Prvé daňové priznanie živnostníka: Na čo nezabudnúť?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 6. 3. 2023
Keďže sa blíži koniec marca, pre mnohých živnostníkov to znamená podávanie daňového priznania. V tomto článku nájdete prehľadný súhrn všetkých dôležitých informácií o daňovom priznaní – od podmienok vzniku povinnosti až po uplatniteľné daňové bonusy.
Prvé daňové priznanie živnostníka: Na čo nezabudnúť?

Zdroj: Shutterstock

Musíte podávať daňové priznanie?

Aby ste vedeli určiť, či vám vznikla povinnosť podať daňové priznanie (DP), musíte poznať vaše zdaniteľné príjmy. Do tejto skupiny patria všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od nej oslobodené, vrátane príjmov zo zahraničia. Do celkovej sumy sa nepočíta:

 • nemocenské (PN),
 • ošetrovné (OČR),
 • materské,
 • tehotenské,
 • príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou a jej vybratím bola daňová povinnosť splnená,
 • príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ale živnostník ju nebude považovať za preddavok na daň (nebude ju uvádzať v DP).

Keď budete poznať celkovú sumu vašich zdaniteľných príjmov, porovnáte ju so sumou 2 289,63 €. Pokiaľ ste túto hranicu presiahli, vzniká vám povinnosť podať DP za rok 2022. DP je taktiež potrebné podať v prípade, ak vykazujete daňovú stratu, prípadne, ak vás na podanie DP vyzve správca dane.

Ako a dokedy treba zaplatiť daň z príjmov?

Keď ste sa registrovali na platenie dane z príjmov, správca dane vám pridelil osobný účet daňovníka. Tam budete uhrádzať sumu, ktorá vyplynie z vášho DP. V prípade, že si nepamätáte svoje číslo účtu daňovníka a neviete ho nájsť na liste z daňového úradu, môžete využiť tento nástroj na webe Finančnej správy.

Celková suma dane z príjmov musí byť na osobnom účte daňovníka najneskôr do konca lehoty na podanie DP. Za bežných okolností je posledný možný dátum stanovený na 31. marec 2023. Túto lehotu si však živnostník môže predĺžiť o 3 kalendárne mesiace, respektíve 6 kalendárnych mesiacov, pokiaľ za rok 2022 dosiahol príjmy zo zahraničia. Oznam o predĺžení lehoty je potrebné oznámiť správcovi dane najneskôr do 31. marca 2023.

Výška dane z príjmov za rok 2022

Aby ste si mohli vypočítať daň z príjmov, budete potrebovať základ dane a sadzbu dane. Potom je výpočet jednoduchý – daň z príjmov zistíte tak, že zo základu dane zoberiete percento určené sadzbou dane.

Preukázateľné a paušálne výdavky

Na výpočet základu dane budete potrebovať zdaniteľné príjmy za rok 2022 a vaše daňové výdavky. Zdaniteľné príjmy ste si už vypočítali, aby ste vedeli, či ste prekročili hranicu vzniku povinnosti na podanie DP. Teraz sa musíte rozhodnúť, či si uplatníte preukázateľné, alebo paušálne výdavky.

Živnostníci najčastejšie využívajú paušálne výdavky. V tomto prípade vám stačí viesť evidenciu príjmov a zaplatených odvodov. Výdavky si pri podávaní DP vypočítate ako percento z príjmu. Zákon určuje paušálne výdavky ako 60 % z príjmov, maximálne však v hodnote 20-tisíc €. K výslednej sume je potrebné navyše pripočítať aj odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Ako vyplýva z ich názvu, preukázateľné výdavky musí živnostník vedieť preukázať. Z toho dôvodu je potrebné vedenie kompletnej daňovej evidencie s príjmami a skutočnými výdavkami. Od základu dane pri podaní DP sa následne odrátajú všetky výdavky, o ktorých má živnostník záznam. Môže to byť cena materiálu, pracovných nástrojov, tovaru, pohonných hmôt a aj odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne.

V praxi to teda znamená, že ak máte výdavky pre vaše podnikanie vyššie ako 60 % z príjmov, bude pre vás výhodnejšie uplatniť si preukázateľné výdavky. To sú napríklad povolania, ktoré predávajú tovar alebo poskytujú služby spojené s predajom tovaru (murári, niektoré typy montérov, majitelia obchodov či reštaurácií…). Ak sú vaše výdavky nízke, respektíve žiadne (napríklad účtovníci, notári, dizajnéri, právnici…), výhodnejšou voľbou budú paušálne výdavky.

