Je povinnosť platiť daň z príjmov z práce na lodi?

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 18. 11. 2009
Prinášame vám zaujímavé otázky a odpovede z daňovej poradne. Ak nemáte jasno vo svojich daniach, neváhajte sa opýtať. Radi vám poradíme!
Je povinnosť platiť daň z príjmov z práce na lodi?

Zdroj: Shutterstock

Práca na lodi

Otázka:

Dobrýdeň. Chcem sa spýtať. Ak ma niekto odpracovaných 11 sezón, podotýkam sezón nie rokov, na riečnych výletnych lodiach, je povinný zaplatiťdaň z príjmu Slovenskej republike? Pokiaľ viem, zamestnávatelia odvádzali dane v danom štáte, v ktorom bola postavená zmluva. Ďakujem.

 

Odpoveď:

Dobrý deň. Pre posúdenie odpovede na Vašu otázku je potrebné mať viaceré informácie, napr. : 

  • predpokladám, že Vaša práca je ako závislá činnosť
  • v ktorom štáte má zamestnávateľ sídlo,
  • okrem prijmu z práce na lodi máte či nemáte aj ďaľšie primy,
  • je vidno, že i zamestnávateľ rozlišoval prijem podľa štátov. Potom je potrebné rozlíšiť, či SR má alebo nemá s príslušným štátom uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá okrem zákona o daniach z prijmov určuje pravidlá pre postup vo Vašom prípade, a možno ešte ďaľšie doplňujúce informácie. 
Preto by som Vám doporučil vyhľadať odborníka - poradcu vo Vašej pôsobnosti a poradiť sa.

 

Na koľko dní dovolenky vzniká nárok pri práci na polovičný úväzok?

Otázka:

Dobrýdeň, pracujem na polovičný úväzok t.j. 20 hod.týždenne.Sozamestnávateľom som sa dohodla, že budem pracovať 4 dni po 5 hodín ajeden deň budem mať volný. Mám nárok na celú dovolenku,alebo midovolenka bude krátená?

 

Odpoveď:

Dobrýdeň. Otázka krátenia dovolenky je riešená v § 109 zákona č. 311/2001Z.z. Podľa môjho názoru budete mať nárok na alikvótnu časť základnejvýmery dovolenky zodpovedajúcu pracovnému úväzku dohodnutého sozamestnávateľom. 

 

Svoju otázku do daňovej poradne môžete bezplatne vložiť tu.

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register