Udalosti týždňa: Pomoc pre sociálne služby, nové účty v UniCredit Bank a čaká nás ďalší zákaz cestovania?

Redakcia | rubrika: Článok | 17. 9. 2021
Redakcia portálu Finance.sk na konci každého týždňa prináša prehľad krátkych správ a najdôležitejších udalostí vo financiách a ekonomike. Pozrite si, čo zaujímavé priniesol uplynulý týždeň.
Udalosti týždňa: Pomoc pre sociálne služby, nové účty v UniCredit Bank a čaká nás ďalší zákaz cestovania?

Zdroj: Shutterstock

1. Zamestnanci sociálnych služieb dostanú odmeny

Od stredy, 1. septembra 2021, môžu zamestnávatelia podávať žiadosti o vyplatenie finančnej odmeny pre zamestnancov v oblasti sociálnych služieb a pracovníkov v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Urobiť tak môžu prostredníctvom stránky www.pomahameludom.sk.

Prostredníctvom národného projektu vyčlenil rezort práce na mimoriadne odmeny za prácu v druhej vlne pandémie viac ako 31,5 milióna eur. Nárok na ňu má viac ako 46-tisíc pracovníkov v sociálnych službách.

Kto môže žiadať:

  • Zamestnávateľ, ktorý v období od 1. júla 2021 najneskôr do 30. novembra 2021 vyplatil alebo vyplatí mimoriadnu odmenu svojim zamestnancom.
  • Maximálna preplatená výška odmeny je 500 eur v hrubom. Pri kratšom ako polovičnom úväzku si zamestnanec môže prilepšiť k mzde o 250 eur v hrubom.
  • Zamestnávateľ môže zamestnancovi vyplatiť aj vyššiu odmenu, rezort preplatí celkové náklady na odmenu do maximálnej výšky 676 eur.
  • Zamestnávatelia môžu podávať žiadosti od 1. septembra 2021 do 31. decembra 2021. Vyplácať ich budú úrady práce.
  • Poskytovateľ sociálnych služieb, ktorý o refundáciu žiada, musí byť v Centrálnom registri poskytovateľov sociálnych služieb. V čase podania žiadosti nesmie byť vymazaný z registra.

Tip: Ako bude rásť minimálna mzda v roku 2022? (tabuľka, príplatky a čistá mzda)

2. Nové účty od UniCredit Bank

UniCredit Bank prichádza s novinkou vo svojej ponuke bežných účtov. Predstavuje tri účty START, OPEN a TOP. Všetky účty sú navrhnuté tak, aby spĺňali individuálne potreby klientov.

Nahradia doterajšiu ponuku banky a okrem základných parametrov ponúknu aj výhody v podobe cestovného poistenia, cashbacku, ako aj výbery z bankomatov v krajine a v zahraničí zadarmo.

Okrem toho klienti získajú s vybraným účtom darček na privítanie. Účty si môže každý vybaviť v pobočke a on-line prostredníctvom internet bankingu alebo mobil bankingu.

  • Účet START je určený pre tých, ktorí hľadajú jednoduchý bežný účet na základné bankové operácie. Je úplne zadarmo a bez podmienok.
  • Účty OPEN a TOP sú v porovnaní so súčasnou ponukou vylepšené o výhody v podobe cashbacku, cestovného poistenia, poistenia karty, osobných vecí a on-line nákupov.

3. Bude ďalší zákaz cestovania?

Tretia vlna pandémie si už nevyžiada na európskej úrovni zákaz cestovania, alebo ďalší lockdown, tvrdí analytik Saxo Bank Christopher Dembik. Ekonomická situácia v eurozóne sa podľa neho zlepšuje, a tak nové reštrikcie nie sú na programe dňa. Európa je totiž podľa júnových štatistík plne zaočkovaná už na 70 percent.

Európska centrálna banka (ECB) bude preto pravdepodobne uvoľňovať svoju núdzovú politiku záchrany ekonomiky. Tlačová konferencia po júlovom zasadnutí ECB potvrdila optimistickú náladu vedenia banky. Šírenie delta variantu vírusu už na európskej úrovni nie je vážnou ekonomickou hrozbou.

Znovuzavedenie obmedzení v doprave, či dokonca zákaz vychádzania sú preto podľa Ch. Dembika vysoko nepravdepodobné. “Očakávame, že ECB zlepší svoju ekonomickú prognózu pre tento a budúci rok,” dodal.

Anketa

Ako najradšej bankujete?

Redakcia

Autor článku Redakcia

Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+2
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vykradli vám účet? Nezúfajte. Banka vie peniaze vrátiť

7. 11. 2022 | Barbora Magočová

Vykradli vám účet? Nezúfajte. Banka vie peniaze vrátiť

Aj vaša banka vás určite pravidelne upozorňuje na podvody vedúce ku „krádežiam“ peňazí z účtov. Jej správy neberte na ľahkú váhu; dodržiavanie odporúčaní je kľúčom k tomu, aby ste sa... celý článok

Od 1. 1. 2023 získa štát lepší prístup k informáciám o vašom bankovom konte. Čo to bude znamenať?

21. 10. 2022 | Barbora Magočová

Od 1. 1. 2023 získa štát lepší prístup k informáciám o vašom bankovom konte. Čo to bude znamenať?

Od nového roka má byť uvedený do prevádzky centrálny register účtov. Čo všetko sa z neho bude dať zistiť o vašich financiách? Čítajte, na čo a komu bude vlastne register slúžiť.

Veľký prehľad bankových účtov a poplatkov

20. 10. 2022 | Redakcia

Veľký prehľad bankových účtov a poplatkov

Bankový účet je nástroj, ktorý slúži každému na iné účely, plní iné potreby a spĺňa konkrétne požiadavky. Neexistuje preto jeden najlepší účet pre každého. Náš kompletný prehľad osobných... celý článok

Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

26. 9. 2022 | Marek Mittaš

Platobné karty a ich využitie. Viete, ktorú kedy použiť?

Hlavné dekoračné prvky počas jesene sú tradične tekvička, suché listy a konár šípok. Ak však budete chcieť túto jeseň svoj interiér osviežiť, a nielen vytiahnuť klasické evergreeny,... celý článok

Používate na dovolenke platobnú kartu? Na týchto 5 vecí si dajte určite pozor

10. 8. 2022 | Marek Mittaš

Používate na dovolenke platobnú kartu? Na týchto 5 vecí si dajte určite pozor

Platba kartou v zahraničí je praktická, výhodná a bezpečná. Záleží však na tom, akú kartu vlastne používate, na aký typ nákupov a ako zabezpečíte jej ochranu. A to nielen pre prípad... celý článok