Nesprávne podané daňové priznanie v českej republike, ako postupovať ďalej?

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 13. 5. 2010
Ak nemáte jasno vo svojich daniach, či sa chcete poradiť v oblasti práva a či financovania bývania, neváhajte sa opýtať. Radi vám poradíme! Dnešná téma: Nesprávne podané daňové priznanie v českej republike, ako postupovať ďalej?
Nesprávne podané daňové priznanie v českej republike, ako postupovať ďalej?

Zdroj: Shutterstock

Stali ste sa dedičom, chcete si obstarať nehnuteľnosť, potrebujete zrealizovať prevod nehnuteľnosti do vlastníctva, chcete sa rozviesť a riešite výživné, máte spory so susedmi, chystáte sa založiť spoločnosť alebo len potrebujete autorizovať zmluvu....Ak máte otázky v týchto, či iných právnych oblastiach, neváhajte a opýtajte sa bezplatne v našej Právnej poradni.

Vstup do Právnej poradne

Chcete si obstarať nehnuteľnosť a pri hľadaní vhodného finančného produktu na získanie prostriedkov ste narazili na problém? Neváhajte a opýtajte sa v našej poradni Financovanie bývania!

Vstup do poradne Financovanie bývania  

Nesprávne podané daňové priznanie v českej republike, ako postupovať ďalej?

Otázka:

Nesprávne daňové priznanie v ČR. Potrebujem poradiť, ako mám postupovať. Za rok 2009 som mal dvoch zamestnávateľov:
  • na Slovensku v 2. až 7. mesiaci,
  • v Českej republike od 8. mesiaca až doteraz.
Daňové priznanie na Slovensku som si dal spraviť sám v stanovenej lehote. Môjho českého zamestnávateľa som požiadal, nech mi podá daňové priznanie v Českej republike za obdobie, v ktorej uňho pracujem. Súhlasil. V januári som doložil cely rok 2009 vrátane potvrdení o príjmoch manželky, ktorá je na materskej a vrátane rodných listov mojich dvoch detí. Na moje počudovanie mi pred týždňom všetky papiere zamestnávateľ vrátil s tým, že nespĺňam podmienky pre podanie daňového priznania v ČR. Takže v Českej republike daňové priznanie nemám dodnes podané. Ma na to právo? Viem, že môžem dostať peniaze na manželku a deti, nakoľko mi neuznal mesačný daňový bonus na deti s tým, že stačí na konci roku pri daňovom priznaní. Prosím poraďte.

Odpoveď:

Dobrý deň. Podľa údajov, ktoré uvádzate ste rezidentom SR, a preto mal ste na Slovensku podať daňové priznanie z prijmov na slovensku a uviesť v ňom aj prijmy z ČR a zohľadniť daň zaplatenú v ČR podľa podkladov, ktoré Vám český zamestnávateľ asi dal. Treba tak urobiť aj teraz formou dodatočného daňového priznania.

 

Vyhlásenie za mŕtveho pri nezvestnej osobe

Otázka:

Prajem dobrý deň. Môj otec odišiel pred 15-timi rokmi do USA. Prvých pár rokov nám občas zatelefonoval (posledných 5 rokov sa vôbec neozval), no nikdy neudal adresu, ani kde je a čo vlastne robí. Mama je dôchodca a po celú dobu nájom a výdavky platila sama, to zn. že otec nám nepomáhal finančne. Keďže je to už 5 rokov od posledného kontaktu, chcel by som vedieť, ako syn, či sa dá vyhlásiť za nezvestného, poprípade za mrtvého. Čo by to znamenalo v takomto prípade pre mamu? Na koho by sa mala obrátiť? Ako som už spomínal, matka je dôchodca, sama platí nájom 3-izbového bytu a nemalo eur dáva za lieky. Prosím poraďte ako riešiť už aj tak dosť ťažkú situáciu. Ďakujem za radu. 

