Ako financovať nehnuteľnosť, keď nemáte dostatok hotovosti

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 10. 8. 2011 | 1 komentár
Kúpiť nehnuteľnosť v hotovosti si môže v súčasnosti len málokto. Väčšinaz nás si musí na svoje vlastné bývanie požičať od banky či už v podobehypotéky, stavebného úveru alebo vo vybraných prípadoch aj vo formespotrebiteľského úveru.
Ako financovať nehnuteľnosť, keď nemáte dostatok hotovosti

Zdroj: Shutterstock

Úvery sa stali synonymom dnešnej doby

Úvery sa stali synonymom dnešnej doby. Málokto má dostatok hotovosti na to, aby si ňou mohol zabezpečiť vlastné bývanie. Neostáva nič iné, než si na vysnívané bývanie našetriť. V súčasnosti je však obľúbený trochu iný spôsob šetrenia, a to taký, že vám vypomôže banka, ktorá vám poskytne potrebné prostriedky a vy jej postupne požičanú sumu splácate. Okrem klasického hypotekárneho úveru na bývanie alebo jeho bezúčelovej formy v podobe americkej hypotéky máte možnosť zriadiť si aj stavebné sporenie, prostredníctvom ktorého získate po určitom čase výhodný stavebný úver, alebo za určitých podmienok môžte využiť výhody spotrebiteľského úveru. Aké sú charakteristické znaky jednotlivých úverov, si ukážeme v nasledujúcich riadkoch.

Hypotekárny úver môžte získať väčšinou do 70 % hodnoty nehnuteľnosti

Hypotekárny úver je dlhodobý úver s lehotou splatnosti minimálne 4 a maximálne zväčša 30 rokov. Je zabezpečený záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti v prospech banky, vďaka čomu má nízke úročenie. Môže byť poskytnutý do výšky 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti alebo aj na viac ako 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. Hypotekárny úver poskytujú banky fyzickým osobám zväčša na nákup, výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Ak ide o kúpu tuzemskej nehnuteľnosti alebo jej časti, výstavbu alebo zmenu dokončených stavieb a údržbu tuzemských nehnuteľností, hovoríme o klasickom hypotekárnom úvere.  Za účelom výstavby, rekonštrukcie alebo modernizácie nehnuteľnosti je poskytovaný stavebný hypotekárny úver. A to buď ako predhypotekárny úver v prípade, že sa ním kryje doba medzi dostavaním nehnuteľnosti a jej kolaudáciou, alebo ako hypotekárny úver na výstavbu nedokončenej nehnuteľnosti. Využiť hypotekárny úver je možné však aj na ďalšie účely. Niektoré banky poskytujú hypotekárny úver na refinancovanie, resp. splatenie iných, menej výhodných hypotekárnych úverov. Princíp hypotekárneho úveru na refinancovanie spočíva v predčasnom splatení pôvodného hypotekárneho úveru novým, pričom na zabezpečenie úveru je využitá rovnaká nehnuteľnosť.

Hľadáte najvýhodnejšiu hypotéku? Využite kalkulačku Nájlepšia hypotéka!

Americká hypotéka sa najčastejšie používa na nákup zariadenia

Špecifickým typom je bezúčelový úver zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti, ktorý je možné využiť prakticky na čokoľvek. Ide o americkú, resp. bezúčelovú hypotéku. Najčastejšie sa využíva na nákup zariadenia do domácnosti, ale aj kúpu nehnuteľností, na ktoré nemožno využiť klasické hypotekárne úvery. Jedinou podmienkou je, že musí byť zaistený nehnuteľnosťou. Je nutné zdôrazniť, že ak s hypotekárnym úverom počítate výhradne na otázku svojho bývania (kúpu, výstavbu, prestavbu alebo rekonštrukciu), získate oveľa výhodnejšiu úrokovú sadzbu ako pri jeho bezúčelovej forme.

Stavebné sporenie je podporované štátnou prémiou

Stavebné sporenie je druh veľmi výhodného sporenia podporovaný ročnou štátnou prémiou. Je určené pre každého z vás, kto si chce zadovážiť, zrekonštruovať alebo zmodernizovať nehnuteľnosť. Po 6 rokoch je však možné využiť nasporené finančné prostriedky ľubovoľne, bez dokladovania účelovosti ich použitia. Stavebné sporenie je založené na myšlienke, že svojimi vkladmi si nasporíte časť prostriedkov, ktoré potrebujete na zlepšenie svojho bývania, pričom sa vám na účet pripisuje štátna prémia a úroky. Výhodou je, že nie je nevyhnutné platiť pravidelne každý mesiac. Prostriedky je možné odvádzať na účet v stavebnej sporiteľni kedykoľvek počas roka a v akýchkoľvek čiastkach.

Výhodný stavebný úver s nízkou a nemennou úrokovou sadzbou na zveľadenie svojho bývania je možné získať v druhej fáze, štandardne po šiestich rokoch. Ak nebudete mať o stavebný úver záujem, môžete ďalej pokračovať v sporení a o stavebný úver požiadať neskôr, prípadne môžte zmluvu o stavebnom sporení vypovedať. Ak nemáte nasporenú potrebnú sumu alebo ste nesplnili inú podmienku na pridelenie stavebného úveru, môžete čerpať takzvaný medziúver.

