Ceny nehnuteľností začínajú vo svete pomaly rásť

Petr Gola | rubrika: Článok | 29. 9. 2009
Ceny nehnuteľností vo svete vplyvom hospodárskej krízy klesali, v niektorých lokalitách o desiatky percent. Trh s bývaním sa výrazne prepadol.
Ceny nehnuteľností začínajú vo svete pomaly rásť

Zdroj: Shutterstock

Podľa najnovších údajov však už v niektorých krajinách dochádza k oživeniu a rastu cien nehnuteľností.

Aj napriek tomu, že začína dochádzať k rastu cien nehnuteľností, v mnohých lokalitách ešte nedosahujú úrovne pred prepuknutím krízy. Hneď v siedmych sledovaných vyspelých krajinách sveta však rástli ceny nehnuteľností podľa správy spoločnosti Global Property Guide počas celého minulého roku (Austrália, Čína, Francúzsko, Hongkong, Nový Zéland, Portugalsko a Švédsko). V ďalších štyroch krajinách došlo k oživeniu v druhom štvrťroku, kedy došlo k nárastu cien oproti predchádzajúcemu štvrťroku (Indonézia, Izrael, Nórsko a Švajčiarsko). Investície do nehnuteľností sa tak v súčasnej dobe javia perspektívne. Rozhodujúcim kritériom však bude hrať poloha nehnuteľnosti.

Najviac vzrástli ceny nehnuteľností v Hongkongu

V druhom štvrťroku tohto roku najviac v priemere vzrástli ceny nehnuteľností v Hongkongu (po odpočítaní inflácie o 8,09 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku). Hongkong ma taktiež najväčšiu ekonomickú slobodu. Naopak najviac poklesli ceny nehnuteľností tradične v Lotyšsku – Rige (o 26,75 %). V súčasnej dobe sú ceny nehnuteľností v Rige nižšie o 60 % než pred rokom. Ceny nehnuteľnosti v Lotyšsku tak kopírujú zlé ekonomické výsledky. Lotyšská ekonomika sa v súčasnej dobe potýka s vysokou nezamestnanosťou (cez 17 %), poklesom HDP ale aj s vysokými úrokovými sadzbami (pre domácnosti sa priemerná úroková miera pohybuje okolo 15 %).

Čínske intervencie naštartovali ekonomiku

Medzi krajiny, kde začali ceny nehnuteľností po prepade v roku 2008 najrýchlejšie rásť bola Čína. Pozitívne sa na domácej ekonomike premietli vysoké vládne intervencie. Čínsky rast HDP je tak v súčasnej dobe v medzinárodnom porovnaní ojedinelý ( o 7,1 % v prevej polovici tohto roku). Trh nehnuteľností samozrejme kopíroval pozitívne ekonomické výsledky a rástol počas celej doby roku 2009.

Francúzsko – rast po viac než roku

Prvou z vyspelých západoeurópskych krajín, kde došlo k oživeniu trhu s bývaním je Francúzsko. V druhom štvrťroku vzrástli reálne ceny nehnuteľností v priemere o 3,31 %. K rastu cien vo Francúzsku došlo po predchádzajúcich piatich štvrťrokoch prepadu. Účinne sa na trh s bývaním podpísali štátne dotácie. Francúzsko bolo medzi prvými vyspelými krajinami, ktoré nedávno vystúpili z recesie. K oživeniu trhu s bývaním sa v najbližšej dobe očakáva aj v Nemecku, ktoré takisto podľa posledných makroekonomických údajov vystúpilo z recesie. Zatiaľ sa tak však nestalo, rovnako ako v Japonsku.

Kde ceny nehnuteľností klesli najviac?

Skúsenosti s dvojciferným poklesom cien nehnuteľností počas roku majú realitné trhy napr. v Bulharsku (o 24,99 %), Dánsku (o 12,53 %), na Islande (o 20,48 %), v Japonsku a v Južnej Afrike (o 11,09 %), v Lotyšsku (60,81 %), Singapure (24,51 %), USA (o 13,96 %) a či vo Veľkej Británii (o 13,66 %). Jedná sa samozrejme o priemernú hodnotu, pokles cien nehnuteľností v jednotlivých regiónoch sa výrazne líši.

Ceny nehnuteľností porastú

Z dlhodobého hľadiska je investícia do nehnuteľností výnosná (pri výbere správnej lokality). Ceny nehnuteľností do prepuknutí hospodárskej krízy neustále rástli. Po opadnutí krízy sa očakáva rovnaký trend. Už na konci júna boli dokonca v 4 krajinách po odpočítaní medziročnej inflácie  ceny nehnuteľností  vyššie než v júni 2008. V Izraeli o 8,4 %, vo Švajčiarsku o 4,9 %, v Číne (Šanghaji) o 2 % a Luxembursku o 0,4 %. V ostatných krajinách sú ceny nehnuteľností oproti vlaňajším cenám podstatne nižšie, ekonomické oživenie tak bude v týchto krajinách sprevádzať zvýšenie cien nehnuteľností.

Nárast/pokles cien nehnuteľností vo svete (ve 2. čtvrtletí 2009 oproti 1. čtvrtletí 2009)

KrajinaNárast/pokles cien nehnuteľností (2.Q oproti 1.Q)
Hongkong

8,09

Nórsko

4,34

Austrália

3,73

Francúzsko

3,31

Švédsko

3,16

Nový Zéland

2,21

Čína - Šanghaj

2,09

Izrael

1,02

Portugalsko

1,01

Indonézia

0,71

Luxembursko

0,37

Švajčiarsko

0,09

Filipíny

-0,88

USA

-1,74

Nemecko

-1,75

Kanada

-2,09

Veľká Británia

-2,21

Írsko

-2,91

Holandsko

-3,31

Singapur

-3,51

Dánsko

-3,6

JAR

-3,88

Island

-6,13

Thajsko

-6,91

Japonsko

-7,98

Bulharsko

-9,95

Lotyšsko

-26,75

Prameň: The Global Property Guide

 

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

24. 4. 2025 | Redakcia, Ivana Sladkovská

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

Bratislavský trh novostavieb zažil v prvom kvartáli 2025 mierne ochladenie po mimoriadne silnom závere roka 2024, no stále sa drží na úrovni dlhodobého priemeru. V prvých troch mesiacoch... celý článok

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

17. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

Ministerstvo hospodárstva SR zavádza nový systém, ktorý má byť presnejší a adresnejší, pričom využíva existujúce údaje z registrov. Tento krok však vyvoláva otázky o ochrane súkromia... celý článok

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

14. 4. 2025 | Barbora Magočová

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

Prispievate do spoločnej kasy vášho domu viac ako majiteľ susedného bytu? Napriek tomu majú vaše hlasy pri rozhodovaní o dôležitých záležitostiach týkajúcich sa vašej „bytovky“ rovnakú... celý článok

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

9. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

Ak už bývate v nehnuteľnosti, na ktorú ste si vzali hypotéku, no plánujete sa presťahovať, nebudete to mať úplne jednoduché. Hypotéku, ktorú ste si v minulosti vzali s výhodným úrokom,... celý článok

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

Vláda Roberta Fica pripravuje nový model adresnej pomoci s cenami plynu, ktorý by mal zasiahnuť až 80 % slovenských domácností. Energopomoc má po novom ísť len domácnostiam, ktoré splnia... celý článok