Odpoveď:

Dobrý deň, Konanie o vyhlásenie za mŕtveho je upravené v Občianskom súdnom poriadku. Návrh na vyhlásenie za mŕtveho môže podať, kto má na veci právny záujem, teda aj Vaša matka, resp. aj Vy ako syn. Ak súd uzná, že podľa údajov návrhu tu sú podmienky pre vyhlásenie nezvestného za mŕtveho, ustanoví nezvestnému opatrovníka. Súd vyhláškou alebo iným vhodným spôsobom vyzve nezvestného, aby sa do jedného roka prihlásil, a každého, kto o ňom vie, aby o ňom podal v tej istej lehote zprávu súdu alebo opatrovníkovi, prípadne zástupcovi nezvestného, uvedenému vo vyhláške. Zároveň súd vykoná všetky potrebné vyšetrenia o nezvestnom. Vo vyhláške súd uvedie podstatné okolnosti prípadu a oznámi, že po uplynutí lehoty uvedenej vo vyhláške rozhodne o vyhlásení za mŕtveho, ak sa nezvestný neprihlási alebo ak nedôjde zpráva o tom, že je nažive. Lehotu určí súd na jeden rok od uverejnenia vyhlášky. Vo vyhláške treba uviesť deň, kedy sa lehota končí. Ak súd zistí počas konania, že nie sú splnené podmienky vyhlásenia za mŕtveho, zastaví konanie. Po uplynutí lehoty určenej vo vyhláške vydá súd rozsudok o vyhlásení za mŕtveho. Uvedie v ňom deň, ktorý platí za deň smrti nezvestného, prípadne deň, ktorý nezvestný neprežil. Ak súd zistí, že ten, kto bol vyhlásený za mŕtveho, je nažive alebo žil v deň, od ktorého dosiaľ neuplynul čas primeraný na to, aby nezvestný mohol byť vyhlásený za mŕtveho, zruší svoje rozhodnutie o vyhlásení za mŕtveho. Na návrh účastníka súd opraví deň, ktorý je uvedený v jeho rozhodnutí ako deň smrti, ak dodatočne zistí, že ten, kto bol vyhlásený za mŕtveho, zomrel iného dňa alebo sa toho dňa nemohol dožiť, alebo ho prežil. Súd tak môže urobiť aj bez návrhu. Ak je isté, že občan zomrel, ale jeho smrť nemožno preukázať ustanoveným spôsobom, súd vydá rozhodnutie, ktorým vyhlási občana za mŕtveho.

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

27. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň je nateraz nezrušiteľná. Čoskoro príde ďalšia konsolidácia a bude to bolieť

Transkčná daň sa rušiť nebude, ale môže sa vylepšiť. Slováci budú musieť strpieť 'dalšiu konsolidáciu. Premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický na tlačovej besede... celý článok

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

16. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Andrej Danko ukázal návrh na ohlodanú transakčnú daň: zmenu by pocítili tisícky ľudí

Návrh na zmiernenie transakčnej dane, ktorý predložil Andrej Danko, môže priniesť úľavu malým podnikateľom. Podľa návrhu by sa daň nemala týkať fyzických osôb – podnikateľov a malých... celý článok

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

14. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Slováci objavili kľučku v transakčnej dani, peniaze si posielajú takmer zabudnutým spôsobom

V snahe obísť traksakčnú daň sa niektorí podnikatelia vracajú k hotovostným transakciám, zatiaľ čo iní objavili staronovú možnosť: poštové poukážky. Slovenská pošta hlási zvýšený záujem... celý článok

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

11. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z DPH aj daňového bonusu: expert upozorňuje na bizarnosť transakčnej dane

Slovenská transakčná daň dnes zasahuje aj tam, kde to nedáva žiadnu logiku – do platieb DPH aj do vyplácania daňových bonusov. Daňový a odvodový expert Jozef Mihál kritizuje, že štát... celý článok

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

10. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Transakčná daň vybuchla, hovorí Danko. Chce ju zrušiť, no nie úplne

Transakčná daň, ktorá od svojho zavedenia vyvolala vlnu nevôle u slovenských podnikateľov, sa opäť dostáva do centra pozornosti. Andrej Danko, predseda SNS, sa snaží presadiť jej zrušenie,... celý článok