Použitie súkromného auta na služobnú cestu: Koľko dostanete?

Daniel Výcha | rubrika: Článok | 30. 6. 2022
Poslal vás zamestnávateľ na služobnú cestu? Jedna z otázok, ktoré v tomto prípade treba vyriešiť, je spôsob dopravy. Na tento účel sa často využíva verejná doprava alebo firemné auto. Je tu však aj ďalšia možnosť – súkromné vozidlo. Veď prečo by ste nemohli ísť vo vlastnom aute, keď ste naňho zvyknutí a je pre vás najpohodlnejšie? V tomto článku nájdete všetko, čo pred služobnou cestou v súkromnom aute potrebujete vedieť.
Použitie súkromného auta na služobnú cestu: Koľko dostanete?

Zdroj: Shutterstock

Potreba písomnej dohody

Ak ste si mysleli, že stačí prísť za šéfom a oznámiť mu použitie vlastného auta, musíme vás sklamať. Zamestnanec môže na účel služobnej cesty využiť súkromné vozidlo iba vtedy, keď o tom bola uzatvorená písomná dohoda. Tá sa môže týkať jednej konkrétnej cesty alebo sa dá uzatvoriť na dlhšiu dobu.

V dohode musia byť presne špecifikované podmienky použitia súkromného vozidla na služobné cestovanie. Mala by preto obsahovať tieto údaje:

 • identifikačné údaje zamestnávateľa a zamestnanca,
 • identifikačné údaje vozidla,
 • sadzba na výpočet náhrady za opotrebovanie vozidla,
 • spôsob výpočtu sumy za minuté palivo (napríklad dĺžka trasy, ak je vopred určená),
 • dodatočné úpravy a podmienky (potreba havarijného poistenia, úprava povinnosti platenia spoluúčasti…).

Čo preplatí zamestnávateľ?

V prvom rade vás asi bude zaujímať otázka, či je použitie vlastného auta na pracovné účely aspoň trochu výhodné. Odpoveď závisí od vašej konkrétnej situácie, najmä od auta. Ak zamestnávateľ so zamestnancom uzatvorí dohodu o použití súkromného vozidla, je povinný mu zaplatiť:

 • cenu za spotrebované palivo,
 • náhradu za opotrebovanie vozidla,
 • v prípade nehody rozdiel medzi celkovou výškou škody a plnením havarijného poistenia, ak nebolo dohodnuté inak.

Preplatenie paliva

Možno si hovoríte, že na výpočte ceny spotrebovaného paliva nie je nič komplikované. Stačí natankovať pred odjazdom, po návrate, a zaplatenú sumu si vypýtať od zamestnávateľa. Situácia je však komplikovanejšia.

Pri uzatváraní dohody je dobré určiť trasu služobnej cesty. Získate tak presný počet kilometrov, od ktorého sa budete vedieť odraziť pri ďalších výpočtoch. Na výslednú sumu za spotrebované palivo vplývajú tieto faktory:

 • dĺžka trasy v kilometroch,
 • priemerná spotreba paliva udávaná v technickom preukaze použitého vozidla,
 • cena za liter paliva – závisí na dohode so zamestnávateľom, či budete brať do úvahy cenu z dokladu o platbe na konkrétnej čerpacej stanici, alebo priemernú cenu pre daný týždeň z webu Štatistického úradu SR.

Čísla dosadíte do vzorca, z ktorého dostanete výslednú cenu spotrebovaného paliva:

(dĺžka trasy v km) * (spotreba z TP v l/100km) * (cena za liter paliva v €)

Zamestnávateľ vám teda palivo preplatí. Avšak myslite na to, že preplatí iba nutné minimum, keďže spotreba udávaná v technickom preukaze býva počítaná v ideálnych podmienkach.

Náhrada za opotrebovanie vozidla

Od 1. 5. 2022 došlo k zmene v zákone v súvislosti so sadzbou na výpočet cestovných náhrad pri použití súkromného vozidla. Výška náhrady sa počíta tak, že za každý prejdený kilometer dostanete fixnú sumu. Vzhľadom na rast cien vozidiel v poslednom období sa po necelých 3 rokoch táto sadzba zvýšila na:

 • 0,213 € na kilometer jazdy pre dvojstopové vozidlá (autá),
 • 0,059 € na kilometer jazdy pre jednostopové vozidlá (motorky, skútre).

Výpočet výslednej sumy je veľmi jednoduchý – stačí vynásobiť dĺžku trasy v kilometroch príslušným číslom podľa toho, aké vozidlo použijete.

