Hypotekárny úver – ako si vybrať ten správny

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 11. 5. 2010
Rozmýšľate, ako riešiť otázku strechy nad hlavou? Chcete rekonštruovať starší dom alebo byt? Potrebujete nehnuteľnosť na podnikanie?
Hypotekárny úver – ako si vybrať ten správny

Zdroj: Shutterstock

V tom prípade je najvhodnejším riešením vziať si hypotekárny úver. Čo hypotekárny úver vlastne je a kde je možné ho získať si ukážeme v nasledujúcich riadkoch. 

Čo je hypotekárny úver

Hypotekárny úver je dlhodobý úver s lehotou splatnosti minimálne 4 a maximálne 30 rokov. Je zabezpečený záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti v prospech banky, vďaka čomu má nízke úročenie. Môže byť poskytnutý do výšky 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti alebo aj na viac ako 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti. Banka však takýchto úverov môže poskytnúť len 10 % z objemu všetkých poskytnutých hypotekárnych úverov. Porovnajte si

Na čo je možné ho použiť

Hypotekárny úver poskytujú banky fyzickým osobám zväčša na nákup, výstavbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti. Ak ide o kúpu tuzemskej nehnuteľnosti alebo jej časti, výstavbu alebo zmenu dokončených stavieb a údržbu tuzemských nehnuteľností, hovoríme o klasickom hypotekárnom úvere. Ponuku klasických hypoték zhliadnite v Porovnaní hypotekárnych úverov

Za účelom výstavby, rekonštrukcie alebo modernizácie nehnuteľnosti je poskytovaný stavebný hypotekárny úver. A to buď ako predhypotekárny úver v prípade, že sa ním kryje doba medzi dostavaním nehnuteľnosti a jej kolaudáciou, alebo ako hypotekárny úver na výstavbu nedokončenej nehnuteľnosti.

Využiť hypotekárny úver je možné však aj na ďalšie účely. Niektoré banky poskytujú hypotekárny úver na refinancovanie, resp. splatenie iných, menej výhodných hypotekárnych úverov. Princíp hypotekárneho úveru na refinancovanie spočíva v predčasnom splatení pôvodného hypotekárneho úveru novým, pričom na zabezpečenie úveru je využitá rovnaká nehnuteľnosť.

Špecifickým typom je bezúčelový úver zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti, ktorý je možné využiť prakticky na čokoľvek. Najčastejšie sa využíva na nákup zariadenia, automobilov, ale aj kúpu nehnuteľností, na ktoré nemožno využiť klasické hypotekárne úvery. Jedinou podmienkou je, že musí byť zaistený nehnuteľnosťou.

Je nutné zdôrazniť, že ak s hypotekárnym úverom počítate výhradne na otázku svojho bývania (kúpu, výstavbu, prestavbu alebo rekonštrukciu), získate oveľa výhodnejšiu úrokovú sadzbu ako pri jeho bezúčelovej forme.

Banky poskytujúce hypotekárny úver

Na to, aby banka mohla poskytovať hypotekárne úvery v zmysle zákona o bankách, musí mať udelenú hypotekárnu licenciu od Národnej banky Slovenska. Na slovenskom bankovom trhu je momentálne široká ponuka hypotekárnych úverov, ktoré sa líšia v úrokových sadzbách, poplatkoch, maximálnych dobách splatnosti úveru, výške úveru v pomere k cene nehnuteľnosti alebo možnostiach mimoriadnych splátok. Komerčné banky ponúkajú svojim klientom nielen hypotekárne, ale aj spotrebné úvery určené konkrétne na financovanie nehnuteľnosti. Zatiaľ čo väčšina bánk sa sústredí na predaj klasických hypotekárnych úverov, Slovenská sporiteľňa predáva prevažne spotrebné úvery na bývanie za podobných podmienok. Na spotrebné úvery na bývanie sa ale nevzťahuje štátny príspevok pre mladých.

Podiel jednotlivých bánk na celkovej výške poskytnutých hypotekárnych úverov

Národná banka Slovenska (NBS) pravidelne zverejňuje informácie o vývoji hypotekárnych úverov v slovenskom bankovom sektore. V marci 2010 bol podiel jednotlivých bánk na celkovej výške poskytnutých úverov nasledovný:

 

nbs.jpg

Zdroj: NBS

Je teda zrejmé, že najvyšší podiel (33,52 %) na poskytnutých hypotekárnych úveroch v marci 2010 má VÚB Banka, hneď za ňou nasleduje Tatra Banka (32,06 %). Treťou v poradí je Slovenská sporiteľňa, ktorej podiel na celkovej výške poskytnutých hypotekárnych úverov je oveľa nižší, ako v prípade prvých dvoch bánk, a to 9,08 %. Nasleduje OTP Banka (7,61 %), ČSOB (7,01 %), Volksbank (4,22 %), UniCredit Bank (3,55 %) a najmenší podiel na poskytnutých úveroch mala v marci Dexia Banka (2,64 %).

