Štát poskytuje málo známy príspevok. Najmä rodičom pomôže v ťažkých časoch

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 29. 4. 2024
Takzvané ošetrovné si môžu nechať vyplatiť napríklad rodičia chorých detí, ale aj ľudia, ktorí sa dlhodobo starajú napríklad o starých rodičov. Po novom sa dá vybaviť aj elektronicky.
Štát poskytuje málo známy príspevok. Najmä rodičom pomôže v ťažkých časoch

Zdroj: DALL·E/IS

Štát vypláca príspevok, na ktorý rodičia či starí rodičia veľakrát zabúdajú. Na jar, keď sa často mení počasie, bývajú deti viac choré, ako obvykle. Pre rodičov to predstavuje ťažké obdobie, kedy sú nútení ostať s deťmi doma. Sociálna poisťovňa im však môže tento čas čiastočne vykompenzovať. Ako uvádza Sociálna poisťovňa na svojej stránke, rodičia a ďalšie osoby majú nárok na finančnú podporu známu ako „ošetrovné“. Vzťahuje sa nielen na ošetrovanie chorých detí.

Ako vysvetľuje Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne, „ošetrovné sa poskytuje poistencovi, ktorý sa musí osobne a na plný úväzok venovať ošetrovaniu dieťaťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku, alebo v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu až do osemnásteho roku veku.“ Zásadnou podmienkou je, že ošetrovateľ musí byť nemocensky poistený a musí splniť ďalšie kritériá, ako je napríklad doloženie dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa, alebo potvrdenie lekárom o nutnosti osobnej starostlivosti.

 

Kto môže byť ošetrovanou osobou?

Na účely získania dávky môžete ošetrovať:

 • chorého príbuzného v priamom rade (rodič – dieťa, starý rodič – vnúča, prastarý rodič – pravnúča),
 • choré dieťa, ktoré nie je vaším príbuzným v priamom rade (napr. dieťa osvojené alebo zverené do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu, prípadne vlastné alebo osvojené dieťa manžela/manželky)
 • chorého súrodenca,
 • chorého manžela (manželku) alebo
 • chorého rodiča manžela (manželky).

Ku vzniku nároku na ošetrovné budete potrebovať potvrdenie príslušného lekára o tom, že zdravotný stav ošetrovanej osoby:

 • nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou (ďalej len „krátkodobé ošetrovné“) alebo
 • vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou z dôvodu potreby poskytovania osobnej starostlivosti v prirodzenom prostredí osoby

Kto má nárok na ošetrovné?

Nárok na ošetrovné (krátkodobé aj dlhodobé) má:

 • zamestnanec,  
 • povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO),
 • dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPO),  
 • fyzická osoba, ktorej vznikla potreba osobného a celodenného ošetrovania alebo osobnej a celodennej starostlivosti po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Ako si vybaviť ošetrovné

Sociálna poisťovňa rozlišuje medzi krátkodobým a dlhodobým ošetrovným. Krátkodobé ošetrovné pokrýva situácie vyžadujúce osobnú a celodennú starostlivosť, zatiaľ čo dlhodobé ošetrovné je potrebné v prípadoch, kedy starostlivosť trvá viac ako 30 dní alebo pri ošetrovaní pacientov v paliatívnej starostlivosti.

Proces získania ošetrovného začína vyplnením Žiadosti o ošetrovné, ktorú musí schváliť príslušný lekár. Zamestnanci musia získať potvrdenie aj od svojho zamestnávateľa. Žiadosť sa následne odosiela do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne. Ak dôjde k uzavretiu školy (napríklad z dôvodu chrípkových prázdnin) alebo inému významným zmenám, je potrebné to oznámiť poisťovni.

Na uľahčenie celého procesu je možné využiť elektronické služby na portáli slovensko.sk, kde môžu poistenci odoslať skenované žiadosti a tlačivá. Takto modernizovaný proces zjednodušuje administratívu a umožňuje efektívnejšie spracovanie požiadaviek na ošetrovné.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Účet s bonusom až do 60 €

Chcem bonus

Založte si Účet pre zelenší svet online – kvôli prírode aj pre seba! Na 12 mesiacov zadarmo a s podporou enviroprojektov.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+1
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Štát plánuje zdvojnásobiť zvláštny príspevok pre deti s ŤZP

15. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Štát plánuje zdvojnásobiť zvláštny príspevok pre deti s ŤZP

Opatrovatelia detí s ťažkým zdravotným postihnutím dostávajú do 18 rokov veku dieťaťa okrem štandardného príspevku na opatrovanie ešte aj príplatok. Ten sa má po novom zdvojnásobiť... celý článok

Možno ste sa nevedomosťou pripravili až o 1 120 eur od štátu

12. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Možno ste sa nevedomosťou pripravili až o 1 120 eur od štátu

Slovenské rodiny sa nevedomosťou pripravujú o naozaj tučný príspevok až do výšky 1120 eur. Oplatí sa však len veľmi špecifickej skupine matiek.

Materská 2024: Pozor na banálnu chybu, môžete prísť o celú dávku od štátu

9. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Materská 2024: Pozor na banálnu chybu, môžete prísť o celú dávku od štátu

Do nemocenského poistenia sa od roku 2024 ráta aj doba štúdia. Mnohé mladé ženy tak majú nárok na materskú dávku aj vtedy, ak otehotneli ešte počas štúdia. Mnohé sa však nevedomosťou... celý článok

„Zabudnutý benefit“ čaká zmena: Až 275 eur na dovolenku pre tisíce Slovákov

21. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

„Zabudnutý benefit“ čaká zmena: Až 275 eur na dovolenku pre tisíce Slovákov

Rekreačné poukazy, ktoré si uplatňujú zamestnanci, majú byť dostupnejšie pre širšie skupiny ľudí. Parlament má na stole zákon, ktorý by upravil použitie takzvaných rekreačných poukazov.... celý článok

Stovky eur navyše. Predčasný dôchodok bude v roku 2024 ešte výhodnejší, na 2025 sa čakať neoplatí

16. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Stovky eur navyše. Predčasný dôchodok bude v roku 2024 ešte výhodnejší, na 2025 sa čakať neoplatí

Oplatí sa ísť do predčasného starobného dôchodku v tomto roku, alebo je lepšie si počkať na rok 2025? Bývalý minister práce Jozef Mihál v tom má jasno. Rozdiel ráta v stovkách eur.