Načo platiť za ubytovanie v zahraničí, keď si tam môžete kúpiť vlastný byt?

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 27. 9. 2010
Po vstupe Slovenska do Európskej únie sa zvýšil záujem Slovákov o kúpu nehnuteľností v susednom Rakúsku, Maďarsku, či Českej republike...
Načo platiť za ubytovanie v zahraničí, keď si tam môžete kúpiť vlastný byt?

Zdroj: Shutterstock

...alebo v prímorských letoviskách Bulharska, Chorvátska, Španielska a Grécka. Atraktívnou lokalitou sa stal aj Egypt či Turecko.

Kto si môže zaobstarať nehnuteľnosť v zahraničí?

Nehnuteľnosť si na Slovensku môže zaobstarať prakticky ktokoľvek, kto má dostatok finančných prostriedkov na jej kúpu. Slovák aj cudzinec. Neexistuje žiadne obmedzenie vo forme požadovaného štátneho občianstva alebo miesta trvalého pobytu. Trh sa otvoril pre všetkých a zákony nikoho neobmedzujú a nediskriminujú. Platí to však aj opačne, Slováci si môžu bez akýchkoľvek obmedzení zadovážiť nehnuteľnosť v zahraničí. V súčasnosti je dokonca kúpa nehnuteľnosti v zahraničí trendovou záležitosťou. Kúpa nehnuteľností sa Slovákom finančne oplatí nielen v susedných krajinách, ale aj v obľúbených dovolenkových destináciách. Populárnymi sú najmä prímorské letoviská pre rekreačné, športové alebo iné účely.

Aké sú obľúbené lokality?

Čoraz viac obyvateľov Slovenska kupuje nehnuteľnosti v inom štáte, ktoré sa dajú mnohokrát kúpiť za veľmi výhodnú, ba dokonca lepšiu cenu ako v tuzemsku. Po vstupe Slovenska do Európskej únie sa zvýšil záujem Slovákov o kúpu nehnuteľností v susednom Rakúsku, Maďarsku, Českej republike alebo v prímorských letoviskách Bulharska, Chorvátska, Španielska a Grécka. Atraktívnou lokalitou sa stal aj exotickejší Egypt a Turecko.

Nehnuteľnosť v Chorvátsku

Načo by ste platili za ubytovanie pri Jadranskom mori, keď si tam môžete kúpiť vlastný byt alebo apartmán, ktorý môžete prenajímať a zároveň využívať pre vlastné účely?

Zameriame sa konkrétne teda na nehnuteľnosť v obľúbenom Chorvátsku. Od 1.2.2009 majú občania Európskej únie rovnaké práva pri kúpe nehnuteľnosti v Chorvátsku ako domáce obyvateľstvo. Vďaka novým nariadeniam, ktoré boli schválené chorvátskou vládou, sa zjednodušil proces kúpy nehnuteľnosti aj pre zahraničnú klientelu. V Chorvátsku si môže cudzinec kúpiť nehnuteľnosť ihneď po vydaní povolenia ministerstvom spravodlivosti. Povolenia sa vydávajú občanom tých krajín, s ktorými má Chorvátsko podpísané recipročné zmluvy. Slovensko nie je výnimkou. Podpísané kúpne zmluvy je ale potrebné podať na príslušný súd, ktorý preskúma, či sú z právneho hľadiska v poriadku. Týmto krokom chorvátska vláda splnila podmienku Bruselu na priblíženie k členstvu v únii.

Aké sú výhody nehnuteľnosti v Chorvátsku?

  • Trh s nehnuteľnosťami sa veľmi rýchlo rozrastá a má veľký potenciál do budúcnosti,
  • Kultúrne zvyky a jazyk sú veľmi blízke slovenským,
  • Náklady na pobyt sú nízke.

Financovanie nehnuteľnosti v zahraničí z hypotekárneho úveru nedovoľuje zákon o bankách

Ak si chcete kúpiť nehnuteľnosť v zahraničí, musíte mať v prvom rade dostatočnú finančnú hotovosť. Ak nemáte k dispozícii potrebný objem finančných prostriedkov, môže to byť značný problém. Hypotéku na financovanie nehnuteľnosti v zahraničí vám banka neposkytne, pretože jej to nepovoľuje zákon o bankách. V prípade klasického hypotekárneho úveru je nutné doložiť typ nehnuteľnosti výpisom z listu vlastníctva z katastra nehnuteľností. Ak chcete požiadať o hypotekárny úver, vami zvolená nehnuteľnosť sa musí nachádzať výhradne na území Slovenskej republiky. Hypotekárny úver na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí teda nedostanete.

Možnosť financovať nehnuteľnosť v zahraničí slovenskou bankou

Predsa len existuje – konkrétne ide o bezúčelovú, tzv. americkú hypotéku. Americká hypotéka nie je hypotekárnym úverom na bývanie, ako by sa, paradoxne, mohlo zdať z jej názvu. V skutočnosti sa jedná o bezúčelový spotrebný úver, pri ktorom nemusíte dokladať účel použitých prostriedkov. S klasickou hypotékou má americká hypotéka spoločné iba to, že obe sú zaručené nehnuteľnosťou. Založíte tuzemskú nehnuteľnosť a banka vám poskytne prostriedky v priemere od 50 do 70 % z ceny tejto vami založenej nehnuteľnosti. V porovnaní s klasickou hypotékou, ktorú môžete zo zákona využiť len pre účely bývania, z tej „americkej“ môžete zaplatiť hocičo. Je len na vás, na čo prostriedky použijete.

Využite porovnanie amerických hypoték a bezúčelových úverov, ktoré poskytujú naše banky: Porovnanie amerických hypoték a porovnanie bezúčelových úverov.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

24. 4. 2025 | Redakcia, Ivana Sladkovská

Slováci chcú malé domácnosti: Jeden typ nehnuteľnosti je v Bratislave obzvlášť žiadaný

Bratislavský trh novostavieb zažil v prvom kvartáli 2025 mierne ochladenie po mimoriadne silnom závere roka 2024, no stále sa drží na úrovni dlhodobého priemeru. V prvých troch mesiacoch... celý článok

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

17. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Štát kvôli energopomoci prelustruje, koľko zarábate a kde bývate. Môžete to odmietnuť, tu je návod

Ministerstvo hospodárstva SR zavádza nový systém, ktorý má byť presnejší a adresnejší, pričom využíva existujúce údaje z registrov. Tento krok však vyvoláva otázky o ochrane súkromia... celý článok

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

14. 4. 2025 | Barbora Magočová

Sú vlastníci väčších bytov znevýhodnení? Niektorí volajú po zmene podľa vzoru ČR

Prispievate do spoločnej kasy vášho domu viac ako majiteľ susedného bytu? Napriek tomu majú vaše hlasy pri rozhodovaní o dôležitých záležitostiach týkajúcich sa vašej „bytovky“ rovnakú... celý článok

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

9. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Predávate nehnuteľnosť s hypotékou? Toto sú vaše možnosti

Ak už bývate v nehnuteľnosti, na ktorú ste si vzali hypotéku, no plánujete sa presťahovať, nebudete to mať úplne jednoduché. Hypotéku, ktorú ste si v minulosti vzali s výhodným úrokom,... celý článok

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

2. 4. 2025 | Ivana Sladkovská

Pomoc štátu pri platení za plyn už nedostanú všetky domácnosti, asi 20 % nedostane nič

Vláda Roberta Fica pripravuje nový model adresnej pomoci s cenami plynu, ktorý by mal zasiahnuť až 80 % slovenských domácností. Energopomoc má po novom ísť len domácnostiam, ktoré splnia... celý článok