Vyberte si ten najlepší: porovnávajte

Rozhodnutie o financovaní bývania formou hypotekárneho úveru si v prvom rade vyžaduje dôkladné preštudovanie ponúk jednotlivých hypotekárnych bánk a zohľadnenie vašich prianí a možností. V prípade hypotekármeho úveru ide o dlhodobú záležitosť a je pomerne zložité vybrať si taký úver, ktorý bez obáv zvládnete splácať. Slovenský bankový sektor je pomerne pestrý a vybrať si môžete z ponuky niekoľkých bánk poskytujúcich hypotekárne úvery. Každá banka však poskytuje informácie inou formou, cenníky k produktom a úrokové sadzby sa väčšinou líšia a prejsť osobne alebo prostredníctvom internetu ponuku všetkých bánk je časovo veľmi náročné. Prostredníctvom porovnania jednotlivých hypotekárnych úverov si môžte vybrať ten, ktorý vám svojimi parametrami najviac vyhovuje a ktorý spĺňa vaše požiadavky.

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Investujte so Saxo lacnejšie

Zistite viac

Využite nižšie poplatky za US akcie - 0,08 %, min. 1 USD, s menovou konverziou 0,25 % a bez minimálneho vkladu.

Advertisement

Daňové priznanie v predĺženom termine online

Kompletné daňové priznanie online za 15 minút a 19,90 eur. Pre našich čitateľov exkluzívna zľava 10%.

DníHodínMinútSekúnd
Nechcem sa stresovaťZľavový kód: PENIAZE10

Ak chcete riešiť dane po starom, máme pre vás inteligentné formuláre.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Ako požiadať o príspevok na zvýšenú splátku hypotéky: Kto ho dostane a koľko to bude stáť?

15. 1. 2024 | Marek Mittaš

Ako požiadať o príspevok na zvýšenú splátku hypotéky: Kto ho dostane a koľko to bude stáť?

Nárast úrokových sadzieb hypoték bol za posledné dva roky rýchly a výrazný. Z výhodných ponúk s úrokom pod 1 % sa zrazu stali veľmi drahé produkty s úrokovými sadzbami dosahujúcimi... celý článok

Ceny bytov a nájomného v EÚ opäť rastú: Aké sú vyhliadky a situácia na Slovensku?

24. 11. 2023 | Daniel Výcha

Ceny bytov a nájomného v EÚ opäť rastú: Aké sú vyhliadky a situácia na Slovensku?

Bývanie sa stáva čoraz drahším. Potvrdzujú to štatistiky, ktoré ukazujú, že ceny bývania v Európskej únii rástli aj v druhom štvrťroku. V porovnaní s prvým štvrťrokom boli ceny bytov... celý článok

Začína sa výpredaj na realitnom trhu: Kam až môžu padať ceny?

17. 10. 2023 | Redakcia

Začína sa výpredaj na realitnom trhu: Kam až môžu padať ceny?

Ceny nehnuteľností v minulom roku dosiahli svoje maximá. V kombinácii s vysokými hypotékami to spôsobilo pomerne výrazné ochladenie trhu. Najnovšie štatistiky však prinášajú skvelé... celý článok

Štátna prémia v roku 2024: Oplatí sa pre vás?

13. 9. 2023 | Redakcia

Štátna prémia v roku 2024: Oplatí sa pre vás?

Štátna prémia pre rok 2024 by mala dosahovať 7 % z ročného vkladu, avšak maximálne do výšky 70 eur. Tento záver vyplýva z návrhu opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky,... celý článok

V júli 2023 sa opäť navyšoval príspevok na bývanie. Využívate ho aj vy?

24. 7. 2023 | Daniel Výcha

V júli 2023 sa opäť navyšoval príspevok na bývanie. Využívate ho aj vy?

Jeden zo spôsobov, ako štát pomáha občanom v hmotnej núdzi, je poskytnutie príspevku na bývanie. Podľa novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa od 15. júla 2023 zvýšila suma tejto... celý článok