Rady a tipy k daňovému priznaniu: Pomôcka na vyplnenie daňového priznania

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 7. 1. 2019
Mnoho daňovníkov si "robí" svoje daňové priznanie svojpomocne. Prinášame pár rád a tipov, ktoré pomôžu každému, kto vyplňuje daňové priznanie.
Rady a tipy k daňovému priznaniu: Pomôcka na vyplnenie daňového priznania

Zdroj: Shutterstock

Daňové priznanie sú povinní podať daňovníci, ktorých príjem za rok 2018 bol vyšší ako 1 915,01 eura.

Daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2018 sa podáva od 1. januára 2019 do 31. marca 2019. Keďže posledný marcový deň pripadne na nedeľu, môžete daňové priznanie podať ešte v nasledujúci pracovný deň, teda 1. apríla 2019.

V prípade, že už teraz viete, že do konca marca daňové priznanie podať nestihnete, môžete na daňový úrad zaslať oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania. Takto si predĺžite dobu o ďalšie tri mesiace. Pri príjmoch zo zahraničia si môžete predĺžiť dobu na podanie daňového priznania až o šesť mesiacov, teda do konca septembra 2019.

Daňové priznanie môžete podať elektronicky, osobne alebo zaslať poštou na daňový úrad (pobočku alebo kontaktné miesto) podľa miesta trvalého bydliska.

Aj keď ste minulý rok mali nejaké príjmy, nie všetky sa v daňovom priznaní uvádzajú. Od povinnosti platiť daň z príjmu sú niektoré oslobodené úplne, ako materské, rodičovský príspevok a podobne. Niektoré príjmy sú oslobodené čiastočne alebo po splnení určitých podmienok.

Detailnejšie sa o príjmoch oslobodených od dane z príjmu dočítate v článku: Kedy nemusíte podať daňové priznanie k dani z príjmov

Pomôcka na vyplnenie daňového priznania

Foto: Shutterstock

Príjmy zo zahraničia

Veľa mladých ľudí zarába v zahraničí. Obzvlášť pri príjmoch zo štátov Európskej únie by mohlo dôjsť k situácii, kedy sa daňovník stane daňovým rezidentom dvoch štátov.

Príjmy zo zahraničia zdaňujete na Slovensku vtedy, ak ste slovenským daňovým rezidentom. Keď však roky žijete a pracujete v inej krajine, kde máte stredisko životných záujmov, nemuseli by ste na Slovensku podávať daňové priznanie (dochádza k tzv. konfliktu dvojitej rezidencie).

Ak na Slovensku daňové priznanie podávate, môžete predísť dvojitému zdaneniu použitím metódy zápočtu dane zaplatenej v zahraničí alebo metódy vyňatia príjmov, z ktorých už v zahraničí bola daň zaplatená.
Postup, ako zdaňovať príjmy zo zahraničia, uvádzame v našej abecede zo sekcie Dane: Príjmy zo zahraničia

Nezdaniteľné časti základu dane a daňový bonus

Aby ste si mohli uplatniť vo svojom daňovom priznaní daňový bonus, musíte sa starať o dieťa maloleté alebo sústavne sa pripravujúce na povolanie štúdiom. A taktiež musíte mať za rok 2018 príjmy aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, teda 2 880 eur.

Na jedno dieťa za jeden rok môžete získať daňový bonus vo výške 258,72 eur.  V prípade, že si nemôžete uplatniť daňový bonus za celý rok, uplatníte si ho za príslušný mesiac vo výške 21,56 eur (mesačne).

 

Každý daňovník si môže zo svojich aktívnych príjmov odpočítať nezdaniteľnú časť základu dane. Jej maximálna výška je 3 830,02 eur. 

Túto sumu si môžu uplatniť daňovníci s ročným príjmov rovným alebo nižším ako 19 948 eur. Daňovníkom s vyšším príjmom sa nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka nepriamo úmerne znižuje; čím vyšší príjem, tím nižšia NČZD na daňovníka.

Daňovník, ktorého manželka nepoberá žiadne alebo skoro žiadne príjmy, si môže po splnení všetkých podmienok uplatniť aj nezdaniteľnú časť základu dane na manželku. Maximálna výška NČZD na manželku je taktiež vo výške 3 830,02 eur. Táto suma sa poníži o príjmy manželky. Uplatniť NČZD na manželku, resp. manžela, ktorého príjem bol v roku 2018 vyšší ako 3 830,02 €, nemá žiadny význam. Uplatniť totiž nemôžete do mínusu, takže NČZD na manželku bude nulová.

Anketa

Je výška daňového bonusu postačujúca?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+19
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register