Sadzba je teda rovnaká, a to bez ohľadu na to, či auto vyšlo z predajne deň pred odchodom na služobnú cestu, alebo ide o 8-ročnú jazdenku kúpenú z bazáru. Z toho vyplýva, že čím novšie auto máte, tým menej výhodné je použiť ho na služobné účely. Cena nového vozidla klesá oveľa rýchlejšie, takže náhrada za opotrebovanie vám nepokryje reálne straty na jeho hodnote.

Čo v prípade nehody?

Premávka je nevyspytateľná a do nehody sa môžete dostať kedykoľvek, vrátane služobnej cesty. Pre tieto prípady je potrebné mať uzatvorenú písomnú dohodu o použití súkromného auta. Bez nej by sa nehoda riešila rovnako, ako keby ste nabúrali cestou na nákup – teda celá zodpovednosť je na vás a od zamestnávateľa nemusíte dostať ani cent.

Ak však súkromné vozidlo používate s písomným súhlasom zamestnávateľa a počas služobnej cesty vám na aute vznikne škoda následkom dopravnej nehody, hradí ju v celom rozsahu zamestnávateľ. Uzatvorením dohody o použití vášho auta bez podmienky havarijného poistenia sa vystavuje zbytočnému riziku platenia všetkých opráv.

Z toho dôvodu je vysoko nepravdepodobné, že by vám umožnil použiť súkromné vozidlo bez uzatvoreného havarijného poistenia. V žiadnom zákone túto podmienku nenájdete, takže havarijná poistka nie je nutná. Zamestnávateľ by sa však zbytočne vystavoval riziku preplácania kompletného rozsahu škôd.

Pokiaľ sa vaše vozidlo poškodí v dopravnej nehode a máte uzatvorené havarijné poistenie, môžu nastať dve situácie. Ak poistné plnenie pokryje celý rozsah škôd, auto si dáte opraviť a sumu preplatí poisťovňa. Ak by však poistné plnenie nestačilo, vtedy sa môžete vďaka uzatvorenej dohode o použití súkromného vozidla obrátiť na zamestnávateľa, ktorý vám podľa dohody doplatí chýbajúcu čiastku.

Chceš si požičať?

Chcem si požičať

Požiadaj o úver za pár minút cez apku alebo si dohodni stretnutie v pobočke, kde ti poradíme aj s refinancovaním.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

2. 3. 2023 | Daniel Výcha

Zvyšuje sa životné minimum: Koho sa to týka a na čo všetko bude mať vplyv?

16. 02. 2023 NR SR schválila novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Jej hlavným cieľom je čo najefektívnejšie poskytnúť pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Súčasťou novely je aj zmena valorizačného... celý článok

Od novembra platí nárok na otcovské: Kto má naň nárok a ako o dávku požiadať?

8. 11. 2022 | Marek Mittaš

Od novembra platí nárok na otcovské: Kto má naň nárok a ako o dávku požiadať?

Medzi dávkami, ktoré vypláca Sociálna poisťovňa, sa od 1. novembra 2022 objavilo otcovské. Cieľom tejto dávky je podporiť otcov v tom, aby mohli tráviť čas so svojím novonarodeným dieťaťom.... celý článok

Ste zdravotne postihnutá SZČO? Máte nárok na 1 000 eur pre asistenta

14. 10. 2022 | Barbora Magočová

Ste zdravotne postihnutá SZČO? Máte nárok na 1 000 eur pre asistenta

Príspevok na činnosť pracovného asistenta je pomerne vysoká forma podpory, ktorá môže pomôcť hneď dvom ľuďom. Zdravotne postihnutá osoba sa vďaka nemu môže aktívne zárobkovo realizovať;... celý článok

Porovnanie výšky výživného v SR a ČR + návod na jeho výpočet

11. 10. 2022 | Barbora Magočová

Porovnanie výšky výživného v SR a ČR + návod na jeho výpočet

České ministerstvo spravodlivosti nedávno zverejnilo nové tabuľky, ktoré majú pomôcť s výpočtom výživného. Na Slovensku podobná iniciatíva zatiaľ chýba; konkrétne čísla treba prácne... celý článok

Na aké dávky bude mať rodič nárok v roku 2023?

10. 10. 2022 | Redakcia

Na aké dávky bude mať rodič nárok v roku 2023?

Každý rodič vie, že starostlivosť o deti sa dokáže podpísať na rodinnom rozpočte. Tu je prehľad príspevkov a dávok, ktoré vám v roku 2023 pomôžu s výdavkami na nového člena rodiny. celý článok