preddavok v tohtoročnej sume 66,78 eura.

Čiže len na odvodoch podnikateľ ušetrí v roku 2019 minimálne 66,78 eura na zdravotnom poistení a 158,11 eura na sociálnom poistení, plus dostáva materské a môže mať plný príjem z podnikania. Povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne sa však obnoví po skončení poberania materskej dávky.

Podnikateľ, ktorý poberá rodičovský príspevok už odvody do Sociálnej poisťovne platiť musí. V takom prípade už pre neho platia rovnaké pravidlá, ako keby rodičovský príspevok nepoberal. Čo sa týka zdravotnej poisťovne, tam ostávajú pre živnostníka rovnaké pravidlá ako počas poberania materského.

Anketa

Čerpali ste už nejaké dávky?

Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+5
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register, ponuky práce