Zákonná dovolenka – v USA žiadna, v Dánsku 30 dní

Petr Gola | rubrika: Článok | 12. 5. 2009
Nároky na zamestnancov vo všetkých krajinách sveta rastú. Únava z práce postihuje čím ďalej viac zamestnancov.
Zákonná dovolenka – v USA žiadna, v Dánsku 30 dní

Zdroj: Shutterstock

Európania sa môžu aspoň tešiť zo zákonom stanovenej dovolenky, ktorá je vo všetkých členských krajinách EU dlhšia než 20 dní, v mnohých vyspelých krajinách sveta je polovičná. Ako je to s dovolenkou vo svete?

Mnohým ľuďom práca zaberá čím ďalej, tým viac času a síl. Dovolenka je preto úplne nevyhnutná, aby si telo oddýchlo a nabralo nových síl do ďalšej práce. Platená dovolenka na zotavenie v jednotlivých krajinách sveta je jedným z najvýznamnejších zákonných nárokov zamestnanca v pracovnom pomere.

Minimálna dovolenka je najvyššia v EU

V priloženej tabuľke je pri všetkých krajinách uvedená minimálna zákonom stanovená dovolenka. V jednotlivých krajinách je zákonom stanovená inak. Niekde v týždňoch, niekde v pracovných dňoch a niekde v kalendárnych dňoch. Pre lepšiu prehľadnosť je tak pri všetkých krajinách uvedená v pracovných dňoch (t.j. 4 týždne boli pre zjednodušenie prevedené na 20 dní). V niektorých krajinách sa počet dní dovolenky zvyšuje s počtom odpracovaných rokov či vykonávanej profesii. Napr. v Poľsku sa základná minimálna dovolenka 20 dní po odpracovaní 10 rokov v zamestnaneckom pomere. V niektorých krajinách sa dovolenka líši podľa jednotlivých regiónov. Napr. v Kanade sa líši podľa jednotlivých štátov od 10 po 15 dní.

Najdlhšia dovolenka je v Dánsku

Vôbec najdlhšiu dovolenku si môžu užívať občania v Saudskej Arábii a Dánsku (30 dní). Európske firmy často ponúkajú o týždeň dlhšiu dovolenku než je zákonom stanovená a ďalej majú v mnohých krajinách starší občania nárok na dodatkové dni dovolenky. V Nemecku niektoré firmy ponúkajú 6 týždňové čerpanie dovolenky, rovnaká situácia je i v Škandinávii, kde nie je ničím neobvyklým 6 týždňov dovolenky v domácich firmách.

Jednoznačne však platí, že z najdlhšej dovolenky sa môžu radovať občania členských krajín EU. Je tu neporovnateľne vyššia než v Ázii a ďalších krajinách sveta. Prepracovaná sociálna politika a pracovné prostredie je jednou z európskych vymožeností. Sociálne istoty a zabezpečenie zamestnancov v členských krajinách Európskej únie je na veľmi vysokej úrovni. Vôbec najlepšie sú na tom občania Škandinávie, kde je pracovné prostredie (t.j. vrátane počtov dní dovolenky) pre zamestnancov najpriaznivejšie. Štát i európske spoločnosti považujú dĺžku dovolenky za motivujúcu. A pracujúci si zase váži zamestnanie v podniku, kde panujú dobré pracovné podmienky. Škandinávske krajiny Švédsko a Dánsko majú taktiež najvyššiu hodinovú mzdu v EU.

USA - zákon na dovolenku nepamätá

Jedinou krajinou, kde nie je zákonom upravená dĺžka dovolenky, sú Spojené štáty Americké. Zmluvnú voľnosť medzi zamestnávateľom a zamestnancom je tu jednoznačne najvyššia na svete. Počet ponúkaných dní dovolenky, tak môže hrať veľmi významnú úlohu pri výbere zamestnávateľa. Väčšina zamestnávateľov má totiž svoje vlastné pravidlá pre čerpanie dovolenky svojimi zamestnancami.

A ako to teda s dovolenkou vypadá v USA v praxi?

  • 1 % občanov má viac než 25 dní dovolenky za rok
  • 12 % občanov má 21 až 25 dní dovolenky za rok
  • 17 % občanov má 16 až 20 dní dovolenky za rok
  • 30 % občanov má 11 až 15 dní dovolenky za rok
  • 40 % občanov má menej než 11 dní dovolenky za rok

Pracovné podmienky sú v Európe a v USA značne rozdielna a pracovná zmluva je tu veľmi dôležitým dokumentom. Zatiaľ čo napr. v Česku ale na Slovensku zamestnanec jedná so zamestnávateľom predovšetkým o výške mzdy, tak v USA je potrebné dojednať si dovolenku, výpovednú dobu a iné dôležité náležitosti, ktoré sú v Česku upravené záväznou normou pre zamestnávateľov i zamestnancov - zákonníkom práce.