Sadzba dane z príjmov

Sadzba dane určuje percento, ktoré aplikujete na základ dane znížený o nezdaniteľné časti, a tým vypočítate výslednú sumu dane z príjmov. Zákon upravuje sadzbu dane v závislosti od zdaniteľných príjmov za rok 2022 nasledovne:

 • ak nepresiahli 49 790 € – 15 %,
 • ak presiahli 49 790 € – 19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne sumu 38 553,01 € a 25 % z tej časti základu dane, ktorá presiahne sumu 38 553,01 €

Zníženie základu dane o nezdaniteľné časti

Vypočítaný základ dane si môžu živnostníci znížiť o nezdaniteľné časti základu dane (NČZD), ak splnia zákonom stanovené podmienky.

 • NČZD na daňovníka – maximálne 4 579,26 €. Ak váš základ dane nepresiahne 20 235,97 €, môžete si ju uplatniť v plnej výške. Ak túto hranicu presiahne, musíte NČZD krátiť.
 • NČZD na manžela (manželku) – maximálne 4 186,75 €. Výška sumy závisí od základu dane a vlastných príjmov manžela (manželky). Ak váš základ dane presiahne 38 553,01 € alebo má manželka vlastné príjmy, NČZD musíte krátiť.
 • NČZD na doplnkové dôchodkové sporenie – maximálne 180 €.

Daňové bonusy

Živnostník môže po splnení zákonom stanovených podmienok získať daňové zvýhodnenie aj uplatnením:

 • daňového bonusu na zaplatené úroky z hypotéky – 50 % zaplatených úrokov za rok 2022, maximálne však 400 €,
 • daňového bonusu na dieťa – keďže v roku 2022 došlo k veľkým zmenám, postup pri výpočte bonusu za prvý a druhý polrok sa líši. Odporúčame preto prečítanie článku venovaného špeciálne tomuto bonusu.

Pripravte si s nami kompletné daňové priznanie online za 15 minút, bez registrácie a anonymne.Za cenu jedného lístka do kina. Na podanie daňového priznania máte ešte:

dníhodínminútsekúnd
Chcem vyplniť daňové priznanie

Ak si chcete stiahnuť daňové formuláre, pokračuje na daňové formuláre

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+3
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Čo robiť, ak nepodáte daňové priznanie, ale mali ste ho podať?

24. 3. 2023 | Redakcia

Čo robiť, ak nepodáte daňové priznanie, ale mali ste ho podať?

31. marec je dôležitým dátumom pre toho, kto má povinnosť podať daňové priznanie k tomuto dňu. Je to posledný možný termín, kedy tak môžete urobiť. Čo ale robiť v situácii, keď viete,... celý článok

Nestíhate podať daňové priznanie včas? Aké máte možnosti?

17. 3. 2023 | Marek Mittaš

Nestíhate podať daňové priznanie včas? Aké máte možnosti?

Termín na odovzdanie daňového priznania je do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Za zdaňovacie obdobie 2022 je to teda do 31. 3. 2023. Do tohto termínu je... celý článok

Ako môže každý ušetriť na daniach a legálne

15. 3. 2023 | Redakcia

Ako môže každý ušetriť na daniach a legálne

„Na tomto svete nie je nič isté okrem smrti a daní,“ povedal svojho času Benjamin Franklin. Dane, nech v nás vyvolávajú akékoľvek asociácie, sú dôležité. Financujú totiž chod štátu... celý článok

Najväčšie chyby, ktoré robíme v daňovom priznaní

23. 2. 2023 | Marek Mittaš

Najväčšie chyby, ktoré robíme v daňovom priznaní

Pri odovzdávaní daňového priznania (ďalej len „DP“) robia daňovníci rôzne chyby. Medzi najčastejšie z nich patria „preklepy“. Na väčšinu z nich vás systém pri elektronickom vyplnení... celý článok

Dobrovoľný platca DPH: Komu sa to oplatí v roku 2023?

8. 2. 2023 | Marek Mittaš

Dobrovoľný platca DPH: Komu sa to oplatí v roku 2023?

Okrem povinnej registrácie za platiteľa DPH poznáme aj registráciu dobrovoľnú. Komu sa oplatí dobrovoľne registrovať k dani z pridanej hodnoty v roku 2023 a na čo všetko pri zvažovaní... celý článok