Návod, ako poukázať 2 % z dane v daňovom priznaní

Roland Regely | rubrika: Článok | 26. 2. 2019
Aj tento rok si môžete vybrať, ktorej neziskovej organizácii alebo občianskemu združeniu venujete dve percentá zo svojich daní. Pripravili sme návod ako na to, ak ste zamestnanec, fyzická osoba či právnická osoba.
Návod, ako poukázať 2 % z dane v daňovom priznaní

Zdroj: Shutterstock

Podiel zaplatenej dane môžete poukázať len verejnoprávnej neziskovej organizácii, resp. občianskemu združeniu, čo znamená, že prijímateľom nemôžu byť fyzické osoby, podnikateľské subjekty, rozpočtové a príspevkové organizácie, cirkev a záujmové združenia.

Ako poukázať 2 %, keď som zamestnanec

Do 15. februára musíte požiadať svojho zamestnávateľa, aby za vás vykonal ročné zúčtovanie zaplatených preddavkov na daň. Zamestnávateľ vám podľa zákona musí vyhovieť a vy tak obdržíte tlačivo s názvom "Potvrdenie o zaplatení dane".

Z tohto potvrdenia zistíte dátum zaplatenia dane a viete si z neho vypočítať aj 2 % zo zaplatenej dane. Táto suma však musí byť minimálne v hodnote 3 eur. Ak ste však napríklad v roku 2018 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a máte k tomu potvrdenie od dobrovoľníckej organizácie, môžete venovať až 3 % zo svojich zaplatených daní.

Následne vypíšte vyhlásenie, v ktorom uvediete vybraného prijímateľa dane. Uvádzate tam aj sumu, ktorú z vašich daní obdrží. Ak chcete oznámiť prijímateľovi, že ste mu zaslali svoje 2, resp. 3 percentá, zaškrtnite v tlačive príslušný súhlas so zaslaním vašich údajov. Obe tieto tlačivá je potrebné doručiť na daňový úrad do 30. apríla 2019. Daňový úrad prevedie sumu v prospech prijímateľa do 90 dní.

 

Ako poukázať 2 %, keď som živnostník (fyzická osoba)

Fyzická osoba, resp. podnikateľ nemusí vypisovať vyhlásenie, ale všetky údaje o poukázaní dvoch, resp. troch percent zo zaplatených daní uvádza vo svojom daňovom priznaní.

Dve percentá dane musia byť aj v prípade živnostníka aspoň v hodnote 3 eur. Ak ste však napríklad v roku 2018 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a máte k tomu potvrdenie od dobrovoľníckej organizácie, môžete venovať až 3 % zo svojich zaplatených daní, stačí v daňovom priznaní zaškrtnúť príslušné políčko.

Ak chcete oznámiť prijímateľovi, že ste mu zaslali svoje dve resp. tri percentá, zaškrtnite v tlačive príslušný súhlas so zaslaním vašich údajov.

Daňové priznanie je potrebné odovzdať v riadnom termíne, teda do 1. apríla 2019.

Ako poukázať 2 %, keď som právnická osoba (eseročka)

Pri právnických osobách je to trochu inak. Právnické osoby môžu poukázať 1 % (2 %) z dane aj viacerým prijímateľom, minimálna výška v prospech jedného prijímateľa je však 8 eur.

Ak právnická osoba v roku 2018 až do termínu na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v roku 2019, neposkytla finančný dar vo výške minimálne 0,5 % z dane na verejnoprospešný účel, tak môže poukázať iba 1 % z dane – vyznačí v daňovom priznaní, že poukazuje iba 1 % z dane. Ak právnická osoba poskytla vyššie uvedený finančný dar, môže poukázať 2 % z dane.

Rovnako ako v prípade podnikateľov, resp. fyzických osôb, aj právnické osoby poukazujú dve percentá priamo v daňovom priznaní. Ak súhlasíte so zaslaním údajov (obchodné meno alebo názov, sídlo a právna forma) vami určeným prijímateľom, tak zaškrtnite súhlas so zaslaním údajov.

Ak ste si vybrali viacerých prijímateľov, je potrebné, aby ste vložili do daňového priznania ďalší list papiera ako prílohu a uviedli tam analogicky všetky potrebné identifikačné údaje o prijímateľoch a sumu, ktorú chcete v ich prospech poukázať.

Zdroj fotografie: Shutterstock.com

Anketa

Poukazujete 2 % z dane nejakej organizácii?

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+6
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Zabudli ste uviesť príjem v daňovom priznaní? Toto vám hrozí

8. 6. 2023 | Daniel Výcha

Zabudli ste uviesť príjem v daňovom priznaní? Toto vám hrozí

Daňové priznanie je pre mnohých daňovníkov nepríjemnou povinnosťou, s ktorou sa spája množstvo byrokracie. Pri jeho vyplňovaní môže dôjsť k rôznym chybám. Zatiaľ čo na niektoré menšie... celý článok

Čo robiť, ak nepodáte daňové priznanie, ale mali ste ho podať?

24. 3. 2023 | Redakcia

Čo robiť, ak nepodáte daňové priznanie, ale mali ste ho podať?

31. marec je dôležitým dátumom pre toho, kto má povinnosť podať daňové priznanie k tomuto dňu. Je to posledný možný termín, kedy tak môžete urobiť. Čo ale robiť v situácii, keď viete,... celý článok

Nestíhate podať daňové priznanie včas? Aké máte možnosti?

17. 3. 2023 | Marek Mittaš

Nestíhate podať daňové priznanie včas? Aké máte možnosti?

Termín na odovzdanie daňového priznania je do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Za zdaňovacie obdobie 2022 je to teda do 31. 3. 2023. Do tohto termínu je... celý článok

Ako môže každý ušetriť na daniach a legálne

15. 3. 2023 | Redakcia

Ako môže každý ušetriť na daniach a legálne

„Na tomto svete nie je nič isté okrem smrti a daní,“ povedal svojho času Benjamin Franklin. Dane, nech v nás vyvolávajú akékoľvek asociácie, sú dôležité. Financujú totiž chod štátu... celý článok

Prvé daňové priznanie živnostníka: Na čo nezabudnúť?

6. 3. 2023 | Marek Mittaš

Prvé daňové priznanie živnostníka: Na čo nezabudnúť?

Keďže sa blíži koniec marca, pre mnohých živnostníkov to znamená podávanie daňového priznania. V tomto článku nájdete prehľadný súhrn všetkých dôležitých informácií o daňovom priznaní... celý článok