Ázia – takmer žiadna dovolenka

Najkratšiu dovolenku majú zamestnanci v ázijských krajinách. Napr. v Japonsku však došlo v posledných rokoch k ich predĺženiu. Dôvodom bol rastúci počet úmrtia v dôsledku prepracovanosti (karoshi problém). V Japonsku je tak základná dovolenka 18 dní, ale v niektorých firmách je dokonca 25 dňová dovolenka. Len vo vyššie zmieňovanej dĺžke dovolenky je obrovský rozdiel napr. medzi Hongkongom a Dánskom - 23 dní za rok. Bežnou praxou v azijských krajinách je, že zamestnanci ani nevyužívajú svoj zákonný nárok a celú dovolenku za rok ani nevyčerpajú. V Európe je súčasne menej presčasových hodín než v Ázii, občania tu tak strávnia neporovnateľne viac času v práci za rok než Európania.

A ako je to v Česku?

Základná výmera dovolenky robí v Českej republike podľa zákonníka práce 4 týždne. Táto základna výmera dovolenky platí pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na vek a dĺžku trvania ich zamestnania. Dĺžku dovolenky je však môžné u podnikateľských subjektov predĺžiť v kolektívnej zmluve o ďalšie týždne. V mnohých českých firmách tak majú zamestnanci nárok na 5 týždňov dovolenky. Pre nepodnikateľské subjekty je dokonca dovolenka predĺžená o jeden týždeň priamo zo zákona. Pedagogickí pracovníci majú nárok na 8 týždňov dovolenky. Pokiaľ pracovný pomer zamestnance netrval celý rok, má zamestnanec nárok na pomernú časť dovolenky, a to za každý celý kalendárny mesiac trvania pracovného pomeru. Zamestnávateľ určuje dobu čerpania dovolenky v pláne dovoleniek a môže určiť celozávodnú dovolenku.

Tabulka: Minimální počet dní dovolené ve světě (stanoveno zákonem, ve dnech)

KrajinaMinimálna dovolenka stanovená zákonom (v dňoch)
USA0
Filipíny5
Mexiko6
Hongkong7
Singapur7
Taiwan7
Malajzia8
Kanada10
Korea10
Vietnam10
Čína11
Turecko12
Argentína14
Austrália14
Bahamy14
Kostarika14
Ekvádor14
Guatemala14
Paraguay14
Peru14
Chorvatsko18
Japonsko18
Ukrajina18
Belgicko20
Brazília20
Bulharsko20
Česko20
Cyprus20
Nemecko20
Grécko20
Maďarsko20
Írsko20
Taliansko20
Lotyšsko20
Litva20
Holandsko20
Nový Zéland20
Poľsko20
Rusko20
Srbsko20
Slovensko20
Švajčiarsko20
Rumunsko21
JAR21
Portugalsko22
Španielsko22
Veľká Británia24
Nórsko25
Rakúsko25
Malta25
Fínsko25
Francúzsko25
Švédsko25
Estónsko28
Dánsko30
Saudská Arábia30

Pramene:

  • Europaesiche Komission: „Gegenseitiges Informationssystem zur sozialen Sicherheit, soziale Schierheit in den Mitgliedstaaten der Europaeischen Union“
  • IW - list of statutory minimum employment leave by country

 

 

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Najobľúbenejší fitness doplnok čaká radikálne zdraženie. Môže za to chystaná „daň z cukru“

2. 5. 2024 | Ivana Sladkovská

Najobľúbenejší fitness doplnok čaká radikálne zdraženie. Môže za to chystaná „daň z cukru“

Takzvaná daň z cukru nezasiahne len colové nápoje či napríklad instantné kakaové nápoje. Predraží aj proteínové prášky, ktoré sú sladené umelými sladidlami. Podľa Branislava Gröhlinga... celý článok

Daňová licencia sa vracia. Slovenské firmy povinne zaplatia až do 4 000 eur

23. 4. 2024 | Ivana Sladkovská

Daňová licencia sa vracia. Slovenské firmy povinne zaplatia až do 4 000 eur

Slovenské firmy tento rok podávajú posledné daňové priznanie bez takzvanej daňovej licencie. Minimálna daň platí pre všetky firmy, aj pre takzvané spiace eseročky. Odvíja sa od výnosov.... celý článok

Dividendy v daňovom priznaní

27. 3. 2024 | Redakcia

Dividendy v daňovom priznaní

Čo sú dividendy, ako sa vyplácajú a ako ich zdaniť? Informácie sme pripravili v prehľadnom článku.

Daňové priznanie za rok 2023: Najčastejšie otázky a odpovede

26. 3. 2024 | Redakcia

Daňové priznanie za rok 2023: Najčastejšie otázky a odpovede

Pri vypĺňaní daňového priznania často nastáva situácia, kedy si daňovník nevie rady a hľadá odpovede. Preto sme pripravili prehľadný zoznam najčastejších otázok a odpovedí.

Odklad daňového priznania. Ako postupovať a kedy sa oplatí?

12. 3. 2024 | Redakcia

Odklad daňového priznania. Ako postupovať a kedy sa oplatí?

Nestíhate podať daňové priznanie? Odložte si jeho podanie o pár mesiacov. Aké sú podmienky odkladu a ako ho podať správne?