Príklady, ako uviesť príjmy z prenájmu do daňového priznania

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 3. 1. 2019
Prenajímali ste byt? Ako uviesť príjmy v daňovom priznaní? Prinášame vám pár príkladov a tipov.
Príklady, ako uviesť príjmy z prenájmu do daňového priznania

Zdroj: Shutterstock

Príjmy z prenájmu patria medzi príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Uvádzajú sa preto v VI. oddiely daňového priznania k dani z príjmov – typ B.

Príjmy z prenájmu nehnuteľnosti sú od dane z príjmov oslobodené do výšky 500 eur. Z toho vyplýva:

  • Ak ste dosiahli príjmy do 500 eur, neuvádzate tieto príjmy v daňovom priznaní.
  • Ak ste dosiahli príjmy nad 500 eur, v daňovom priznaní uvádzate rozdiel nad spomínaných 500 eur.

Príklad na uplatnenie oslobodenia u dane z príjmov pri prenájme

Pani Nová prenajíma byt, pričom jej príjem z prenájmu bol vo výške 2 450 eur. V daňovom priznaní uvedie sumu 1 950 eur (2450 – 500).

Manželia Novákovci získali prenájmom garáže 870 eur. Keďže garáž je v bezpodielovom vlastníctve oboch manželov, môžu si príjem rozdeliť a uplatniť oslobodenie 500 eur u každého zvlášť. Po rozdelení  a uplatnení oslobodenia tak ani jeden z manželov nemusí uvádzať tieto príjmy v daňovom priznaní.

 

Príjem z prenájmu a ročné zúčtovanie

Zamestnanec, ktorý mal príjmy z prenájmu nad rámec oslobodenia, nemôže žiadať svojho zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a musí podať daňové priznanie sám (typ B).

Len v prípade, že by príjem z prenájmu bol do 500 eur. Vtedy sú príjmy oslobodené, nemusia sa uvádzať v daňovom priznaní a zamestnávateľ môže zamestnancovi urobiť daňové priznanie.

Pán Peniaz je zamestnaný v miestnej banke. Popri zamestnaní ešte prenajíma byt. Jeho príjem z prenájmu bol 780 eur. Po uplatnení oslobodenia od dane z príjmov ešte stále zostáva 280 eur, kvôli ktorým musí podať pán Peniaz daňové priznanie sám. Zamestnávateľ mu vystaví potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, ktoré poslúži aj ako príloha k daňovému priznaniu.  Pán Peniaz potom v daňovom priznaní k dani z príjmov typ B vyplní:

  • Oddiel V., kde uvedie príjmy zo zamestnania,
  • a Oddiel VI., kde uvedie príjmy z prenájmu v sume 280 eur.

Príjem z prenájmu a daňové priznanie

Ako sme uvádzali vyššie, uvádzajú sa príjmy za prenájom v daňovom priznaní k dani z príjmov – typ B a sú oslobodené do výšky 500 eur.

V prípade, že ste v roku 2018 nemali žiadne príjmy alebo boli vaše príjmy nižšie ako 1 915,01 eur nemusíte podávať daňové priznanie.

Týka sa to aj situácie, kedy sú vaše príjmy vyššie ako 1915,01 eur ale po uplatnení oslobodenia sa dostanete pod spomínanú hranicu. Pokiaľ ste žiadne iné príjmy nemali, nemusíte v tomto prípade podávať daňové priznanie.

Príklad:

Príjmy z prenájmu: 2000 eur.

Oslobodenie: 500 eur

Celkové príjmy: 1 500 eur

V prípade, že ste nemali žiadne iné príjmy, daňové priznanie podávať nemusíte.

Príjmy z prenájmu a nezdaniteľné časti základu dane

Pri príjmoch z prenájmu si nemôžete uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka ani na manželku. Tieto príjmy totiž patria medzi tzv. „pasívne príjmy“.

Nezdaniteľné časti sa uplatňujú len z aktívnych príjmov a teda len pri príjmoch zo zamestnania či inej závislej činnosti, zo samostatnej zárobkovej činnosti či podnikania.

Anketa

Súhlasíte s 5 ročnou lehotou pre oslobodenie od dane z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti?

Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Naposledy navštívené

Obchodný, živnostenský register