Medziúver

Ide o formu úveru, ktorú môžte využiť skôr, ako vám vznikne nárok na pridelenie riadneho stavebného úveru. Požiadať oň môžte okamžite po podpísaní zmluvy, musíte byť ale pripravený na vyšší úrok. Medziúver slúži na preklenutie doby, ktorá vám chýba do získania nároku na riadny úver. Z neho sa splatíte medziúver a ďalej už splácate sporiteľni iba riadny úver s nižšími úrokmi

Spotrebný úver je najkratšou cestou k získaniu prostriedkov

Spotrebný úver môže byť najkratšia cesta k získaniu chýbajúch finančných prostriedkov. Poskytne vám ho finančná inštitúcia, či už banková alebo nebanková, na riešenie vašich finančných ťažkostí. Spotrebný úver väčšinou slúži na nákup spotrebného tovaru, na financovanie rôznych služieb, no môže byť využitý aj na financovanie nákupu či rekonštrukcie nehnuteľností. V prípade účelového spotrebného úveru banky požadujú doklad o účele poskytnutia úveru. Na financovanie nehnuteľnosti obvykle banky (pokiaľ takto úvery rozdeľujú) poskytujú úvery za nižšiu úrokovú sadzbu a s dlhšou dobou splatnosti. Vo väčšine účelových úverov vám banky vyplatia úver bezhotovostne, a to priamo na účet predajcu po tom, ako banke predložíte faktúru. Pokiaľ je spotrebný úver čerpaný ako neúčelový, môžte ho využiť na ľubovoľný účel. Nemusíte tak dokladať banke použitie požičaných prostriedkov, banka vám peniaze vyplatí buď v hotovosti, alebo ich bezhotovostne prevedie na vami určený účet. Neúčelový spotrebný  úver je charakteristický vyššími úrokovými sadzbami.

Je z čoho vyberať

Pri kúpe alebo rekonštrukcii nehnuteľnosti máte možnosť vybrať si financovanie prostredníctvom vyššie popísaných produktov. V prípade drobnejších opráv alebo rekonštrukcie je vhodné zvoliť si spotrebný úver, ktorý je zrejme najkratšou cestou k získaniu chýbajúcich prostriedkov. Úver zo stavebného sporenia sa zväčša využíva pri rekonštrukciách či opravách stredného rozsahu. Ak však plánujete rozsiahlu rekonštrukciu, nákup alebo stavbu nehnuteľosti, nie je nič lepšie, ako využiť hypotekárny úver. 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 1 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako požiadať o príspevok na zvýšenú splátku hypotéky: Kto ho dostane a koľko to bude stáť?

15. 1. 2024 | Marek Mittaš

Ako požiadať o príspevok na zvýšenú splátku hypotéky: Kto ho dostane a koľko to bude stáť?

Nárast úrokových sadzieb hypoték bol za posledné dva roky rýchly a výrazný. Z výhodných ponúk s úrokom pod 1 % sa zrazu stali veľmi drahé produkty s úrokovými sadzbami dosahujúcimi... celý článok

Ceny bytov a nájomného v EÚ opäť rastú: Aké sú vyhliadky a situácia na Slovensku?

24. 11. 2023 | Daniel Výcha

Ceny bytov a nájomného v EÚ opäť rastú: Aké sú vyhliadky a situácia na Slovensku?

Bývanie sa stáva čoraz drahším. Potvrdzujú to štatistiky, ktoré ukazujú, že ceny bývania v Európskej únii rástli aj v druhom štvrťroku. V porovnaní s prvým štvrťrokom boli ceny bytov... celý článok

Začína sa výpredaj na realitnom trhu: Kam až môžu padať ceny?

17. 10. 2023 | Redakcia

Začína sa výpredaj na realitnom trhu: Kam až môžu padať ceny?

Ceny nehnuteľností v minulom roku dosiahli svoje maximá. V kombinácii s vysokými hypotékami to spôsobilo pomerne výrazné ochladenie trhu. Najnovšie štatistiky však prinášajú skvelé... celý článok

Štátna prémia v roku 2024: Oplatí sa pre vás?

13. 9. 2023 | Redakcia

Štátna prémia v roku 2024: Oplatí sa pre vás?

Štátna prémia pre rok 2024 by mala dosahovať 7 % z ročného vkladu, avšak maximálne do výšky 70 eur. Tento záver vyplýva z návrhu opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky,... celý článok

V júli 2023 sa opäť navyšoval príspevok na bývanie. Využívate ho aj vy?

24. 7. 2023 | Daniel Výcha

V júli 2023 sa opäť navyšoval príspevok na bývanie. Využívate ho aj vy?

Jeden zo spôsobov, ako štát pomáha občanom v hmotnej núdzi, je poskytnutie príspevku na bývanie. Podľa novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa od 15. júla 2023 zvýšila suma tejto... celý článok